מנהלת לשכתו של פרס: "שמעון הרגיש שהוא לא הספיק הרבה דברים"

יונה ברטל, ששימשה כמנהלת לשכתו של שמעון פרס, סיפרה על הפעלתנות שלו, אהבתו לחדשנות ("רצה אזור סטארט-אפ") וההערכה הרבה כלפיו בעולם ("מנהיגים למדו ממנו")

  • פורסם ב:
  • 28/09/2016 12:51
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/09/2016 12:51
  • |
  • כתבים:
  • אלי ראכלין

יונה ברטל ליוותה את שמעון פרס שנים רבות כמנהלת לשכתו. היום, עם פטירתו של פרס משבץ מוחי בגיל 93, היא מדברת בגעגוע על מעמדו הרם של פרס בעולם, ועל תשוקתו לחדשנות.

 

"ארונו יוצב מחר (חמישי) בכנסת, במקום בו עשה 48 שנים של עשייה גדולה", סיפרה ברטל, "יום למחרת יהיה טקס האשכבה הממלכתי בהר הרצל ושם גם ייטמן. כל הדברים הוזכרו בבקשות שהוא הזמין. הוא היה איש מאוד פרגמטי וידע איך הוא רוצה לסיים את חייו ולהיקבר".

 

>> לכתבות נוספות בנושא

בן זוג, אבא, מפקד: פרס בתמונות נדירות

בנו של פרס: "שירת את המדינה עד סוף ימיו"

היה שלום: מפורסמים מהעולם נפרדים מפרס

 

ברטל מספרת על מקרה במשחקים האולימפיים בייג'ינג 2008, שמעיד לדבריה על היחס אליו בעולם. "עבור הרבה מאוד גופים ואנשים הוא נחשב גורו, מנטור", הסבירה. "כשהיינו בפתיחת האולימפיאדה בסין הוא היה נשיא המדינה וצריך לייצג את המדינה הקטנטנה הזו, זה היה יום שישי כנשיא שלא עבר על שום כלל של שבת, הם באו לקראתו ואמרו 'לא לא לא, אתה חייב לבוא, רוצים אותך איתנו'.

 

"מצאו לו מלון מיוחד קרוב לאיצטדיון 'קן הציפור', שתהיה לו אפשרות ללכת ברגל, ושמו לו שטיח אדום של קילומטר משני הצדדים שלאורכו ליוו אותו. אחר כך הושיבו אותו במקום המיוחד למעצמות הכי גדולות, לצד ארה"ב, רוסיה, מרקל מגרמניה - ואז ישראל, המעצמה הענקית... גם בארמון האליזה, בבקינגהאם, עשו לו ג'סטות בכל מקום".

 

פרס וברטל.
 

פרס וברטל. "הוא הרגיש שאצה לו הדרך"(משה מילנר, לע"מ)

פרס למד גם ממנהיגים אחרים, אבל ברטל לא משתמשת במילה "חיקוי". "הוא אהב לשמוע ממנהיגים אחרים על הדרכים שלהם ולהתאים אותן לישראל. היו לו מנטורים, כמו נלסון מנדלה, או הסופר וההיסטוריון אלכסנדר סולז'ניצין, שאני זוכרת שיחה מרתקת שלהם על יחסי היהודים ומוסקבה, והעולם הנוצרי והמוסלמי. פרס היה איש חזון שהתווה דרך, אנשים רשמו כל מילה שלו, גם מנהיגים גדולים של העולם".

 

על אהבתו לחדשנות, סיפרה מנהלת הלשכה: "הוא תמיד שאל את הצעירים מה הם חושבים ולאן הם הולכים, ידע שהצעירים האלה הם העתיד והם יכולים לתת לו רעיונות. הוא בדק גם מדענים צעירים ומתמטיקאים והוא אהב הרבה את התחומים האלה. תמיד כשהיינו נכנסים לתוך מרכז גדול של הייטק, או בית חולים, ומראים לו דברים חדשים, הוא היה אומר 'למה אתם לא בפוליטיקה?'. הוא רצה להכניס דור חדש לפוליטיקה, גם מדוקטרינות אחרות".

 

לשניים היו שיחות רבות לאורך כל השנים, וברטל נזכרה באחת האחרונות שבהן. "הרגשתי בשנה האחרונה שאצה לו הדרך, שהוא מרגיש שהוא עוד צריך להספיק הרבה דברים. הוא אמר 'יונה, אני חייב להספיק, בואי לא נבזבז זמן'. הוא הספיק להניח אבן פינה עם ראש הממשלה והנשיא למרכז החדשנות והשלום הלאומי ביפו, וזה מקום להציג בו את הסטארטאפ ניישן בישראל. חלום חייו היה להביא אותנו לשלב הזה, והחלום הבא היה שהאיזור שלנו יהיה Startup Region".

 

פרס, 1985.
 

פרס, 1985. "רצה דור חדש בפוליטיקה"(נועם ערמון, במחנה, באדיבות ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)