פריצת דרך רפואית: האם חלבון אצות יחליף את קוצב הלב החשמלי?

חלבון שהתגלה בשנת 2002 אצל אצות, ומסייע להן לדעת אם לעלות אל פני הים או לצלול לקרקעית, עשוי לשנות את חייהם של חולי לב: אתמול הציגו אנשי בית החולים רמב"ם תגלית לפיה ניתן להשפיע על פעילות הלב באמצעות הבזקי אור

הלב שלפניכם פועם בקצב רגיל, אבל שימו לב מה קורה כשמופעלים הבזקי אור כחול מעליו - הלב מתחיל לפעום מהר יותר, בסנכרון מדוייק עם הבזקי האור. וכשהחוקרים מפסיקים להאיר על הלב, הוא חוזר מיד לקצב רגיל.

 

הכל התחיל בשנת 2002 כאשר התגלה חלבון שלא קיים אצל בני אדם או בבעלי חיים אבל קיים באצות, כך האצה יודעת אם לעלות לפני הים או לצלול לקרקעית. כמה שנים מאוחר יותר הוחלט לבדוק מה קורה כשמשתילים את החלבון הזה במוחם של עכברים והתברר שניתן לשלוט בהתנהגותם באמצעות אור.

 

ניסוי שמוכיח שאפשר להשפיע על לב באמצעות הבזקי אור
 

ניסוי שמוכיח שאפשר להשפיע על לב באמצעות הבזקי אור(חדשות 10)

בבית החולים רמב"ם ובטכניון החליטו לקחת את המדע צעד אחד קדימה, ולראשונה הוכיחו שאפשר להשפיע על הפעילות החשמלית של הלב באמצעות הבזקי אור. פריצת הדרך הזאת הוצגה אתמול בכנס פסגת רמב"ם שבחיפה. אבל יש גם מכשולים בדרך.


הפרעות בקצב הלב הן מסיבות המוות המובילות בעולם המערבי לתחלואה ולתמותה. התקווה של פרופ' גפשטיין וצוות החוקרים שלו היא שבתוך חמש עד עשר שנים, ניתן יהיה ליישם את הפיתוח הזה בחולים שסובלים מהפרעות קצב.