בית העלמין שחולל בסנט לואיס, חדשות 10

הקהילה היהודית בארה"ב מודאגת: האם טראמפ יפעל לטיפול באנטישמיות?

מאות הקברים שחוללו בבית עלמין יהודי בסנט לואיס מצטרפים לעשרות האיומים שהתקבלו לאחרונה במרכזים יהודיים ברחבי ארצות הברית. הנשיא טראמפ גינה את המעשים, סגן הנשיא פנס הגיע לעזור בשיקום, אך היהודים במדינה תוהים – האם טראמפ יפנה משאבים לחיסול האנטישמיות?

מנהיגים יהודים רבים בארצות הברית שמחו מאוד לשמוע השבוע את הנשיא טראמפ מגנה את האנטישמיות שפוקדת לאחרונה את המדינה, אך האם זה מספיק להם?

 

לאחר שמאות קברים הושחתו בבית קברות בסנט לואיס, הוכתה הקהילה היהודית בארה"ב בתדהמה. לקח לו קצת זמן, אך גם טראמפ גינה בסוף את התופעה, במהלכה התקבלו עשרות איומים על מרכזים יהודיים שונים ברחבי ארצות הברית. הקהילה היהודית אף התרגשה לנוכח המראה של סגן הנשיא מייק פנס עוזר לשקם את בית הקברות שחולל.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

סערת האנטישמיות בארה"ב: "התחמקותו של טראמפ טורדת את הדעת"

"אירוע מזעזע": מייק פנס התפלל בעברית בבית הקברות שהושחת

מוסלמים גייסו עשרות אלפי דולרים לשיקום בית הקברות היהודי שהושחת

 

אך הקהילה האמריקנית מודאגת: קריאות גינוי הן דבר מצוין, אין ספק בכך, אך מה עם פעולות, עם מעשים בפועל? האם טראמפ ייתן משאבים כדי למצוא את האחראים לאותו גל איומים ולהשחתת הקברים? רבים בארצות הברית, ולא רק בקרב הקהילה היהודית, מפנים אצבע מאשימה לרוח הלאומנית ששוטפת את המדינה מאז בחירתו של טראמפ לנשיאות.

 

היהודים לא לבד, גם המוסלמים מרגישים נרדפים - וחלקם אף סייעו בשיקום בית הקברות בסנט לואיס וגייסו עשרות אלפי דולרים לשם כך. זרים בארה"ב מרגישים פחות בנוח בה לאחרונה, והשוהים הלא חוקיים בה מרגישים רצויים אפילו פחות מאז התקנות החדשות של טראמפ, שיש בה סובלנות נמוכה מאוד כלפיהם - ושבגללם הם עשויים להיות מגורשים מהמדינה.

 

מתנגדיו של טראמפ לא יושבים בשקט אלא יוצאים לרחובות. ברחובות מתהווה תחושה שיש תנועת מחאה חדשה, מעין התשובה הליברלית למסיבת התה הרפובליקנית שנוצרה לפני כשמונה שנים בתגובה לנשיאותו של ברק אובמה. כרגע, כחמישה שבועות בלבד מאז נכנס לתפקידו, ארצות הברית של טראמפ שונה מאוד מזו של אובמה, ועד כמה שזה יישמע בלתי אפשרי היא הפכה למקוטבת אפילו יותר.

 

מייק פנס בבית הקברות היהודי
 

מייק פנס בבית הקברות היהודי(yiddish news)