מנכ"ל טורקיש איירליינס בראיון מיוחד: "הישראלים יכולים להרגיש בטוח איתנו"

למרות משבר המרמרה והשפל שאליו הידרדרו יחסי ישראל-טורקיה, חברת התעופה טורקיש איירלינס לא הושפעה מהקרע - אלא בדיוק להפך. היום נחשבת החברה הטורקית לחברת התעופה הזרה הגדולה בישראל. נגה ניר נאמן פגשה לראיון בלעדי את מנכ"ל החברה טמל קוטיל, שסיפר דברים חמים במיוחד על התייר הישראלי - אך גם כמה דברים לא פשוטים על פעילות צה"ל בעזה: "ראיתי דברים קשים, אני מצטער"

694,215 נוסעים המריאו ונחתו במהלך 2014 בנמל התעופה בן גוריון עם חברת התעופה טורקיש איירליינס - צמיחה של 19% ביחס לשנה שחלפה, ומדובר בשנה שבה היה גם "צוק איתן".

 

צמיחתה הפנומנלית של חברת התעופה הלאומית הטורקית דחקה את חברות התעופה הוותיקות לופטהנזה, אייר פראנס, בריטיש וסוויס, והתברגה במקום הראשון כחברת התעופה הגדולה ביותר בנמל התעופה הגדול בישראל עם שמונה טיסות ביום, ו-56 טיסות שבועיות. "בסוף זה יוצא 200 או 300 דולר פחות מלטוס באל-על, אז מה בדיוק השיקול פה?", אומר אחד הנוסעים.

 

בראיון בלעדי לחדשות 10, סיפר מנכ"ל האימפריה הטורקית, פרופ' טמל קוטיל, על המהפכה שעברה החברה בשנים האחרונות, שהובילו אותה אל המציאות הנוכחית, בה היא קוראת תיגר על חברות ענק בעולם כולו.

 

מנכ
 

מנכ"ל טורקיש איירליינס, פרופ' טמל קוטיל(צילום מסך -)

האם טורקיש איירליינס בדרך להפוך לחברת התעופה הגדולה ביותר באירופה?

"יש לנו חזון לעתיד של טורקיש איירליינס ל-100 השנים הבאות. הפכנו לחברה חזקה מבחינת חוזק כלכלי וחזקה מבחינת איכות השירות. אנחנו תוקפניים ושאפתנים וככה הגדלנו את מספר הנוסעים שלנו פי שישה. השנה אנחנו מקווים להגיע ל-63 מיליון אחרי שהתחלנו ב-10".

 

האם יכול להיות שהצמיחה המהירה של החברה יוצרת מחסור בצוותי טיסה מקצועיים?
"כל התקריות שאירעו חשובות לנו והאירועים שהזכרת - חווינו קשיים מסוימים עם המטוסים שלנו, אך הדוח טרם פורסם ואנחנו עדיין חוקרים את האירוע. אנחנו מחוייבים לבטיחות ונוציא כל סכום על הכשרת טייסים, נמצא מדריכי טיס ואנחנו גם מעסיקים טייסים מרחבי העולם".

 

האם נוסעים ישראלים יכולים להרגיש בטוחים על המטוס של החברה?
"כן. האבטחה חשובה לנו מאוד. אם אנחנו מרגישים שאנחנו מגיעים לאזור עימות - אנחנו נסוגים. נהגנו לטוס לתימן וללוב ואנחנו כבר לא טסים לשם יותר".

 

בשלב זה לא דווח כי נמצאו חומרי נפץ. מטוס של חברת "טורקיש איירליינס" (ארכיון)
 

בשלב זה לא דווח כי נמצאו חומרי נפץ. מטוס של חברת "טורקיש איירליינס" (ארכיון)(רויטרס)

טורקיש הייתה בבעלות מלאה של ממשלת טורקיה, אבל בשנת 2006 היא הופרטה חלקית. 49% ממנה עדיין בבעלות הממשל. את הכסך המשמש להצטיידות הם כבר לא מקבלים מהמדינה. לחברה של את צי המטוסים הכי צעיר בעולם - 267 מטוסים פעילים ועוד 245 מטוסים נוספים כבר הוזמנו בעלות של מיליארדים.

 

מנכ"ל החברה מתעקש ואומר כי מבחינתם אין קשר בין פוליטיקה לתעופה. "בעניין של עזה היינו מוכנים לפנות את הפצועים. לפנות רבים דרך מצרים", השיב המנכ"ל לשאלה על אירועי "צוק איתן".

 

ארדואן אמר שישראל גרועה מהיטלר ומבצעת רצח עם בעזה. אתה מסכים עם עמדתו?

"את גוררת אותי לנושאים פוליטיים מנושאי תעופה. אני סב, יש לי נכדים ואני חושב שלא צריכות להיות מלחמות בעולם הזה. העולם כל כך יפה. אני נמצא כאן עשר שנים, ראיתי דברים רבים, סליחה".

 

האם מופעל עליך לחץ מהממשלה, אולי מהעם הטורקי לא לטוס לישראל?
"לא, מעולם הנושא הזה לא עלה".

 

איך אתם שומרים על מחירים נמוכים לנוסעים?
"אנחנו חותכים בעלויות. אנחנו מתייעלים ויש לנו מטוסים חדשים שצורכים פחות דלק, זאת אופטימיזציה חדשה.

 

עם המיקום האסטרטגי המצוין בין אסיה, אירופה ואפריקה ועם שמים פתוחים ברוב העולם - איסטנבול באמצעות טורקיש איירליינס הפכה למעצמת תיירות בין-לאומית ולא פלא שגם אל-על, ארקיע וישראייר רוצות גם. רוצות אבל לא יכולות. "אשמח אם אל-על יטוסו לפה, הם חברה נחמדה. מנקודת המבט שלנו - אל-על מוזמנת לכאן", מסכם קוטיל.

אל-על. תחזור לטורקיה?
 

אל-על. תחזור לטורקיה?(רויטרס)