אחד מ-4 עשוי להזדקק לטיפול פסיכיאטרי - "נעלמים לך אנשים ואתה לא מבין למה"

נושא כאוב שבמשך שנים ארוכות מדי נחשב טאבו הוא הטיפול הפסיכיאטרי. ההזנחה התקציבית והמקצועית, נובעת מהדעות הקדומות והסטיגמה. מסתבר כי אחד מכל ארבעה בישראל יזדקק לטיפול מסוג זה במהלך חייו – בין אם בטיפול תרופתי או בסיוע פסיכיאטרי מתמשך או אשפוז • הפרק הראשון בסדרת הכתבות "בנפשנו"

אחד מכל ארבעה ישראלים סובל או יסבול במהלך חייו ממחלה שדורשת התערבות פסיכיאטרית.


בשבועות האחרונים צלל צוות חדשות 10 אל מעמקי מערכת בריאות הנפש בישראל: בתי חולים שחלקם לא ראויים למגורי אדם, אפס פרטיות למטופלים, מחסור אדיר בתקנים ובאנשי צוות וסטיגמה שלא פוסחת על אף אחד.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

שר האוצר והמשפטים לשעבר יעקב נאמן הלך לעולמו בגיל 77

תיעוד: המחבל בטורקיה פורץ למועדון - ופותח במסע ההרג

"אני אחר, לא מבחינתי - מבחינתכם": טור אישי של חולה פסיכיאטרי

 

מתן לביא הוא דוגמן בינלאומי, עד לאחרונה הוא גם למד משחק. אבל מתחת לחזות הקשוחה, התלבושות .שכבות האיפור הוא החביא במשך שנים סוד. לא רצה שאיש ידע מה קורה לו בפנים. "הייתי בין גיל 12-16 כשזה קרה. הפסקתי לצאת מהבית, לא יכולתי להתמודד עם מה שקורה. אתה נמצא במין הרגשה כזו שהחיים עומדים להסתיים, שאתה מאבד הכל עכשיו. כל מה שיש לך ביד אתה מאבד".

 

לביא מספר כי אובחן מגיל צעיר: "אבחנו אצלי מגיל קטן סכיזופרניה, דיכאון, חרדות, אובססיביות, כמו רשימה של סופר. כל מיני. התקפים פסיכוטיים שזה כביכול להתנתק מהמציאות. אני מטופל בכדורים פסיכוטיים וגם כדורים דיכאוניים חרדתיים וגם שיחות עם רופאה - פסיכולוגית? פסיכיאטרית - פסיכיאטרית".

 

לדבריו של לביא, הוא חווה לעיתים קרובות דעות קדומות על המחלה: "אנחנו ב-2016 וזה מדהים שעדיין אנשים מתביישים בדברים שהם לא עשו". ואולי כל זה טמון בשם המטעה "מחלת נפש" כשבעצם הכול מתחיל ונגמר במוח.