ישיבת הממשלה נפתחה בדקת דומייה: "לצד פעילותו למען הביטחון, פרס חתר לשלום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לנשיא לשעבר בישיבת אבל מיוחדת. לאחר מכן התכנסה ועדת הטקסים להחליט על לוח הזמנים: טקס ההלווייה צפוי להתחיל בשישי ב-9:30 בהר הרצל, ומחר יוכל הציבור לחלוף על פני ארונו ברחבת הכנסת החל מ-9:00. המשטרה הודיעה כי היא נערכת בכוחות מתוגברים, והגדירה את מסע ההלוויה כ"מבצע המורכב ביותר מאז ומעולם"

בעקבות מותו של נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, התכנסה הבוקר ישיבת ממשלה מיוחדת שנפתחה בדקת דומיה. לאחר מכן נשא ראש הממשלה נתניהו דברים לזכרו.

 

"בשם העם היהודי אני מוסר תנחומים למשפחתו של שמעון", פתח נתניהו, "הוא חי חיים שהם סמל להיסטוריה הישראלית המתחדשת, חיי עם עתיק שצועד קוממיות על ארצו. בצד כל פעולתו למען ביטחון ישראל, שמעון פרס לא פסק לחתור לשלום, ולהאמין בשלום, ידו תמיד הייתה מושתת לפיוס היסטרי עם שכננו".

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

מנהלת לשכתו של פרס: "שמעון הרגיש שהוא לא הספיק הרבה דברים"

בעל, אבא, מפקד ומנהיג: שמעון פרס בתמונות נדירות מהעבר

שמעון פרס הלך לעולמו: האיש שלא הפסיק לחלום על שלום


 

דקת הדומיה בישיבת הממשלה המיוחדת, הבוקר
 

דקת הדומיה בישיבת הממשלה המיוחדת, הבוקר(רויטרס)

עוד הוסיף נתניהו: "פרס ידע גם אכזבות ורגעים קשים. בכוח הרצון העז שלו, שמעון המשיך לחתור קדימה, חדור בשאיפה לקדם את התפתחות המדינה שאהב, חדור בשאיפה להביא לשלום. היו דברים רבים שהסכמנו עליהם אבל היו גם חילוקי דעות שהם חלק טבעי מהדמוקרטיה. גם במקרים אלה, הכבוד שרחשתי לשמעון לא נפגם. להיפך, ככל שחלף הזמן יחסינו התהדקו, הערכתי ואהבתי אותו".

 

לאחר הישיבה התכנסה ועדת השרים לענייני טקסים בראשות השרה מירי רגב, יחד עם נציגי משפחת פרס וקצין הכנסת, כדי לתכנן את לוח הזמנים ליומיים הקרובים. מחר בבוקר יוצב ארונו של פרס ברחבת הכנסת החל מהשעה 9:00 ועד ל-21:00, עם אפשרות ל-23:00. הציבור מוזמן לחלוף על ארונו. הדגלים במוסדות הציבור ובכנסת יורדו לחצי התורן כאות אבל.

 

מסע הלווייתו של פרס יחל כפי הנראה ביום שישי בשעה 9:30 בבוקר בהר הרצל שבירושלים, ולאחריו טקס קבורה במעמד מצומצם יותר. הנשיא לשעבר ייטמן בחלקת גדולי האומה, בין ראשי הממשלה לשעבר יצחק שמיר ויצחק רבין. עוד נמסר מוועדת הטקסים, כי הראשונים להניח זרים על ארונו של פרס יהיו ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין ויושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין.

 

 

 

נתניהו בישיבה.
 

נתניהו בישיבה. "למרות חילוקי הדעות, יחסים הדוקים"(רויטרס)

ובתוך כך נערכים ברשות שדות התעופה לקליטתם של מנהיגים רבים מרחבי העולם שצפויים להגיע להלווייתו של המנהיג הישראלי הפופולארי. עד כה אישרו הגעתם נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, ראש ממשלת קנדה ושר החוץ, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, מושל אוסטרליה, הנסיך צ'ארלס וטוני בלייר מבריטניה. בנוסף יגיעו גם נשיא שווייץ, נשיא רומניה, שר החוץ האוסטרי, סגן ראש ממשלת סין, שר החוץ של פטרטוגל, נשיא טוגו ומלכת הולנד, נשיאי לטביה וליטא, וכן שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני ונשיא המועצה האירופית דונלד טוסק. מאז אושפז פרס החלו בנמל התעופה בן גוריון בהכנות, והוכשרו עוד רחבות חניה לקליטת ההמונים.

גם משטרת ירושלים נערכת לקראת ההלוויה, שהוגדר כ"מבצע המורכב ביותר שאיתו התמודדה המשטרה מאז ומעולם", עקב הצפי לכמות מנהיגי העולם הגדולה שתגיע. בגלל המורכבות, ההכנות החלו כבר ביום אשפוזו של פרס, ונמשכים בקדחתנות בימים אלו. ״האירוע הוא יותר גדול מבחינת מורכבות מהלוויה רה"מ לשעבר יצחק רבין״, אמר גורם בכיר במשטרת ירושלים.