תמלילי אולמרט וזקן נחשפים: "ברגע שיצא ממך שנתתי לך מזומן - פירושו שאני שותף לשוחד"

ביום בו עולה שולה זקן אל דוכן העדים, מתפרסמים כאן תמלילי ההקלטות משתי פגישות שערכו זקן וראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בקלטות נשמע אולמרט מדבר עם זקן על המזומנים שהעביר לה, ומפציר בה שוב ושוב לא לעלות לדוכן העדים ("התובע ירצח אותך"). בפגישה השנייה, מבקש אולמרט ממזכירתו שלא תחתום על עסקת הטיעון: "זה לא יהיה על רבע ולא על עשירית, זה יהיה על הכל, פירושו של דבר שאת אומרת שאני קיבלתי כספים בשביל אהוד זה הכל. על כל מה שמשתמע מזה" • מסמך

האזינו: הקלטות אולמרט וזקן נחשפות

תמלילי הקלטות נחשפים: עם עלייתה הבוקר (שני) של שולה זקן, ראש לשכתו לשעבר של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, אל דוכן העדים, מתפרסמים כאן בנענע10 קטעי הקלטות הדרמטיות בהן הקליטה זקן את אולמרט.

 

תמלולי הקלטות מצביעים על נסיונות השכנוע של אולמרט את זקן שלא להעיד בבית המשפט בפרשת טלנסקי, על הכסף אותו הזרים אולמרט לזקן כביכול כתמורה על שתיקתה - וכן על הנקודה המרכזית שבגללה זוכה אולמרט בתיק טלנסקי: שהכספים שהעביר טלנסקי לידי אולמרט ונשמרו בכספת הסודית של אורי מסר שימשו לא רק לכספים פוליטיים, אלא גם לצרכיו האישיים של אולמרט.

 

>> "היתה לנו קופה סודית": לעדות הדרמטית של זקן הבוקר

פגישה 1: מאי 2011, לובי מלון קראון פלאזה בירושלים

במאי 2011, מדברים השניים על סכומי הכסף שמעביר אולמרט לזקן.

 

זקן: מ... מה יש שם?
אולמרט: יש שמה...
זקן: אני לא יתחיל לספור, כי בתוך אה...בתוך חבילה אחת היה את זה, המזומן.
אולמרט: היו שני מזומנים...
זקן: אה, לא פתחתי.
אולמרט: זה, עשרים וחמישה אלף, עשרים וחמישה אלף ב...שקלים
זקן: אוקיי.
אולמרט: והיה עוד עשרים אלף בדולרים.
זקן: אז ארבעים וחמש?
אולמרט: כן.
זקן: ארבעים חמש.
אולמרט: השבוע, בעזרת השם, אני צריך לקבל מאה עשרים וחמש, שאני יעביר חלק במזומן, אני מקווה, לא השבוע הזה, שישי שבוע הבא, וזה, את תחליטי כמה שאת נותנת להוא.

 

בהמשך הפגישה שוב מדברים השניים על הכסף שיעביר אולמרט לזקן.

 

אולמרט: הנקודה היא כזו.. אלף...כל מה שאני הבטחתי אני מקיים, שזה ירד מראשך, זה לא קורה ביום אחד זה לוקח זמן...בסדר אז עכשיו א...את החמישים אלף הדולרים אני לא יודע, תחזיקי אצלך את הדולרים, תני לו (לפרקליטה לשעבר מיכה פטמן - א"ג וב"ק) את השקלים, או חכי שבוע, יכול להיות שהשבוע הזה אני אקבל את הסכום הגדול ואז אני אתן לך את כולו.

 

אולמרט.
 

אולמרט. "כל מה שאני הבטחתי אני מקיים, שזה ירד מראשך"(רויטרס)

אולמרט מבטיח לזקן במהלך הפגישה כי לא ינטוש אותה ואף מזכיר את אחיו יוסי, האח שבגללו הסתבך בפרשת הולילנד.

 

אולמרט: וכל מה שהבטחתי לך, אני קיימתי ומקיים.
זקן: נכון.
אולמרט: וזה לא קל לי שולה... זה לא קל. ברוך השם, עכשיו אני חושב שהצלחתי עם מישהו, הוא ייתן לי מאה עשרים וחמש במזומן... מאה שבעים וחמש, את זוכרת? ארבעים וחמש ועוד מאה עשרים וחמש זה מאה שבעים וחמש, אחרי זה נראה מה יהיה. אבל לעולם, הרי את יודעת שאותך, שאת היית כמו בת שלי שלושים וחמש שנה... עוד מעולם לא זנחתי בן אדם, תראי אחד, שיקום ויגיד מישהו אחד שהיה איתי אי פעם שאני הייתי אפילו מחויב לו אבל שאני זנחתי אותו. את יודעת את מי אני זונח היחידי? את יוסי. כי הוא המיט חרפה עליי ועל המשפחה, ועל המשפחה שלו ועל הילדות שלו.


אולמרט וזקן ממשיכים לשוחח, כאשר עדותה של זקן במשטרה בפרשת הולילנד שהיתה אז בתחילת דרכה עולה גם היא לשיחה. אולמרט מנסה להבין מזקן מדוע לא אמרה במשטרה את הגרסה שטובה לו בפרשת הולילנד על הכספיעם שקיבלה מדכנר והעבירה לו (לאולמרט):

 

אולמרט: אנחנו עוד לא נמצאים בהולילנד, אנחנו נמצאים עכשיו במשפט שלנו הזה, אני רק אומר, שהיה שמה משהו, אמרת שאת חושבת שאמרת או לא אמרת...

זקן: לא משנה ו...מה, הם רצו שאני אגיד שאני נתתי לך את הכסף, זה מה ש...מה שעניין אותם, אוקיי? למה, למה הפקדתי ומשכתי את הכסף?

אולמרט: היית צריכה להגיד להם כי הבטחת לו את זה לפי בקשה, שהוא ביקש ממך שיעשה לך טובה, תעשו לו טובה כי הוא צריך כסף מזומן.
זקן: קשה קצת לפעמים לשקר ככה...

 

יוסי אולמרט.
 

יוסי אולמרט. "המיט חרפה עליי ועל המשפחה"(חדשות10)

שיקום ויגיד מישהו אחד שהיה איתי אי פעם שאני זנחתי אותו", אומר אולמרט, "את יודעת את מי אני זונח היחידי? את יוסי. כי הוא המיט חרפה עלי ועל המשפחה, ועל המשפחה והילדות שלו

אולמרט משכנע את זקן שלא להעיד במשפט וטוען בפניה כי התובע במשפט מטעם הפרקליטות, עו"ד אורי קורב, יפיל אותה מעל דוכן העדים.

 

אולמרט: אני אומר לך רק דבר אחד שולה זה הכל. אני וידיד שלי הולכים לעשות לך את החיים מאוד קלים, ומעבר לזה תשקלי מה את עושה. אני אומר לך, אני מאוד פוחד שאת תעלי על דוכן העדים - לא בגללי, בגללך, כי את לא תהיי בנויה להאמין בזה, הוא (התובע אורי קורב - א"ג וב"ק), הוא ירצח אותך.


אולמרט ממשיך בנסיונותיו לשכנע את זקן שלא להעיד במשפט, ומציין בפניה כי בלי עדותה הפרקליטות לא יכולה להגיש את יומניה לבית המשפט:

 

אולמרט: הוא ירצח אותך ואת תפלילי את עצמך על דוכן העדים, נקודה. זה מה שמטריד אותי. אני אגיד לך מה, הוא יגיד דבר פשוט מאוד, את יודעת מה? היומנים, מה שכתוב ביומנים, אוקיי, לא יודע איזה יום. יכול להיות שהתבלבלו... יכול להיות זה את כתבת את זה? מישהו כתב לך את זה ביומן? ובסוף את תאלצי להודות שאת כתבת את זה ואז הוא יגיד - מה זה אני לוקחת לעצמי שלושים וחמישה אלף דולר? מה תגידי? אז הוא יגיד את לקחת לעצמך שלושים וחמישה אלף דולר עכשיו מה הבעיה... את לא עולה על דוכן העדים, הוא יכול לקפוץ ולעשות ריקודים באוויר, הוא לא יכול להרשיע אותך, על זה הוא לא יכול להציג את היומנים האלה.

 

אורי קורב, התובע במשפט. אולמרט לזקן:
 

אורי קורב, התובע במשפט. אולמרט לזקן: "הוא ירצח אותך על הדוכן"(חדשות 10)

במהלך השיחה ביניהם עולה נושא 30 אלף הדולרים שאולמרט העביר לזקן מדי שנה מאותה קופה סודית, עניין שזקן אף ציינה ביומניה:


זקן: אני לא יכולה להגיד שקיבלתי ממך כסף ואתה החלטת לתת לי כסף?
אולמרט: את יכולה להפיל עליי הכל זה בסדר.
זקן: לא, רגע סליחה מה, מה הוא יכול להגיד לי?
אולמרט: סליחה, דיווחת על זה למישהו?
זקן: לא
אולמרט: זה כסף ממה זה? הכנסה? מתנה שלושים אלף דולר מה זה? מה זה? זה שוחד? שולה שולה אה...אה...אה...מה זה מה? מה? איזה כסף זה הרי? הרי אני אומר שזה תרומות פוליטיות אז מה?

בשיחה אולמרט ממשיך להפעיל על זקן לחץ שלא להעיד וממשיך להגיד לה מה עליה להגיד למשטרה בפרשת הולילנד.

 

אולמרט: את דאגת לאנשים ועזרת לאנשים ולא היססת לפעול כדי לעזור למישהו שהיה נזקק בכל הדברים האלו וכולי וכולי בסדר... אני רק אומר לך דבר אחד עלייך, עזבי אותי. בואי נצא מנקודת הנחה בעדות שאת יושבת ואת אומרת אהוד אולמרט אני אף פעם לא סיפרתי לו שדכנר נתן לי כסף וזה לא עניין אותי וכולי וכולי והעברת את הכול לאורי מסר... מהאלפים הבודדים שהוא נתן צריך גם להגיד שזהו יש לכם, אתם אומרים שהוא נתן יותר תראו לי בבקשה.
כדי לנהוג בחוכמה אני דורש גם ממך לנהוג בחוכמה ולהבין מה המשקולות פה, איפה מוטל עיקר העומס. אני לא מבקש ממך שתודי בשום דבר, אני מבקש ממך שתעשי משהו שעשית כבר. אבל את צריכה להבין דבר אחד - ברגע שיצא ממך שאני נתתי לך הוראה א... א... כסף מזומן אני נתתי לך שלושים אלף דולר או ברגע שייצא שאני ידעתי ממך שדכנר נותן תרומה פירושו של דבר שאני שותף לשוחד, נקודה זה הכל. אם את קיבלת בידך ולא סיפרת לי, איזה עבירה את עשית? אבל ברגע שאני ידעתי נגמר הסיפור, זה כל מה שהם רוצים.
את צריכה להבין את זה. לכן אני אומר לך הכי נכון לא לעלות על דוכן העדים. את לא יודעת שולה, את, את את לא תעמדי בזה, אני מקווה, אני מקווה שעם כל הניסיון שלי והכוח הפנימי שלי וה... וה...מעמד שלי, שאני אעשה את זה טוב.

ברגע שאני ידעתי נגמר הסיפור, זה כל מה שהם רוצים", אומר אולמרט, "את צריכה להבין את זה. לכן אני אומר לך הכי נכון לא לעלות על דוכן העדים. את לא יודעת שולה, את לא תעמדי בזה

אולמרט ממשיך בנסיונותיו לשתול גרסא שמתאימה לו בפרשת הולילנד.


אולמרט: את צריכה להבין דבר אחד, כשאת אומרת אני לא אמרתי לאהוד...הוא לא היה מעורבב בזה, אני פעלתי בתום לב חשבתי שזה מה שאני צריכה לעשות, הוא לא אמר לי והוא לא ידע את לא מזיקה לעצמך דבר, את אומרת דבר אחר אין כוח בעולם שיגרום לכך -

זקן: ואז הם יגידו את... את לא יודעת שאת עושה עבירות פליליות.

אולמרט: איזה? איזה עבירה פלילית, איזה בדיוק עבירה פלילית עשיתי? ...א...א...טלנסקי העביר תרומות פוליטיות מחוץ לארץ. מה זה? הוא העביר מהכסף שלו? הוא העביר תרומות מאנשים מחוץ לארץ ואני העברתי את זה לאורי מסר? עכשיו אורי מסר שם את זה בכספת הפרטית שלו, אני ידעתי, הוא אמר לי שהוא משאיר את זה בכספת?

 

אורי מסר.
 

אורי מסר. "שם את זה בכספת הפרטית שלו"(חדשות 10)

פגישה 2: אוקטובר 2012, לובי מלון

באוקטובר 2012 נפגשים השניים שוב בלובי מלון, כאשר הפעם מדובר כבר לאחר זיכויו של אולמרט בפרשות ראשונטורס וטלנסקי והרשעתה של זקן. השניים שבים ומדברים על גרסת זקן במשטרה בתיק הולילנד, ועל אותם מאה אלף שקלים שהעביר דכנר לזקן, שמתוכם נטלה ארבעים אלף שקל, ושישים אלף העבירה לקופה הסודית. אולמרט כמובן לא מעוניין שיידעו שידע על קיומם של השישים אלף שקלים שהעביר דכנר.

אולמרט: מה הם יגידו ומה עם הכספים את אומרת, את היה לך כיוון בזמנו, אני כבר לא זוכר... את היה לך כיוון שהוא שישים אלף או מאה אלף שקל שהפקדת שנותר לך שהפקדת בחשבונות שלך אז לאחר מכן פרטת את הכסף והחזרת לו את הכסף.
זקן: פרטתי את הכסף ונתתי לאחרים. כן והם כיוונו אליך כל הזמן.
אולמרט: את לא אמרת להם שנתת לי.
זקן: אהוד אתה לא מקשיב לי שנייה.
אולמרט: סליחה, אני אומר...
זקן: אני לא אמרתי...
אולמרט: אני מבין. אני רק אומר שעל האחרים את לא אמרת להם שנתת לי.
זקן: לא אמרתי, אתה צודק. אז אני אחזור על זה, הם לחצו ולחצו ולחצו כן, כי הם רצו אותך ואני אמרתי אני לא זוכרת, נתתי לאחרים... לא אמרתי שהחזרתי אלא אתה רצית שאני אגיד ולא עמדתי בזה, לא עמדתי בזה, זה היתה טעות, אתה אמרת לי להגיד את זה שדיברת איתו לחוץ לארץ. אמרת לי תשמעי, תגידי שהוא שפרטת והחזרת לו, ואני לא לא יכולתי לשקר, כי זה לא, זה לא היה האמת. אורי יכול לשקר במצח נחושה, אין לו שום בעיה לשקר, לי יש בעיה לשקר.
אולמרט: היה לך קשר איתו?

אמרת לי תשמעי, תגידי שהוא שפרטת והחזרת לו, ואני לא לא יכולתי לשקר, כי זה לא, זה לא היה האמת", אומרת זקן. "אורי (מסר) יכול לשקר במצח נחושה, אין לו שום בעיה לשקר, לי יש בעיה לשקר

"הכל התחיל במחברות שלך"

בנקודה מסוימת בשיחה מגיע בעצם "האקדח המעשן" של הפרקליטות, ההוכחה לכך שאולמרט השתמש בכספי טלנסקי למטרות אישיות ולא לצרכים פוליטיים כפי שטען במהלך המשפט. אולמרט מאשים את זקן שכתבה ביומניה את הסכומים שהועברו ביניהם.


אולמרט: הכל התחיל במחברות שלך.
זקן: נו אז מה?
אולמרט: במחברות שלך את כותבת קיבלתי, לקחתי חמישים אלף דולר, מה היה שם?
זקן: נו אז מה יכולתי, אז היו שואלים אותי מה זה? אז הייתי צריכה להגיד כן שבאתי לעבוד ואהוד רצה לקחת אותי אז המשכורת שלי לא היתה טובה אז הוא הציע לי 30 אלף דולר... נכון...
אולמרט: את ביקשת ממני, אני לא הצעתי.
זקן: מה פתאום, אתה הצעת לי אהוד, על מה אתה מדבר? ישבנו במצודת דוד, הבאתי לך לחמניות של פסח, אמרת לי מה שמדאיג אותך זה זה... אני אדאג לך שיהיה לך שנה ואז חילקת לי את הסכום, כמה זה יוצא לחודש, חיברת את זה במשכורת שלי ויצאה משכורת שמצאה חן בעיניי.
אולמרט: לא רוצה להתווכח איתך.
זקן: תגיד אתה נורמלי, לא אמרתי לך את זה.
אולמרט: את הצעת את זה ואני הסכמתי לזה, אני לא מתווכח על זה, אני רק לא זוכר שאי פעם אמרתי לך לכתוב את זה במחשב שלך.
זקן:
בסדר, בזה אתה צודק, בסדר.
אולמרט: כל העסק התחיל מזה.
זקן: בסדר...אתה מדבר על זה אז אני אתן לך תשובה. אני רשמתי את זה כי הייתי צריכה כל הזמן לתת לך דין וחשבון.
אולמרט: סליחה, לא היית צריכה לתת לי שום דין וחשבון.
זקן: שאלת אותי, כמה פעמים שאלת אותי?
אולמרט: במחשב, במחשב.
זקן: לא במחשב, אתה אומר בתיק הייתי שמה...
אולמרט: מה?
זקן: אתה יודע שהם באו אלי הביתה הם לקחו לי ישר את התיק?
אולמרט: סליחה, סליחה תקשיבי, סליחה תכתבי את זה אצלך בפתק ותכניסי את זה.

 

זקן.
 

זקן. "רשמתי את זה כי הייתי צריכה כל הזמן לתת לך דין וחשבון"(חדשות 10)

אהוד, על מה אתה מדבר?", אומרת זקן, "ישבנו במצודת דוד, הבאתי לך לחמניות של פסח, אמרת לי מה שמדאיג אותך זה זה... אני אדאג לך שיהיה לך שנה ואז חילקת לי את הסכום... ויצאה משכורת שמצאה חן בעיניי

בשיחה ביניהם עולה עניין עיסקת הטיעון של זקן בפרשת הולילנד. אולמרט, שהיה מודע לכך שזקן מתלבטת האם לחתום על הסדר טיעון, מנסה לשכנע אותה שלא לעשות זאת כיון שהדבר יפגע בו:

 

אולמרט: את לחוצה עכשיו, אם תעשי עסקת טיעון אני אומר לך... זה לא יהיה על רבע ולא על עשירית, זה יהיה על הכל פירושו של דבר שאת אומרת שאני קיבלתי כספים בשביל אהוד אולמרט זה הכל. על כל מה שמשתמע מזה. אם את לא רוצה לעשות את זה אז הדרך האלטרנטיבית היא עם כל הכבוד, היא לא דרך כסף, לא ללחוץ עלייך עם כסף. אנחנו עכשיו נסדר עם אודי ועם עוד מישהו...

 

גם בפגישה זו אולמרט דואג להגיד לזקן את הגרסא שהיא צריכה לספק למשטרה בפרשת הולילנד, גרסה שבעצם אומרת שהכסף שקיבלה זקן מדכנר שימש לתרומות לאנשים במצוקה.


אולמרט: אז אני אומר, לפי דעתי עכשיו שתגיד איך שלוש שנים, להגיד מה זה עזרת לאנשים, נתת לאנשים תרומות וזה. נניח שסיפרת לי, שאת סיפרת לי, על משפחה ששולה טיפלה בה ושהייתה זקוקה לכסף, ואת אמרת ודכנר הסכים לעזור לה ואז אמרתי לו באמת יפה מאוד...
זקן: אני חושבת שגם אני אמרתי משהו.
אולמרט: יפה מאוד, תסתכלי, הכספים האלה שימשו סיוע לכל מיני משפחות במצוקה שזה, לכן לא היססת להכניס את זה מלכתחילה לחשבון שלך, כי לא היה לך מה להסתיר, וזה מה שנתת לאנשים. זה מה שנראה לי מתקבל על הדעת, סביר וכו' וכו'.