גורם בבית הלבן: אובמה רואה בישראל אחראית לכישלון המשא ומתן

לראשונה מאז פוצצו השיחות עם הפלסטינים, מפנה גורם אמריקני אצבע מאשימה לעבר ישראל בשמו הישיר של הנשיא אובמה. "בכל פעם שנקלענו לצומת, הגיעה עוד הודעה על הבנייה בהתנחלויות. זה תקע מקל בגלגלים", הוא אמר. אבו מאזן ולבני נפגשו בלונדון ושוחחו על הפיוס הפלסטיני

עד כה היו אלה בעיקר התבטאויות של שליחים, אבל היום מגיעה הצהרה מפורשת: הנשיא אובמה רואה בישראל אחראית לקריסת המשא ומתן עם הפלסטינים. לדברי גורם בכיר בבית הלבן, נשיא ארצות הברית מטיל את האשמה על הבנייה של ישראל מעבר לקו הירוק.

 

בכל פעם שהגענו לצומת במשא ומתן, הגיעה עוד הודעה על הבנייה. זה תקע מקלות בגלגלי המשא ומתן", התבטא הגורם. לדבריו, אובמה מאמין כי ייתכן סבב נוסף של משא ומתן עוד במהלך הקדנציה שלו כנשיא, אך כרגע הוא לא מגלה יוזמה וממתין שהצדדים בעצמם יבקשו מארצות הברית להתערב.

 

בתוך כך, הערב נפגשו השרה הממונה על המשא ומתן, ציפי לבני, ויושב ראש הרשות אבו מאזן בלונדון. הפגישה התקיימה בידיעתו של ראש הממשלה נתניהו, ובמהלכה ביקשה לבני לשמוע מהן כוונות הרשות סביב הסכם הפיוס הפלסטיני.

 

מוקדם יותר נתניהו עצמו נפגש בירושלים עם שר ההגנה האמריקני, צ'אק הייגל ודן עימו במשא ומתן עם הפלסטינים. בדומה למסרים שהעבירה לבני לאבו מאזן, גם ראש הממשלה הדגיש פעם נוספת את העמדה הישראלית כלפי הסכם הפיוס הפלסטיני, ואמר כי על אבו מאזן לבחור בין חמאס לבין שלום עם ישראל.

 

"שותפינו הפלסטינים מתקדמים בהסכם עם חמאס, אותו ארצות הברית הגדירה בצדק כארגון טרור", אמר נתניהו. "ברור כי אי אפשר במקביל להתפייס עם חמאס ולעשות שלום עם ישראל".