מערכת הבריאות נגד הממשלה: מתנגדים לתקציב החדש

על פי מתכונתו הנוכחית של תקציב המדינה שיוגש לאישור, קופות החולים ישלמו לבתי החולים סכום נמוך יותר עבור כל יום אשפוז, מה שיקשה על התנהלותם הכלכלית של בתי החולים ועלול לפגוע בשירותים שיינתנו לציבור. מחלוקת נוספת בין הגופים: מנגנון התקשורת בין בתי החולים לקופות החולים

(01:08 דקות)

מערכת הבריאות נגד הממשלה: מנהלי בתי החולים נפגשו היום (ראשון) והסכימו לצאת נגד מתכונתו הנוכחית של תקציב המדינה שמשרד האוצר יבקש לאשר. להתנגדותם הנחרצת הצטרפו גם משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית. המחלוקת העיקרית היא סביב הכוונה להפחית את מחיר יום האשפוז שמשלמות קופות החולים לבתי החולים.

 

במצב שבו מחיר יום האשפוז אכן יוזל יצומצם הגרעון של קופות החולים אך זה של בתי החולים יגדל. כיום, משרד הבריאות מסבסד את בתי החולים בכ-800 מיליוני שקלים מדי שנה, פגיעה נוספת בהכנת בתי החולים תפגע בשירות שיוענק לציבור.

 

מחלוקת נוספת בין מערכת הבריאות למשרד האוצר היא בנוגע למנגנון התקשורת בין בתי החולים לקופות החולים. כיום כל סיג ושיח בין הגופים נעשה באופן מאורגן, אך במתכונת החדשה, כל קופת חולים תוכל לנהל משא ומתן מול כל בית חולים, וכך לגרום לו אפילו לפשיטת רגל.

 

אז מה צופן העתיד? נראה כי כמעט כל הגורמים הרלבנטיים במערכת הבריאות יתגייסו למאבק נגד התקציב החדש. ביום שלישי הקרוב צפויים מנהלי בתי החולים להיפגש כדי לקבוע מהלכים אופרטיביים שירקמו עור וגידים למאבקם.