בכנסת ידונו במשבר "יוניליוור"- יוטלו סנקציות משפטיות?

במשרד הבריאות מרגישים מרומים בגלל התנהלות ענקית המזון ומבטיחים לפרסם במהרה את תוצאות החקירה. ועדת הביקורת תדון בסוגיה כאשר איציק שמולי וקארין אלהרר ידרשו ממבקר המדינה להתערב במשבר

המשבר בענקית המזון יונילוור ממשיך. עבור הציבור הישראלי מדובר במשבר אמון קשה וישנם צרכנים שטוענים כי מעתה הם יקנו דגני בוקר של חברה אחרת.

 

במשרד הבריאות מרגישים שגם הם יצאו מרומים ומבטיחים לפרסם במהרה את תוצאות החקירה. בנוסף, נשקלת האפשרות להטיל סנקציות משפטיות. בינתיים, גוברת גם הדרישה לחקיקה חדשה, שתחייב את היצרן לדווח על כל תקלת זיהום מכל סוג שהוא.


לכתבות נוספות בנושא

>> איך למרות הטענות אריזות מזוהמות הגיעו למדפי הצרכנים?

>> ביוניליוור טוענים: "המשטח שיצא מהמפעל - בגלל 'תעודת זהות' לא נכונה"

>> בכיר במשרד הבריאות טען: "לא הייתה בעיה ביוניליוור"; היום תקפו: "שיקרו לנו"

 

אריזות הקורנפלקס הנגועות לטענת החברה במפעל בערד
 

אריזות הקורנפלקס הנגועות לטענת החברה במפעל בערד(רפופורט- חברת החדשות הפרטית)

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, קארין אלהרר, תקיים ביום שלישי דיון בוועדה לבקשתו של יו"ר שדולת הבטיחות, איציק שמולי, בעקבות המשבר וממצאי הסלמונלה. בדיון ידרשו חברי הכנסת אלהרר ושמולי את בדיקת מבקר המדינה יוסף שפירא בנוגע להתנהלות משרד הבריאות בנושא.

 

"מעבר להסתרה השערורייתית של יוניליוור, שפשוט הימרה על בריאות הילדים", אמר שמולי, "יש חובה לבדוק לאן נעלם משרד הבריאות ומדוע לקח לו שבוע להתעורר? במקום להקשיב לביקורת הוא התייצב אוטומטית מאחורי החברה".

 

עוד הוסיף שמולי כי "משרד הבריאות חייב לעשות בדק בית רציני מאוד, איך קרה שהוא איבד שליטה על התהליך ולא היה לו מושג מה קורה גם כאשר המוצרים כבר דלפו לשוק והעמידו את בריאות הציבור בסכנה. מדיניות הדיווח העצמי שהגה המשרד פשטה את הרגל והעמידה את הציבור בסכנה. השר ליצמן הוא שר מוערך ורציני ואני בטוח שיעשה את מה שצריך".

 

ח"כ אלהרר הוסיפה ש"אסור למדינת ישראל לסמוך על הדיווח העצמי של החברות הפרטיות ותפקידו של משרד הבריאות לוודא ולפקח על הנעשה בקווי היצור. מחובתנו לוודא איך קרה שהמצב הזה נעלם מעיני משרד הבריאות מזה מעל לשבוע. זה לא מקובל ולא הגיוני שבריאות הציבור נתונה להחלטות עסקיות ושיווקיות של חברות ולכן עלינו לבחון מי כשל בתהליך הזה, היכן הפיקוח היסודי ואת מה צריך לתקן כדי שהדבר לא יחזור על עצמו".

 

הדיון המלא על משבר יוניליוור ב"מטה המרכזי"