רימוני הלם ואבנים ליד בית רה"מ: "אנחנו רוצים דין ודיין"

מאות המפגינים שהגיעו למחות על אלימות המשטרה נגד בני העדה החלו לצעוד לעבר בית ראש הממשלה וחסמו רחובות סמוכים. במהלחך הניסיון לפזרם, יודו אבנים ובקבוקי זכוכית לעבר השוטרים. 3 שוטרים ו-12 מפגינים נפצעו. נתניהו קרא להרגעת הרוחות: "נמשיך לפעול לשילוב העולים מאתיופיה בחברה"

  • פורסם ב:
  • 30/04/2015 23:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/04/2015 23:18
  • |
  • כתבים:
  • טל שורר

עימותים לילייים בבירה: מאות מפגינים בני העדה האתיופית המוחים נגד האלימות המשטרתית כלפי בני העדה, התעמתו הערב (חמישי) עם המשטרה כשזו ניסתה לפזרם. במהלך העימותים נפצעו שלושה שוטרים ו-12 מפגינים באורח קל. שני מפגינים נעצרו בחשד לתקיפת שוטרים.

 

העימותים החלו אחרי שמשתתפי ההפגנה החלו לצעוד לעבר כיכר פריז בעיר. לטענת המשטרה, השוטרים המפקחים על האירוע כרזו למפגינים שעליהם להתפנות מהצירים שחסמו, ומשהמשיכה הצעדה החלו בשימוש באמצעים לפיזור הפגנות, בהם רימוני הלם. בתגובה, החלו המפגינים ליידות אבנים ובקבוקי זכוכית לעבר השוטרים. שלושה שוטרים נפגעו מיידוי האבנים ושניים מהם פונו במצב קל לטיפול בבית חולים. בנוסף, פונו לבתי החולים בירושלים גם שבעה מפגינים שנפצעו קל.

 

"לא נאפשר למפגינים להמשיך להפר את הסדר ונפעל נגדם בנחישות", נמסר מהמשטרה לאחר פציעת השוטרים. ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הגיע אל אזור ההפגנה בניסיון לפשר בין הצדדים. אחד המפגינים שוחח אישית עם ברקת והעביר את קריאת המוחים למצות את הדין עם השוטרים האלימים ולפעול לבירור העוינות המשטרתית כלפי העדה, לטענתם.

 

"שירתתי בסיירת צנחנים. אח שלי הקטן נמצא במגלן. אנחנו מלח הארץ. היום רואים את ההתנהגות הברוטלית של המשטרה", הוא אמר לו. "אני לא רוצה להרגיש יוצא דופן. אני חלק ממך ואתה חלק ממני. החברה הזו צריכה היות ביחד. אנחנו רוצים דין ודיין. כמו שיודעים להתמודד עם הטרדות מיניות, שיתמודדו עם אלימות משטרתית. לא לסגור את זה במח"ש. אני רוצה שתקום ועדה ותיקח על עצמה לבדוק את התיקים האלה. לא יכול להיות ש-40% מהילדים בכלא. לא יתכן שהאלימות הזו של שוטרים כלפי אזרחים היא מאפס למאה. לא ניתן לזה לקרות".

 

 

(חדשות 10)

המפגינים בירושלים, הערב
 

המפגינים בירושלים, הערב(חדשות 10)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא להרגעת הרוחות בבירה. בהודעה שפרסם ציין נתניהו שהוא "מגנה בתוקף את הכאת החייל בן העדה האתיופית והאחראים לכך ייתנו את הדין. לצד זה אסור לאף אחד לקחת את החוק לידיים. העולים מאתיופיה ובני משפחותיהם יקרים לנו, ומדינת ישראל עושה מאמצים רבים להקל על שילובם בחברה. נמשיך בכך גם בממשלה הבאה".

 

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב צ'יקו מנשה, פנה לנציגי מארגני המחאה וקרא גם הוא להרגעת הרוחות בקרב המפגינים. "פיקוד המשטרה ער לתחושות הקשות של בני הקהילה האתיופית ומבין את סערת הרוחות", אמר אדרי. "במשטרה לא נסבול התנהגות פסולה כזו מצד שוטרינו. אנו רוצים יחד איתכם לפעול במדותף למציאת פתרונות נכונים שאינם באמצעות אלימות והפרת הסדר".

  

ההפגנה החלה בשעות אחר הצהריים סמוך למטה הארצי של המשטרה וגם שם נרשמו עימותים כשהמפגנים ניסו לפרוץ למתחם המשטרתי. המפגינים התעמתו עם שוטרי מחוז ירושלים, חסמו כבישים ואת תנועת הרכבת הקלה וקראו קריאות נגד המשטרה. מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, עלה על רכב משטרתי וניסה לדבר ללבם של המפגינים.

 

"מדינת משטרה", שבו וקראו המפגינים, בעת שהשוטרים מנעו מהם להיכנס למתחם המטה הארצי. "לא ניתן, די נמאס! לא לאפליה, לא לגזענות. הדמוקרטיה בסכנה, המשטרה אלימה", וגם "לא ניתן לשחור להיות מסכן" קראו המפגינים שוב ושוב, ואף הניפו שלטים שעליהם נכתבו סיסמאות אלו.