אירוע השנה באמריקה ישפיע על התנהלות העולם כולו עוד שנים רבות

בחירתו המפתיעה של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב עושה חיים קשים גם למיטב המומחים והחוקרים. בניגוד לאובמה השכלתן, המתלבט והשוקל כל צעד אלף ואחת פעמים – הנשיא החדש שולף, אומר דבר והיפוכו ומקשה על הערכת מדיניותו העתידית. כבר עתה ברור שהוא רוצה להשיג עוד ניצחון – וייתכן שזה יהיה כאן, במזרח התיכון • סיכום השנה באמריקה

דונאלד טראמפ נבחר לנשיאות


האירוע שמאפיל על כל אירועי השנה החולפת הוא בלי ספק בחירתו של דונלד ג׳יי טראמפ לנשיא ארצות הברית. אירוע שלא רק טרף את הקלפים וההערכות, אלא ישפיע על התנהלות העולם בשנים הבאות.

 

גם מכוני המחקר הפוליטיים בוושינגטון, שבהם יושבים טובי המומחים והחוקרים, מצאו עצמם מופתעים. כמו רבים, גם הם לא העריכו שטראמפ ייבחר לנשיאות, ולכן לא הקדישו לפני הבחירות מחשבה רבה לשאלה כיצד תיראה תקופת נשיאותו.

 

כתבות נוספות בפרויקט:

אם יש משהו יציב באירופה - זהו איום הטרור

הנשים חזקות מאי פעם, אבל "רצוי" שיהיו גם יפות

שק החבטות של העולם: סוריה ממשיכה לדמם - והאזרחים משלמים

 

מאז השמונה בנובמבר, הם עסוקים בעיקר בניחושים ופחות בהערכות ובניתוחים אסטרטגיים. לא קל להם, טראמפ הרי אומר לא אחת דבר והיפוכו ולא ברור כיצד הופך המלל שלו למדיניות שתתווה את דרכה של ארה״ב בשנים הבאות.

 

בניגוד לאובמה השכלתן, המתלבט, השוקל והחושב על כל צעד אלף ואחת פעמים - טראמפ שולף. בינתיים - זה מצליח לו. ההוכחה: הוא זכה בבחירות ומאז הפופולריות שלו בעלייה מתמדת. וול סטריט באקסטזה של עליות שערים מאז בחירתו, כשהיא מצפה ממנו להפחתות דרקוניות במסים ולהקלות משמעותיות ברגולציה.

 

אובמה, מנגד, מסיים את שמונה השנים שלו בקול ענות חלושה, כשברקע הכישלון המהדהד של מדיניותו בסוריה. בהיסטוריה הוא יירשם כנשיא שהכריז לא אחת "לא עוד" בהקשר של השואה, אבל לא עשה דבר לעצור טבח של מאות אלפים בידי אסד, שחצה וליגלג על "הקו האדום" שהגדיר לו הנשיא.

 

בסיבוב נאומי הניצחון שהוא עורך מאז הבחירות, טראמפ אומר לא אחת לקהל תומכיו כי הוא אינו יודע כיצד ייראה הפרק הבא בספר של ארה"ב. אבל, הוא מבטיח להם - שזה יהיה "פרק נהדר", ואת הפרק הזה - הם יהיו אלו שיכתבו.


אם לשפוט על פי המינויים בממשלו - טראמפ נאמן להצהרות הבחירות שלו לשנות סדרי יסוד. הוא בחר לתפקידים המובילים שורה של אנשים ששום נשיא אחר (גם רפובליקני) לא היה בוחר: החל משר המשפטים והתובע הכללי, ג׳ף סשנס (שמחזיק בעמדות אולטרה שמרניות, בהן התנגדות להפלות), דרך השר לאיכות הסביבה סקוט פרויט (שלא מאמין בהתחממות כדור הארץ), שר הבריאות טום פרייס (שרוצה לנתץ את רפורמת הבריאות של אובמה), היועץ לביטחון לאומי - הגנרל מייקל פלינט (שפקודיו מספרים כי נהג "להמציא" עובדות) וכלה בשר החוץ רקס טילרסון (מנכ"ל "אקסון-מובייל" המקורב לפוטין).


דומה שהנבחרת הזו מסוגלת למחוק לחלוטין את מורשתו של אובמה - מרפורמת הבריאות, דרך היחסים עם קובה ועד להסכם הגרעין עם איראן. הסכם שבחודש ינואר השנה הוכרז כי "יושם" כשאיראן מילאה אחר מחויבויותיה על פי ההסכם ובתמורה הוסרו מעליה הסנקציות הכלכליות.

 

שר החוץ החדש. רקס טילרסון
 

שר החוץ החדש. רקס טילרסון(רויטרס)

שנה אחרי, ההסכם הזה שוב עומד במרכז ההתעניינות. טראמפ כינה אותו "העסקה הגרועה ביותר בכל הזמנים" וקרא לביטולו. לא בכדי ראש הממשלה נתניהו שב לדבר באחרונה בתקיפות על האיום האיראני. הוא חש כי בממשל טראמפ יהיו מי שיאזינו לו ויסכימו שזהו הסכם רע שצריך לשנותו או לבטלו.

 

אבל בעוד שראש הממשלה מפנה את תשומת הלב אל איראן, מהבחינה הישראלית מעניין במיוחד תפקידו של שר החוץ העתידי. טילרסון הוא איש בעל קשרים ענפים לא רק ברוסיה, אלא בעיקר בעולם הערבי, ומנגד - היכרות שטחית בלבד עם ישראל וצרכיה.

 

בהחלט ייתכן, שהשנה הבאה תעמוד שוב בסימן המזרח התיכון, וטראמפ כמו רבים לפניו ינסה לנעוץ שיניים במה שמכונה כאן "האינצ'ילדה (מאכל מקסיקני) הגדולה" - הסכסוך המזרח תיכוני. עם שר חוץ עתיר קשרים בעולם הערבי, תמיכה רוסית, הבטחה "להעביר את השגרירות לירושלים" וחתן יהודי שמשפחתו תורמת למיזמים בהתנחלויות - ינסה טראמפ השאפתן לרקוח עסקה ולהשיג עוד "ניצחון", ערך שעבורו הוא החשוב מכולם.

 

תקף את האומות המאוחדות. טראמפ
 

תקף את האומות המאוחדות. טראמפ(רויטרס)