גורם מדיני בכיר: "ארדואן הוא איש אחים מוסלמים, תומך חמאס ואנטי ישראלי"

על רקע הפרסומים לפיהם אנקרה הסגירה לאיראנים רשת ריגול ישראלית, בירושלים שלפו את החצים. "אינני מופתע מהאשמותיה של טורקיה, שישראל היא זו שעומדת מאחורי הפרסום ב'וושינגטון פוסט' ואינני יודע אם בכלל הייתה רשת ריגול כזאת", כתב ליברמן בפייסבוק

חילופי המהלומות בין אנקרה לירושלים עולים הערב (שבת) מדרגה. גורם מדיני ישראלי בכיר תקף את הטורקים, על רקע הפרסום על חשיפת רשת ריגול באיראן. "ארדואן הוא איש אחים מוסלמים, תומך חמאס ואנטי ישראלי, שלא לומר אנטישמי, ואין לו שום כוונה אמיתית לשקם את היחסים איתנו", אמר הגורם המדיני לחדשות 10. "אין לנו שום ציפיות ממנו".

 

(2:25 דקות)

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן
 

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן(רויטרס)

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, אביגדור ליברמן, טען הערב כי טורקיה לא מעוניינת בשיפור היחסים עם ישראל. "סברתי כי ההתנצלות על המשט רק תפגע במעמדה של ישראל באזור ותשחק לידי הגורמים הקיצוניים במזרח התיכון וביניהם גם טורקיה של ארדואן, האסלאמיסט הקיצוני", כתב ליברמן בפייסבוק. "אינני מופתע מהאשמותיה של טורקיה, שישראל היא זו שעומדת מאחורי הפרסום ב'וושינגטון פוסט', ואינני יודע אם בכלל הייתה רשת ריגול כזאת", הוסיף ליברמן בהתייחסות פומבית ראשונה של גורם ישראלי רשמי לפרשה.

 

"גם ההאשמה הטורקית הזו, שישראל עומדת מאחורי הפרסום בכדי להימנע מתשלום פיצויים למשתתפי משט המרמרה, כמו ההאשמות הקודמות כאילו ישראל עמדה מאחורי המהומות של מפגינים טורקים בכיכר טקסים ודבריו של ארדואן על-כך שיש לו 'מסמכים והוכחות' שישראל עמדה גם מאחורי ההפיכה במצרים, היא חסרת כל בסיס ומוכיחה שוב כי טורקיה בראשותו של ארדואן איננה מעוניינת בשיפור היחסים עם ישראל", קבע שר החוץ לשעבר.

 

"לכן, אני מקווה שכולנו נפסיק להשלות את עצמנו ונבין את המציאות בה אנו חיים ואת ההבדל בין רצוי למצוי", סיכם ליברמן. "התנגדותי להתנצלות בפני טורקיה איננה חדשה והבעתי אותה בצורה ברורה לפני ואחרי המעשה".

 

גורמי מודיעין טורקיים טענו שישראל היא האחראית לפרסום וכי מדובר בקמפיין שמטרתו, להערכתם, הוא להימנע מתשלום הפיצויים לנפגעי המשט לעזה להם התחייבה ישראל. על פי העיתון "הורייט", באנקרה קושרים בין הפרסום האחרון לפרסומים אחרים בתקשורת האמריקנית נגד המודיעין הטורקי.

גורם ישראלי בכיר: "ראש הביון הטורקי אנטישמי"

בעוד טורקיה שיגרה רמזים על "כוחות באזור" המעוניינים לחבל במעמדה של טורקיה במזרח התיכון והביאו לפרסום הפרשה בשל "האווירה הפוליטית המתונה לאחר בחירתו של חסן רוחאני", גורם ביטחוני בכיר בישראל שיגר חצים לעברו של ראש מערך הביון הטורקי, האקאן פידאן, שעל פי הדיווח ב"וושינגטון פוסט" מקורב לשלטון בטהרן.

 

לפי הדיווח, בשיחות פנימיות מכנה המודיעין הישראלי את פידאן בפני האמריקנים בכינוי "ראש שלוחת המודיעין האיראני באנקרה". "האקאן פידאן הוא אנטישמי ואיסלמיסטי שמתרועע עם הגרועים שבאויבינו", אמר הגורם הבכיר בשיחה עם חדשות 10. "עם פידאן זה לא כבדהו וחשדהו, אלא חשדהו וחשדהו וגם רוח המפקד שלו היא אנטישמית ואיסלמיסטית".