ההריסה צריכה להתבצע עד יוני בשנה הבאה. המאחז תפוח מערב, TPS

בג"ץ הורה להרוס 17 מבנים במאחז הלא החוקי תפוח מערב

ההוראה ניתנה למדינה לאחר שהשופטים קיבלו חלקית את העתירה כי המאחז נבנה על קרקעות בבעלות פרטית. הריסת הבתים צריכה להתבצע עד יוני 2018. ביהמ"ש דחה את הדרישה לפנות את כל המאחז בעקבות הודעת המדינה כי בכוונתה להכשירו. השרה שקד: "פסק הדין - הצלחה להתיישבות בארץ ישראל"

  • פורסם ב:
  • 07/02/2017 12:37
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/02/2017 14:02
  • |
  • כתבים:
  • רועי שרון

בזמן שחוק ההסדרה עבר בכנסת, בג"ץ ממשיך במגמה שלו. בג"ץ הורה הבוקר (שלישי) למדינה להרוס 17 מבנים במאחז הבלתי מורשה תפוח מערב, שנבנו על קרקע פרטית.

 

על פי הוראת ביהמ"ש, הליך ההריסה צריך לצאת לפועל עד אפריל 2018. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהגישו תושבי הכפר הפלסטיני יאסוף, הסמוך למאחז הלא חוקי שבשומרון. לדבריהם, המאחז שנבנה מונע גישה לאדמותיהם. עם זאת, בג"ץ דחה את הדרישה של בעלי הקרקעות לפנות את כל המאחז, זאת בעקבות הודעת המדינה כי בכוונתה לנסות ולהכשירו.


>> כתבות נוספות בחדשות 10:

הפתעה בכבישי ירושלים: ילדה בת 6 נתפסה נוהגת ברכב

התחזית: חמים יחסית לעונה, בחמישי - גשם בצפון ובמרכז הארץ

תיעוד: צילמה התכתבות בין חברתה לידיד דרוזי - והעבירה אותה ל"להב"ה"

 

ארגון "יש דין", שמייצג את בעלי האדמות, מסר בתגובה: "צר לנו שבג"ץ מאפשר את המשך קיומו של המאחז, שקיומו מוביל לפגיעה מתמדת בזכויות האדם של התושבים הפלסטינים מהכפר הסמוך. ההחלטה מוכיחה שמדיניות הממשלה, ובראשה חוק ההסדרה שעבר אתמול, היא מדיניות גזל שמונעת מהפלסטינים אפילו זכויות בסיסיות".

 

 

"הישג שהושג בעבודה יסודית". שרת המשפטים איילת שקד(חדשות 10)

השרה שקד: "פסק הדין - הצלחה להתיישבות בארץ ישראל"

החלטה זו של בג"ץ מגיעה על רקע אישורו הסופי אמש בכנסת של חוק ההסדרה, שמטרתו להכשיר מאחזים בלתי חוקיים, בצל ההתנגדות של היועץ המשפטי לממשלה והביקורות הרבות בקהילה הבינלאומית. החוק עבר ברוב של 60 ח"כים מול 52, כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעשה את דרכו חזרה ארצה מביקור בבריטניה, לא נכח בהצבעה. דקות ספורות לאחר שהחוק אושר, עדכנו הארגונים "שלום עכשיו" ומרכז "עדאלה" כי יעתרו לבג"ץ נגד ההחלטה.

החוק מכשיר בצורה רטרו-אקטיבית כ-4,000 בתים בעשרות התנחלויות ביהודה ושומרון. הוא קובע שבמידה ונבנה בית על אדמה של פלסטיני, בתום לב, בעלי הקרקע יפוצו אבל הבית לא יהרס. ח"כ בני בגין (הליכוד) הוא חבר הקואליציה היחיד שהצביע נגד החוק השנוי במחלוקת.

 

תגובת שרת המשפטים איילת שקד: "פסק הדין בעתירה על היישוב תפוח מערב הוא הצלחה חשובה להתיישבות בארץ ישראל. בית המשפט קבע היום כי לעותרים כנגד המבנים ביישוב שטענו לזכויות קנייניות אין זכויות שכאלו. היישוב תפוח מערב הוסדר, העתירה נגדו נמחקה ותפוח מערב יוכל מעתה לפרוח ולצמוח. 17 קרוואנים שיושבים מחוץ לאדמות מדינה יועתקו. ההישג הזה הושג בעבודה יסודית והדוקה עם משרד הביטחון ומחלקת הבג"צים במשרד המשפטים".