העימות הרפובליקני בסימן הסכם הגרעין: "אובמה מכבד את האייתוללה יותר מאת נתניהו"

חלק נרחב מהעימות בין המועמדים הרפובליקנים לנשיאות ארצות הברית הוקדש לדיון על הסכם הגרעין והתמיכה האמריקנית בישראל, ורוב המועמדים התחרו ביניהם בהצהרות כוחניות. האקבי טען ש"האיראנים מתייחסים להסכם כמו לנייר טואלט", וקרלי פיורינה אמרה ששיחתה הראשונה תהיה לנתניהו, והשנייה לחמנאי כדי לדרוש פיקוח על כל מתקן צבאי וגרעיני

העימות הרפובליקני השני על נשיאות ארצות הברית נערך בלילה האחרון (רביעי) בקליפורניה, כשדונלד טראמפ שוב במוקד - אבל הפעם גם במוקד מתקפות של יריביו. טראמפ, המוביל בסקרים אם כי בהפרש שהולך ומצטמצם, מעורר דאגה במפלגה בשל חוסר במדיניות ברורה, פיו הגדול, והחשש שיפגע בסיכוייה של המפלגה להחזיר לעצמה את השלטון לאחר שמונה שנות ברק אובמה.

 

מי שהתבלטה בעימות היתה קרלי פיורינה, אשת העסקים והאשה היחידה במירוץ הרפובליקני, שניסחה מדיניות חוץ ברורה, ועקצה את טראמפ - הן על הערותיו בעניין המראה שלה (טראמפ חזר בו ואמר: "יש לה פנים יפהפיות, היא אשה יפה") והן על חוסר ידיעותיו בנושאי חוץ. טראמפ, בראיון שנערך בשבועות האחרונים, לא ידע מיהו קאסם סולימאני, וחשב ש"כוח קודס", יחידת העילית האיראנית, קשורה בכלל למיעוט הכורדי.

 

אחד הנושאים שתפסו את הבמה המרכזית היתה יחסה של ארצות הברית כלפי הסכם הגרעין וישראל. טד קרוז, הסנאטור מטקסס, הבטיח כי אם יזכה בנשיאות, יחזיר את השגרירות האמריקנית לירושלים - והבטיח כי "יקרע לחתיכות" את ההסכם עם איראן. "ההסכם שנתמך על ידי ממשל אובמה ייתן לאיראן 100 מיליארד דולר, ויהפוך את ממשל אובמה למממן העיקרי של הטרור האיסלאמי הקיצוני".

 

טד קרוז ומרקו רוביו בעימות הרפובליקני השני לקראת הבחירות לנשיאות ארה
 

טד קרוז ומרקו רוביו בעימות הרפובליקני השני לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב(רויטרס)

מייק האקבי, שבעבר עורר סערה כשאמר שההסכם "שולח את היהודים למשרפות", טען הפעם כי ממשל אובמה מתייחס להסכם כאל המגנה-קרטה, בעוד האיראנים מתייחסים אליו "כמו אל נייר טואלט". לדבריו, "מי שלא יהיה הנשיא הבא, הוא יהרוס את ההסכם הזה וינקוט בצעדים קשים יותר נגד איראן. ההסכם מאיים מיידית על ישראל, מאיים על המזרח התיכון, מאיים על ארצות הברית של אמריקה. במשך 36 שנים הממשל שם הרגו אמריקנים, חטפו אותם, תמכו בארגוני טרור, איימו על עצם קיומה של התרבות המערבית".

 

פיורינה אמרה כי אם תזכה, ביומה הראשון במשרד היא תתקשר ל"ידידה הטוב" בנימין נתניהו, כדי להבטיח לו את תמיכתה של וושינגטון, וכי השיחה השניה תהיה לעלי חמנאי, מנהיגה העליון של איראן, "כדי לומר לו שעד שלא יפתח כל מתקן צבאי וגרעיני לפיקוח אמיתי מצד אנשינו בכל זמן ומקום, נקשה עליך את החיים ככל שנוכל". מרקו רוביו, הסנאטור מפלורידה, הוסיף: "הנשיא שלנו מכבד יותר את האייתוללה האיראני מאשר את ראש ממשלת ישראל".

 

מנגד, ראנד פול, הסנאטור מקנטאקי, דווקא סבור כי את ההסכם צריך לממש - משום שהקונגרס לא הצליח לעצור אותו. ג'ב בוש, מושל פלורידה לשעבר, אמר כי "לקרוע את ההסכם עם איראן זו לא אסטרטגיה - האסטרטגיה צריכה לכלול תוכנית להתעמת עם איראן, כולל אספקה לישראל של הנשק המתקדם ביותר באופן שיעביר מסר לרפובליקה האסלאמית".

 

קרלי פיורינה בעימות הרפובליקני השני לקראת הבחירות לנשיאות ארה
 

קרלי פיורינה בעימות הרפובליקני השני לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב(רויטרס)