10tv, 10tv

במערכת הפוליטית ספדו לשמעון פרס: "כתב את ההיסטוריה במו ידיו"

דקות לאחר ההודעה על פטירתו של הנשיא וראש הממשלה לשעבר, החלו להגיע הודעות מבכירי המערכת הפוליטית הישראלית. השרה שקד: "כנשיא, השכיל לחבר בין חלקי העם"

במערכת הפוליטית בישראל הרכינו הבוקר (רביעי) ראש, לאחר ההודעה על פטירתו של שמעון פרס, נשיא המדינה וראש הממשלה לשעבר, בגיל 93.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, פרסמו הודעה: "אנו מביעים צער אישי עמוק על פטירתו של יקיר האומה, נשיא מדינת ישראל לשעבר, שמעון פרס". ישיבת אבל ממשלתית תתקיים בשעה 10:00. הנשיא ראובן ריבלין קטע את ביקורו באוקראינה, וישוב לארץ לקראת מסע ההלוויה שייערך ביום שישי.

 

>> לכתבות נוספות בנושא
שמעון פרס: האיש שלא הפסיק לחלום שלום
עשרות שנים של עשייה ומנהיגות: חייו של פרס בתמונות

 

"הוא אחרון המנהיגים של הקמת המדינה", מסר ראש הממשלה לשעבר ומנהיג מפלגת העבודה לשעבר אהוד ברק, "הלך מאיתנו ענק, מנהיג ומדינאי משכמו ומעלה. הוא הרים תרומה שאין לה שיעור למעמדה של ישראל בעולם, לבטחונה ולחתירתה לשלום".

 

פרס, נתניהו וביל קלינטון בחגיגות ה-90 לפרס
 

פרס, נתניהו וביל קלינטון בחגיגות ה-90 לפרס(רויטרס)

יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, כתב: "פרס היה מגדולי המנהיגים שהיו למדינת ישראל. הוא היה מורה, חבר ומנהיג גדול שיירשם לעד בתולדות ישראל. ידו הייתה בכל מה שצמח כאן. איש של מעשים גדולים שעיצבו את פני המדינה כל שנות קיומה. תרומתו לביטחון ישראל ולכוח ההרתעה שלה, למאבק הנחוש בטרור ולחתירה הבלתי פוסקת לשלום, לכלכלתה ולחוסנה החברתי, למעמדה הבינלאומי , לחדשנות ולתעוזה הישראלים, הייתה תרומה שאין מילים שיוכלו לתארה. יהי זכרו של האיש הענק הזה ברוך".

 

לבני: קשה לדמיין את ישראל בלעדיו

 

ציפי לבני, שותפתו של הרצוג לראשות המחנה, הוסיפה: "ישראל נפרדת היום בכאב ממנהיג גדול, איש חזון שהקדיש את כל חייו לשלומה וביטחונה. קשה לדמיין את ההיסטוריה שלנו ללא החותם שהשאיר, קשה לדמיין את ישראל בלעדיו. מעיין הנעורים שלו היה השאיפה לשלום. בלי להסס, בלי להתבייש. ראיתי אותו מתעלם מהציניות, כועס על האדישות, מנסה לפקוח את עיני אלה שלא רואים את מה שהוא ראה. ראיתי אותו כואב את הפוליטיקה - ואוהב את המדינאות. כך היה ויישאר בעיני העולם כולו. מדינאי ומנהיג. מי שניצח את הספקנות באמונה, מי שניצח את השנאה שהוטחה בו בעבר והפך לאהוב העם, בלי ששינה את משנתו".

 

שר החינוך נפתלי בנט, שגייס את פרס לפני כשנה לקמפיין למען הגברת המודעות ללימודי מתמטיקה 5 יחידות, כתב: "פרס היה שר החינוך שלי, והוא יחסר לי מאד. הוא כתב את ההיסטוריה במו ידיו. הוא היה איש החזון הכי מעשי, איש ביטחון שחתר לשלום, מנהיג אמיץ שייצג את מדינת ישראל בגאווה בכל רמ"ח אבריו ובכל מקום בגלובוס.

"זכיתי בשנים האחרונות להיפגש עמו פעמים רבות ולשמוע על חזונו למדינה שתהיה אור לגויים, שתייצא לעולם את המוצר הכי חזק שלנו: המוח היהודי. התרגשתי מאד כאשר הוא נענה לבקשתי והתגייס למהלך ציבורי למען לימודי המדעים בישראל והוא נענה ברצון, למרות שלא תמיד הסכמנו בנושאים שונים. יהי זכרו ברוך".

 

הנשיא פרס ונפתלי בנט בטקס הענקת פרס היצואן המצטיין
 

הנשיא פרס ונפתלי בנט בטקס הענקת פרס היצואן המצטיין(בית הנשיא)

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב: "פרס היה באמת אחרון דור הנפילים שהיו שותפים להקמת המדינה וזהו יום עצוב לעם ישראל. שמעון יחסר לי הן כמי שהיה מאושיות המדינה הזו והן כאדם".

 

קודמו בתפקיד, משה יעלון, הוסיף: "מעטים הם האנשים שתרמו למדינת ישראל, מרגע כינונה ועד ימים אלו, כפי שתרם לה פרס. עשייתו למען שגשוגה ופריחתה היא עצומה, יוצאת דופן, ותיוותר לדורות. במשך קרוב לשבעים שנים עמד שמעון פרס בלב ליבה של העשייה למען ביצור ביטחונה של מדינת ישראל וביצור ביטחונם של אזרחיה. המפגשים עם הנשיא פרס היו תמיד שיעור לחיים. הניסיון העצום שלו, החיוניות הבלתי נגמרת, האופטימיות, הסקרנות, הדאגה לעתידה של מדינת ישראל ולעתידו של עם ישראל - כל אלו היו חלק בלתי נפרד מאישיותו, ומהחן הרב שלו. הם גם הניעו אותו לפעלתנות מעוררת השראה ולעשייה בלתי פוסקת למען מדינת ישראל, במשך שבעה עשורים ועד ימיו האחרונים ממש. תכונות אלו, ואחרות, הן גם שהפכו אותו לאחד מסמליה של ישראל בעולם, ולאחת הדמויות המוערכות והאהובות ביותר ברחבי תבל".

 

יושב ראש הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין: "כנסת ישראל מרכינה את ראשה ודואבת. מדינת ישראל נפרדת היום מהעומד בראש משפחתה. מהאיש שראה הכל, שהיה מעורב בכל ושעיצב הכל. פרס הוא סיפורו של העם היהודי ושל מדינת ישראל, אם כבן למשפחת ניצולי שואה, כעולה, כחקלאי, כאיש ביטחון וכמדינאי. הוא היה מענקי ההנהגה הלאומית שקמו לנו במאה האחרונה, איש עתיר זכויות ומופת של ציוני גאה ששאף כל ימיו לעשות למען המדינה ואזרחיה. הוא תמיד חיפש היכן להבקיע דרך חדשה ולהביא את כולנו למקומות טובים יותר. ההיסטוריה עוד תדבר נכבדות באדם דגול זה ששמו הלך לפניו בארץ וברחבי העולם כולו כבעל תובנה, נסיון וחזון. חסרונו של פרס יורגש היטב, אולם טביעות אצבעותיו ופירות פועלו יהיו נוכחים כאן לדורות רבים. יהי זכרו ברוך".

 

שר התחבורה ישראל כץ ספד לו: "פרס היה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של מדינת ישראל מהקמתה ועד היום. פעילותו הציבורית נשזרה בתולדות המדינה והשפיעה רבות על עיצוב דרכה בתחומי הבטחון, הכלכלה והחברה. לצד חילוקי דעות מדיניים, תמיד הערכתי את תבונתו וניסיונו ואת שאיפתו הכנה להיטיב עם מדינת ישראל וכל אזרחיה, ואת תרומתו הייחודית לביטחון המדינה. יהי זכרו ברוך".

 

שרת המשפטים איילת שקד: "פרס היה בעל זכויות רבות בבניית כוחה ובטחונה של מדינת ישראל. בכהונתו כנשיא המדינה השכיל לחבר בין חלקי העם, וסייע בהעלאת מעמדה הבינלאומי של ישראל בקרב מנהיגי העולם. אף שהשקפותינו הפוליטיות היו שונות, אין ספק שאת כל מרצו הוא הקדיש למען מדינת ישראל. יהי זכרו ברוך".

 

שר המדע, אופיר אקוניס, הוסיף: "העולה החדש שהחל באלומות, היה לראש ממשלת ישראל ולנשיאה התשיעי. הוא היה מאבני היסוד של מדינתנו, שותף בכיר בכל צומת של קבלת החלטות. לימים, מקבל ההחלטות בעצמו. אף שמעולם לא הייתי חלק מן המחנה הפוליטי שמר פרס בא ממנו ועמד בראשו, הערכתי אותו על אמונתו בצדקת דרכו, גם כאשר חלקתי על תפיסותיו באופן יסודי. אני מביא את תנחומיי למשפחתו, לבני ביתו ולצוותו המסור שליווהו בדבקות ובנאמנות שנים ארוכות".


דרעי: אזכור אותו בשל חוכמתו, חזונו, רגישותו והכבוד שנהג בכל אדם

 

שר הפנים אריה דרעי: "שמעון היה ידיד אמת שלי. אהבתי אותו מאד. תמיד אזכור אותו בשל חוכמתו, חזונו, רגישותו, והכבוד הרב שנהג בכל אדם. תרומתו הגדולה לבטחון ישראל כראש ממשלה וכשר הבטחון, הקמת הכור בדימונה, חיזוק וביצור עוצמתם של צה״ל ומערכת הביטחון ומאמציו האדירים לכונן שלום ופיוס עם שכנינו, משרטטים את דמותו היהודית והנדירה, כמנהיג ציבור בכל רמ״ח איבריו שהקדיש את כל חייו למען עמו ומורשתו. הוא כיבד וייקר את לומדי התורה ועמליה. קשריו החמים וההדוקים עם מנהיגה הרוחני של תנועת ש״ס מרן הרב עובדיה יוסף זיע״א הפכו לשם דבר, כאשר היה מקפיד לסור למעונו מידי חג ומועד, לקבל את עצתו וברכתו בשלל תחומים שעמדו על סדר היום. זו אבידה גדולה לעם ולמדינת ישראל".

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "זו פרידה עצובה ממנהיג שהיה איש חזון, אשר ראה לנגד עיניו תמיד את המחר. מנהיג ששייך לדור מקימי המדינה ופעל ללא לאות למען העם בישראל. גם אלו שחלקו על משנתו הפוליטית לא יכלו שלא להעריץ את הנחישות וההתמדה בשאיפתו לשלום וההתחדשות המתמדת שדרש מעצמו".