פרשנות: אחרי חיסול הבכירים חמאס ירצה לחזור מהר למו"מ בקהיר

מאז חוסלו שלושת בכירי הזרוע הצבאית של חמאס על ידי חיל האוויר הלילה ברפיח אפשר לזהות בלבול ומבוכה בקרב גדודי עז-א-דין אל-קסאם. אמנם ירי הרקטות לא נרגע ואנשי הארגון מנסים לשדר עסקים כרגיל, אבל בצד הפסיכולוגי והמוראלי מדובר כנראה במכה הקשה ביותר שספגה הזרוע הצבאית של חמאס מזה כמה שנים. כמו שזה נראה חמאס ירצה לחזור לקהיר כבר בימים הקרובים והשאלה עכשיו היא מה תעשה ישראל?

איך יתאוששו גדודי עז-א-דין אל -קסאם מהמכה הקשה שספגו? הזרוע הצבאית של חמאס ספגה תוך יממה את אחת המכות הכואבות והקשות ביותר שהיא ספגה בשנים האחרונות. סימן השאלה הגדול שמרחף מעל ניסיון החיסול מוחמד דף וחיסולם המוצלח של שלושה בכירים אחרים, מציבים את ארגון הטרור במצב לא פשוט.

 

אמנם אנשי הארגון ניסו לשדר עסקים כרגיל וירו עשרות רקטות, 80 במספר, לעבר ישראל, אך ניתן לזהות מעין אווירה מבולבלת, מבוכה, ששורה על אנשי הארגון. בין אם דף חוסל או שניצל פעם נוספת, השורה התחתונה היא שכרגע הסמכות העליונה של הזרוע הצבאית לא מתפקדת ואין מי שיכווין ויגיד מה עושים.

 

שני המפקדים הבכירים שחוסלו, רעאד אל-עטאר ומוחמד אבו -שמאלה, הם שניים מהחשובים שבדרג הפיקודי של עז-א-דין אל-קסאם. עטאר פיקד על הגזרה החשובה ביותר עבור חמאס, דרום הרצועה. חשיבותה היא בעיקר מאחד וזהו האזור הנושק למצרים ודרכו התנהלו כל ההברחות.

 

אל-עטאר בשחרור גלעד שליט.
 

אל-עטאר בשחרור גלעד שליט.(חדשות 10)

אל-עטאר ואבו-שמאלה היו אנשי צללים שחיו מרבית הזמן מתחת לאדמה. זו גם הסיבה שהם הצליחו כל כך בחטיפת גלעד שליט והסתרתו מפני ישראל במשך למעלה מחמש שנים. הם היו אנשי הזרוע הצבאית קרוב ל-20 שנה והצליחו בשורה של משימות צבאיות, כולל ההפיכה ברצועה. הם למעשה שייכים לשורת המפקדים שהפכה את חמאס מצבא של מתאבדים בגדה לצבא פנימי שמנהל מדינה קטנה ברצועה.

 

כאמור, למרות הניסיון לייצר ירי כרגיל, בצד הפסיכולוגי והמוראלי - מדובר כנראה במכה הקשה ביותר שספגה הזרוע הצבאית של חמאס מזה כמה שנים. מבחינת השאלה לאן הולכים הדברים מכאן, נראה שחמאס היה רוצה לחזור כבר בימים הקרובים למשא ומתן בקהיר.

 

חמאס אולי לא יראה את זה אבל הארגון ינסה לחזור די מהר לקהיר על מנת לסיים את המבצע הזה אחרי המכות הקשות שספג תוך יממה. אבל במצב החדש שנוצר השאלה היא האם ישראל תרצה ללכת עכשיו בחזרה לקהיר או שהיא תיתן לחמאס קצת "להתבשל" במיץ של עצמו. נראה שבין שיגור מטח למטח אפשר לזהות סימנים של זיעה קרה על המצח של חמאס.