הלוביסטים של "פוליסי" מוצאים את דרכם לכל ועדה. הכנסת (ארכיון), חדשות 10

בוריס קרסני - איש הצללים החזק במשק: כך פועלת חברת השדלנות המשפיעה בישראל

חברת פוליסי משרתת חברות ענק כמו HP, אסם, בנק הפועלים ותנובה. נציגיה נכנסים ויוצאים ממשרדי ממשלה בכירים ולוחשים באוזניהם של שרים ופקידים בתפקידים הרמים ביותר. פינת "המפצח" - כיצד היא עושה זאת ואילו צעדים נוקטת הכנסת על מנת להגביל אותה?

  • פורסם ב:
  • 11/03/2017 20:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/03/2017 00:10
  • |
  • כתבים:
  • אבי עמית

 

 

נציגיה של חברת "פוליסי" שבבעלות בוריס קרסני נכנסים ויוצאים ממשרדי ממשלה בכירים ולוחשים באוזניהם של שרים ופקידים בתפקידים הרמים ביותר. כיצד היא עושה זאת ואילו צעדים נוקטת הכנסת על מנת להגביל אותה?

 

בפיצוציית "מעל המצופה" שבתל אביב נמכר מוצר הדגל החדש של חברת הטבק פיליפ מוריס, "אייקוס" שמו. זאת למרות שבשום מקום אחר בעולם לא מוכרים אותו כמו בישראל. בארה"ב, לדוגמא, הוא אסור לחלוטין בשיווק, פרט למדינות מעטות בהן הוא עם הגבלות. בארץ אישר שר הבריאות לפיליפ מוריס לעשות ניסוי המוני בבני אדם. הדרך שבה הדבר מתאפשר קשורה לבוריס קרסני - ממייסדי תרבות ההון שלטון בישראל והבעלים של חברת "פוליסי".

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

זוועה במוסול: התגלה קבר אחים בן 500 גופות שנרצחו ע"י דאע"ש
דיווח בגרמניה: סוכל פיגוע של דאע"ש במרכז קניות - שני חשודים נעצרו
סיכום חדשות השבת: המשטרה שוקלת לחקור את פאקר

 

"פוליסי" היא חברה לשדלנות שמטרתה לגרום לנבחרי הציבור להצביע בעד האינטרסים של הלקוחות שלה. מדובר באחת מחברות השדלנות החזקות במשק, אשר מעסיקה את בכירי השירות הציבורי לשעבר ובכל זאת - רוב תושבי ישראל מעולם לא שמעו עליה ועל קרסני העומד בראשה.

 

קרסני נולד בלנינגרד, עלה לישראל ב-72', התמנה לעוזרו הפרלמנטרי של עוזי ברעם ובשנת 88' הקים את "פוליסי". מאז הספיק לדאוג להארכת הזיכיון של משפחת עופר לכריית המחצבים בים המלח, להמשך הספקת החשמל החופשית לעובדי חברת החשמל ולמנוע את ביטול עמלות העובר ושב של הבנקים. בין לקוחותיה של "פוליסי" ניתן למצוא את אסם, תנובה, בנק הפועלים, הפניקס, ישראל היום, מפעל הפיס, נספרסו, פז, ומסטרכארד.

 

כזו היא גם החברה האמריקנית HP, שזכתה לפני עשור בבלעדיות על פרויקט ענק בהיקפו: הנפקת תעודות זהות ביומטריות לכל אזרחי ישראל. בשבוע שעבר עבר החוק שיחייב כל אזרח במדינה להצטייד בתעודה כזו. זאת למרות שהיו עשר הצעות אחרות, חלקן זולות יותר. דפוס בארי, לדוגמא, הציע להדפיס כל תעודת חכמה במחיר של שמונה שקלים. HP, לעומת זאת, תקבל 50 שקלים.

 

התנהלות דומה התרחשה עם שר הבריאות ליצמן. כזכור, הוא הכריז מלחמה על המלח ועל הסוכר במזון שלנו, אלא שהתשדיר החריף שהכין משרד הבריאות שודר פעמיים בלבד - ואז נגנז. בדיעבד הסתדר שארז גלהר, מנכ"ל "פוליסי", פעל מול המשרד לגניזתו.

 

ראוי היה שמדינת ישראל תתערב ותרסן את הכוח האדיר שהצטבר בידיו של בוריס קרסני וחברות לובי גדולות אחרות. בינתיים הכנסת הסתפקה בצעד סימלי אך חסר משמעות של ממש: חיוב הלוביסטים לענוד תג מזהה.

 

ביקר במפעלי אסם - והם זכו לפטור ממדיניות סימון המזון המזיק. השר ליצמן (ארכיון)
 

ביקר במפעלי אסם - והם זכו לפטור ממדיניות סימון המזון המזיק. השר ליצמן (ארכיון)(חדשות 10)

תגובות:

תגובת פוליסי:

"כיוון שאין זה ממנהגנו להתייחס לעניני לקוחותינו בפומבי, לא נוכל לענות על שאלותיכם הפרטניות. באופן עקרוני, אנו מבקשים "להודות באשמה" בכך שאנו פועלים לקדם את ענייניהם של לקוחותינו, פעמים רבות בהצלחה, בין המדובר בחברות עסקיות המעוניינות לשמר או לשפר את הפוזיציה שלהן בשוק או בגופים שלא למטרות רווח המבקשים לקדם מטרות ציבוריות כגון שיפור הבטחון התזונתי בישראל או ניקוי הארץ ממוקשים. אכן, בשל העומס הרגולטורי והחקיקתי הנוהג במקומותינו, קשה מאוד כיום לחברות או גופים המבקשים לקדם את ענייניהם להתנהל ללא ייעוץ וליווי לובינג. כך גם עשו מנהלי ערוץ 10 אשר נעזרו שנים רבות בשירותי לובינג כשפעלו לקדם את ענייני הערוץ אל מול הרגולטורים. בהקשר זה, פוליסי פועלת על-פי הסטנדרטים המחמירים ביותר לא רק בתחום הלובינג כי אם גם בתחום הייעוץ באופן כללי. רשימת לקוחותינו גלויה לכל, אנו מצהירים על נוכחות אנשינו בכל פורום בכנסת (עוד טרם שהיתה חובה חוקית לכך) ומגלים באופן מלא לבני השיח שלנו את האינטרס אותו אנו מייצגים. אנו מקפידים על קיום הנחיות היועץ המשפטי לממשלה והיועץ המשפטי לכנסת וכן מלווים ביעוץ משפטי צמוד. אנו משוכנעים שלא נפל כל פגם או דופי בפעילותינו גם אם גורמים עסקיים מתחרים מנסים ליצור רושם כזה".


תגובת משרד הבריאות:
"במסגרת תהליכי העבודה של המשרד דלתו של השר פתוחה לכל גורם המבקש להיפגש, לרבות חברות מסחריות. זו חובתנו במסגרת תהליכי הרגולציה גם לפי קביעת הממשלה בנוגע לקביעת הליכי חקיקה וכך נמשיך לעשות". לגבי המוצר iqos: "ההחלטה העקרונית היא ליישר קו עם החלטת ב- FDA האמריקאי וכך נעשה פגישות השר עומדות לפי כל כללי החוק והמינהל התקין. השר פוגש כל גוף או ארגון המבקש להיפגש איתו, כל עוד זה עומד בתנאי החוק". לגבי השאלה האם הסרטון הוסר לבקשת אסם: "הדברים אינם נכונים. ההחלטות בענין קמפיינים במשרד מתקבלות על פי אמות מידה מקצועיות בלבד, ללא כל מעורבות גופים אחרים. בנוסף, וועדת המזון קיימה שיח אמיתי עם כל הגופים במשק ודיונים מקצועיים, ללא השפעה או לחץ מצד גורמים זרים". לגבי אייל מליס: "פגישות השר עומדות לפי כל כללי החוק והמינהל התקין. השר פוגש כל גוף או ארגון המבקש להיפגש איתו, כל עוד זה עומד בתנאי החוק". לגבי השאלה האם להחריג את הגבינות הצהובות של תנובה מיוזמת סימון מוצרי המזון: "ועדת האסדרה במזון תקבע זאת לפי שיקולים מקצועיים בלבד. עבודת המטה להתקנת התקנות לסימון מזון יתושלם בקרוב בהתאמה מלאה להמלצות הוועדה כפי שאושרו בידי שר הבריאות והן תוגשנה לאישור הכנסת".

 

תגובת תנובה:
"חברת תנובה מייצרת גבינה צהובה מסוג עמק וגלבוע המכילות סידן ברמה גבוהה החשובה לבריאות האוכלוסייה בכלל ואוכלוסיית הילדים בפרט וזוכות לאמון של מרבית הצרכנים בישראל. דברים אלה הוצגו על ידי מנכ״ל תנובה לשר הבריאות האמון על בריאות האוכלוסיה בישראל".

 

תגובת אסם:
"קבוצת אסם תומכת במדיניות משרד הבריאות לעידוד תזונה נכונה ולאורך כל הדרך הייתה בעד סימון תזונתי ברור ושקוף. זמן רב לפני פרסום המלצות הועדה ביצעה אסם הפחתות של 10-30% בשיעור הנתרן בחטיפים, ברטבים ובאבקות המרק . כמו כן, הפחיתה 17-30% בסוכר בדגני הבוקר של פיטנס והציגה סדרת מוצרים של טבעול המבוססת על רכיבים ביתיים בלבד. מגמת השיפור בהרכב התזונתי תמשיך ותעמיק בכל מוצרי הקבוצה כבר בעתיד הקרוב, כפי שהוצג גם בפני הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות".

 

תגובת HPE:
"לחברת HPE יש מסורת ארוכה ומוצלחת של אספקת שירותי IT בישראל. כל ההתקשרויות מבוצעות בהתאם להליכים הנדרשים".

 

תגובת פיליפ מוריס:
"פיליפ מוריס פועלת בהתאם לדין ותמשיך לשווק את IQOS באופן אחראי למעשנים בגירים בלבד. בהתבסס על הראיות המדעיות שהצטברו עד כה, מעבר מלא ל-IQOS עשוי להציג פחות סיכון לנזק מהמשך עישון סיגריות, ולכן זו בחירה טובה יותר מעישון. עד היום הושק המוצר בכ-20 מדינות בעולם ויותר מ-1.4 מיליון מעשנים בגירים עברו להשתמש בו. המוצר אינו "מוצר טבק" כהגדרתו בחוק הקיים וגם האיחוד האירופי יצר קטגוריה חדשה ונפרדת של "מוצרי טבק חדשים ללא עשן" לעומת "מוצרי טבק לעישון". החברה תומכת ברגולציה ייעודית הלוקחת בחשבון את התכונות הייחודיות של המוצרים בעלי הפוטנציאל להפחתת סיכון".