עלויות גבוהות לנופש באילת. אנשי האגודה בחופש, חדשות 10

"אנליסט": לאן מגיע הכסף שנתרם לאגודה למען החייל?

האגודה למען החייל גבתה כסף מיותר מתורמים. למשל, עבור ספסלים מעץ, גבו מכל תורם פי 2 מעלות החומרים המקורית. גם נופש האגודה באילת מעלה תהיות לגבי השימוש של האגודה בכספי תורמים. המגזין הכלכלי של חדשות 10 מנסה להבין לאן הכסף מגיע

קשה לסרב לבקשה לתרום כסף לחיילי צה"ל. האכפתיות של אזרחי ישראל מהחיילים שמשרתים בצבא הובילה לכך שהאגודה רשמה גיוס שנתי של מעל 100 מיליון שקלים. אבל, לא תמיד משאבי הציבור מנוצלים בארגון בצורה תקינה. עבור ספסלים מעץ למשל, גבו מכל תורם פי 2 מעלות החומרים המקורית.

 

עבור כל ספסל שאדם מוכן לתרום, הוא התבקש לשלם 2,000 שקלים. כך, 32 פרגולות נקנו עבור תשלום של 65 אלף שקלים. אבל, מבתרר שלא מדובר במחיר האמיתי של הפרגולות. בפועל, עלות ספסל עומדת על 1,000 שקלים. המשמעות: כמות החומר שהוזמנה כפולה מהדרוש.

 

אין תשובה ברורה לשאלה מה נעשה עם העודף, אך באגודה למען החייל טוענים שבכסף רכשו ספסלים ליחידות נוספות, שלהן הציבור לא ביקש לתרום. גם מטענה זו עולה כי למעשה בוצעה גבייה עודפת מתורמים. חישוב של גורם מהאגודה מעריך את הגבייה העודפת ב-630 אלף שקלים לאורך חמש שנים.

 

הפרגולות הן לא מקרה יחיד שמעלה סימני שאלה לגבי ניצול הכסף על ידי האגודה. למשל, הוחלט לממן נופש באילת לעשרות מנהלים. עלות חלוקי הרחצה שקיבלו המנהלים עמדו על 4,200 בעוד שארוחת ערב, עם מנגל, הוסיפה לעלות של הנופש 12 אלף שקלים. בנוסף, כל עובד שיצא לנופש קיבל שתי חבילות שי, אחת מתקציב האגודה.

 

 

מהאגודה למען החייל נמסר בתגובה: "מחיר פרגולה לרכישה בשוק החופשי עמד על 2,660 שקלים. הפרגולות הועברו אך ורק לשימושם של חילי צה"ל. על מנת להגביר את השקיפות מול התורמים, הנהלת האגודה הורתה לפני שנתיים על הפסקת ייצור פרגולות מתרומות. בנוסף, טיול הגיבוש באילת נערך בבית החיל ולא בבית מלון, על חשבון ימי חופשה. משכר כל המשתתפים נוקה תשלום של 700 שקלים. באופן חד פעמים חולק שי מהעמותה יותר, לא על חשבון חלוקה לחיילים".