בדיקת חדשות 10: למה הירקות שלנו נראים כל כך רע?

השבועות האחרונים, לקראת החגים, הם מלחמת מחירים בין רשתות השיווק. בדיקה של מצב הירקות על המדפים מראה כי משום מה הירקות שלנו נמצאים במצב רע, קטנים ומכווצים, פגומים ולא ראויים למאכל. אז מה עושים? החוק שקובע סטנדרטים בשיווק ירקות כבר עבר את כל הקריאות אבל צפוי להיכנס לתוקף רק ב-2014. "הצרכן פשוט לא יודע שמרמים אותו"

רגע לפני החגים - למה אנחנו משלמים על ירקות שלא ראויים למאכל? רשתות השיווק הגדולות נמצאות בימים אלו במלחמה על כל צרכן. אבל איך המלחמה הזו משפיעה על איכות הסחורה שאנו מכניסים לצלחות שלנו?

 

בדיקת חדשות 10 מצאה כי הפירות והירקות שהרשתות הגדולות מוכרות נגועים, פגועים, רקובים ומצומקים. למה? כי אין דין ואין דיין והחוק בישראל מאפשר למכור הכול, מבלי לעמוד באיזושהם סטנדרטים. לפעמים פשוט קשה לברור אפילו שקית אחת של ירקות או פירות ראויים למאכל.

 

הצרכן פשוט לא יודע שמרמים אותו, שזה לא אותו מוצר", הסביר פיני שטרית בעל רשת קטנה "אפונה וגזר". שטרית מסביר כי כששואלים אותו לפשר המחירים הגבוהים שאצלו, הוא מתקשה להסביר לרוב הלקוחות כי הירקות שלו והירקות שברשתות הגדולות, זה לא אותו דבר.

 

במשרד החקלאות חוקקו לפני שלוש שנים חוק הסטנדרטים, שיחייב את רשתות השיווק לעמוד בסטנדרטים גבוהים בשיווק ירקות ופירות. אלא שהחוק אמור להיכנס לתוקף רק ב-2014. "המטרה שלו זה להבטיח שהתוצרת תהיה איכותית וראויה למאכל", אמרה מירית עמרני, מנהלת תחום הסטנדרטים במשרד.