העלייה למסגד אל-אקצא בירושלים. אסורה לכל חברי הכנסת, רויטרס

טיבי: "החלטת נתניהו נגד עליית ח"כים ערבים לאל-אקצא מטורפת. מחר כולנו שם"

חברי הכנסת הערבים זועמים על החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאסור את עלייתם למסגד אל-אקצא: "זה הבית שלנו, הוא לא יקבע עבורנו - אנחנו לא עובדים שלו אלא פלסטינים שנבחרו על ידי הציבור הערבי". מנגד, זהבה גלאון מברכת: "החלטה אחראית"

החלטתו של ראש הממשלה נתניהו לגבי איסור עלייה של חברי כנסת ושרים להר הבית - שנקבעה אמש רק לגבי חברי כנסת יהודים, והורחבה הבוקר גם לחברי הכנסת הערבים - מעוררת הבוקר (חמישי) זעם בקרב אנשי הרשימה המשותפת.

 

"נמשיך לפקוד את מסגד אל-אקצא - זכותנו וחובתנו לבקר שם ולהתפלל שם - ונתעלם מהודעת נתניהו", נמסר הבוקר בהודעת הרשימה. "נתניהו לא יקבע בשבילנו אם לעלות למסגד או לא. אל-אקצא הוא חלק מירושלים, ואנחנו רואים בירושלים שטח כבוש, שצריך לשחררו על ידי החלת ריבונות פלסטינית עליו. אנחנו לא עובדים של נתניהו או של ממשלת ישראל - אנחנו בני העם הפלסטיני ונבחרי ציבור, שקיבלו 95 אחוז מקולות האזרחים הערבים בבחירות האחרונות. משם אנחנו שואבים לגיטימיות, לא מממשלת הכיבוש".

 

ברשימה קראו לנתניהו גם "לעשות מעשה שיביא לסיום הכיבוש והרתעת המתנחלים, במקום לחלק הוראות למנהיגי הציבור הערבי, ולהפסיק את מדיניותו הפושעת, ואת הרצח ורדיפת הקטינים בירושלים".

 

ראש הרשימה, איימן עודה, הודיע: "מתחם אל-אקצא זהו שטח כבוש, שלפי הסטטוס קוו נמצא בניהולו של מלך ירדן והוואקף המוסלמי. נתניהו ממשיך להיגרר אחרי הנהגת המתנחלים בקואליציה".

 

ח"כ אחמד טיבי הוסיף: "לא נתניהו ולא הימין יוכלו למנוע מאיתנו להיכנס למסגד אל-אקצא שלנו. מי שהחליט בתחילה על מניעת הפרובוקטורים מימין כמו אורי אריאל, שכניסתו הציתה את השטח, כדי לצנן את האוירה - עושה סיבוב פרסה וסלטה לאחור ומחליט במחי יד להסלים את המצב. זו החלטה מטורפת אך בלתי חוקית. מחר כולנו נהיה שם, זה המסגד שלנו. זה כמו לומר לבעל הבית שהוא והפורץ לביתו חד הם".

 

"אמשיך להעביר מסר של תקווה". ח"כ עודה
 

ח"כ איימן עודה. "נתניהו ממשיך להיגרר"(דוברות הכנסת)

ח"כ עיסאוי פריג' ממרצ מחה אף הוא על ההחלטה: "נתניהו כתמיד נגרר ולא מוביל, ובמקום לנהל את הקואליציה הוא רק מנסה לרצות אותה, והפעם באמצעות יצירת גזירה שווה בין יהודים לערבים, החלטה מופרכת שדומה לאיסור כניסת יהודים לכותל".

 

מי שדווקא תמכה היתה יושבת ראש הסיעה, זהבה גלאון: "ההחלטה של נתניהו היא צעד נכון ואחראי. לשם שינוי השרים והח"כים מחרחרי המלחמה, שמוכנים לקנות הון פוליטי בחיי אדם, ייאלצו להתאפק. טוב שההחלטה המתבקשת הזאת הגיעה, עצוב שהיא הגיעה רק עכשיו אחרי שכבר שילמנו בחיים ובדם".