מסתמן: מהפכת הדיור של לפיד מתעכבת

הדיון בקבינט הדיור נדחה, נתניהו חושש שהורדת המע"מ לזוגות צעירים לאפס אחוזים דווקא תוביל לעליית מחירים, הנגידה פלוג מתנגדת. ההתפטרות של הכלכלן הראשי ד"ר מיכאל שראל, שהגדיר את הרעיון כ"כישלון מקצועי קולוסלי", נראית הערב כמו הבעיה הקטנה ביותר של לפיד

הבשורה הגדולה של שר האוצר יאיר לפיד לזוגות צעירים העומדים בקריטריונים מסוימים - דירה ראשונה ב-0 אחוז מע"מ - הולכת ומתרחקת, נכון לעכשיו. בעוד סגנו מיקי לוי שב וטוען היום (רביעי) כי רק לפיד קובע את המדיניות, הרי שמסביבו הולכים וגוברים הקולות מצד גורמים בכירים במשק לבטל את הרעיון, ואפילו ישיבת קבינט הדיור שהיתה אמורה לדון בנושא נדחתה בינתיים, גם אם כרגע מסיבות טכניות.

 

(3:46 דקות)

 

למעשה, התפטרותו אחר הצהריים של ד"ר מיכאל שראל, הכלכלן הראשי במשרד האוצר, היא הצרה הכי קטנה של לפיד. מקורבים לשר אומרים כי שראל איים מראש להתפטר אם התוכנית תבוצע, כך שלפיד לא ממש נתפס בהפתעה. עם זאת, מניפסט ההתפטרות שהפיץ שראל - מינוי של יובל שטייניץ, שנתפס כטיפוס נוח למדי - מעיד על עומק השבר בין פקידי האוצר לשר העומד בראש המשרד.

 

"התוצאה תהיה פגיעה גוברת בכלל הציבור", כתב שראל. "הצעד נראה פופוליסטי, ויש הסכמה גורפת בקרב אנשי מקצוע שאין הדבר נכון כלכלית. הצלחה בתפקידי אינה מתיישבת עם תמיכה בפטור ממע"מ, שתסמן כישלון מקצועי קולוסלי".

 

דורון כהן, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, מסביר: "מיכאל וכלכלנים אחרים ניסו להוביל מדיניות של צמצום הפטורים, ועכשיו לא מצמצמים אלא מוסיפים פטור שעלול ליצור עיוותים חברתיים. זה כנראה מה שהביא מים עד נפש".

 

מגדילים ביקוש בלי להגדיל היצע?

 

בין המתנגדים לתוכנית נכון לעכשיו נמצאים כנראה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבסקירה מוקדמת לא השתכנע שהתוכנית מהווה הליכה בכיוון הנכון, והנגידה קרנית פלוג; נתניהו לרוב תומך בהפחתות מסים לפחות עקרונית, אבל חושש כי הגדלת הביקוש ודחיפת זוגות צעירים לקנות דירות מבלי שיש היצע תואם תוביל, בסופו של דבר, דווקא לעליית המחירים.

 

נתניהו רמז הבוקר כי הממשלה תנקוט במספר צעדים קצרי טווח - אבל לא נקב בהורדת המע"מ, או בכל שיטה אחרת פרט להעלאת היצע הדירות, כפיתרון ספציפי.