אנליסט חושף: פרשת "קניון תשובה" בים המלח

מה עשה יצחק תשובה בקרקע שקיבל מהמדינה על שפת ים המלח, במחיר נמוך בשנת 1994? במקום לבנות קניון ראשון שם, כפי שהתחייב - הוא מכר את השטח במיליונים. קבוצת תשובה: "מדובר ברכישת חלקה בשטח שאינו משמעותי"

על קרקע ריקה, ממש בקו ראשון לים המלח, יהודה מסייר כבר מעל 20 שנה - מחכה שמרגבי האדמה והסלעים סוף סוף יצמח הקניון המובטח, שיצליח להרים את מפלס התיירים במקום הנמוך ביותר בעולם.

 

הסיפור הזה מתחיל עם כוונות טובות: כדי להקים קניון, שימשוך עוד מבקרים לים המלח, מנהל מקרקעי ישראל מעביר בשנת 1994 קרקע של קרוב ל-10 דונם ליזם צעיר בשם יצחק תשובה. בהסכם המקורי נקבע שבתוך 36 חודשים הוא יקים על השטח אזור מעורב עם בנייני ציבור ומסחר - כשאת התכנון למתחם הוא יגיש כבר תשעה חודשים מאישור העסקה. התשלום למנהל, אגב, צנוע: רק 877 אלף שקל על קרקע לפני המע"מ בלי מכרז, בלוקיישן אטרקטיבי - כנראה בניסיון לעודד את הבנייה ולהעיר בכל מחיר, את ים המוות הרדום.

 

אלא שבשטח, תשובה לא בונה - ואנשיו גם מסרבים לספר איך, אם בכלל, פעלו מאז לקידום הפרויקט: רק ב-2014, מועד שבו לפי ההסכם המקורי הקניון צריך היה לחגוג כבר 17 שנה, הוועדה המקומית אישרה תכנית פיתוח עתידית של המתחם.

 

הקרקע עליה היה אמור להיבנות קניון בים המלח
 

הקרקע עליה היה אמור להיבנות קניון בים המלח(חדשות 10)

למרות העיכובים, האריכו במנהל את החזקה של תשובה על הקרקע - ומאז דחו שוב ושוב את הדד-ליין, גם אם ברור שאפילו דחפור בודד עוד לא עלה על המגרש. אז מה אם בחוזה נקבע שאי-התחלת הבנייה במועד תיחשב כהפרה של התנאים? היזם החזק המשיך להחזיק בקרקע שלא מתפתחת, המדינה המשיכה בתרדמת - ים המלח, המשיך לחכות לקניון.

 

את עליית הערך הזו, טייקון הנדל"ן ידע בדיוק איך לתרגם לכסף מזומן: ב-2010, תראו, קבוצה בראשות יאיר רבינוביץ' - פעם נציב מס הכנסה - קונה מהחברה של תשובה את הקרקע תמורת כחמישה מיליון שקלים: סכום גבוה משמעותית מזה ששולם במקור לקופת המדינה. האקזיט הזה לא רק מקומם, אלא לכאורה גם מנוגד לחוזה המקורי עם המנהל: "הרשות הניתנת ליוזם לפי החוזה היא אישית בלבד, ואסור ליוזם להעביר את זכויותיו - בשלמותן או בחלקן - להשכיר את המגרש או למסור את השימוש בו, או בחלקו, לאחרים".

 

אז איך המדינה הגיבה לעסקה, שלפחות על הנייר היא עצמה אסרה? מתברר שבמנהל לא שינו את רישום הבעלות על קרקע הקניון, שעדיין נמצאת - תראו - בשליטת "קונטור אסט" של יצחק תשובה.

 

כן - העניין הוא שעסקת המכירה לרבינוביץ' ממש לא מסמלת את סופה של סאגת הקניון בים המלח: מאז 2010, כשסוף-סוף כבר התחילו לקדם את התכנית, היא נתקלה בעשרות מכשולים והתנגדויות עד שנתקעה בוועדה המחוזית. בשנים האחרונות רבינוביץ' כבר הציע את הקרקע שוב למכירה - הפעם תמורת סכום עתק של 32 מיליון שקלים - בלי שבמרכז המסחרי תונח אפילו אבן הפינה.

 

אז יצאנו לברר במועצה האזורית "תמר", שהקרקע שוכבת בתחומה, למה הדיון בפיתוח הקניון נמשך גם 21 שנה אחרי שהקרקע סומנה ואושרה.

 

איש העסקים יצחק תשובה. קיבל את הקרקע ב-1994
 

איש העסקים יצחק תשובה. קיבל את הקרקע ב-1994(חדשות 10)

מקבוצת תשובה נמסר בתגובה: "מדובר ברכישת חלקה בשטח שאינו משמעותי, שבוצעה לפני למעלה מ-20 שנה - ושטח זה נמכר לפני כחמש שנים. התמונה אשר מוצגת בכתבה בעניין רכישת הקרקע ומכירתה, מופרכת. לאורך השנים שולמו כל ההתחייבויות על הקרקע שהוטלו על החברה, וכך היה גם במכירתה".

 

תגובת המועצה האזורית תמר: "המועצה פעלה ככל הניתן לקידום תוכנית הבינוי של הפרויקט. העיכוב הוא תוצאה של התנגדויות שונות, שהוגשו לוועדת הערר במחוז דרום. למועצה אין קשר למועדי הדיונים, ולהחלטות שמתקבלות בוועדה".