דוח מומחים: רוב תמותת התינוקות - לא מוות בעריסה

פרסום ראשון: ועדת מומחים טוענת ש-99% ממקרי תמותת פעוטות בני פחות משנה לא יכולים להיות מוגדרים "מוות בעריסה". הוועדה קוראת למשרד הבריאות לחייב חקירה מקיפה בכל מקרה שכזה, כולל נתיחה לאחר המוות, ואף למנוע קבורה עד שזו תבוצע. "אין לי ספק שתינוקות נרצחים בישראל ואנחנו לא יודעם מזה בכלל", טען אחד מחברי הוועדה

בלא פחות מ-15 תינוקות שמתו בשבועות האחרונים נקבע כי מותם הוא מקרה של "מוות בעריסה". אלא שוועדת מומחים של משרד הבריאות לבדיקת הסיבות למוות הפתאומי בקרב תינוקות, מעלה מסקנות קשות ביותר על עצם קביעת מוות כזה, וממליצה לחייב נתיחה לאחר המוות בכל מקרה שכזה ואף למנוע קבורה כל עוד לא תבוצע.

 

על פי חברי הוועדה שבחנו את הנושא, רוב מקרי תמותת התינוקות עד לגיל שנה קשורים מסיבות שונות כמו מומים, סיבוכי פגות ומחלות מטבוליות, ולא כתוצאה ממוות בעריסה. למעשה, ב-99% מהמקרים של תמותת פעוטות בישראל לא מדובר במוות בעריסה.

 

אלא שבניגוד למדינות אחרות, בישראל אין כל חובה לנהל בחינה של מקרה המוות ועל כן הם מוכרזים כמוות בעריסה. לשם השוואה, במדינות שונות במערב ישנה חובה של ביצוע נתיחה לאחר המוות בכל מקרה בו מת תינוק בביתו ולא משנה מהי הסיבה למותו.

 

ועדת המומחים, בראשותה של דבורה קדרון, פתולוגית ילדים בבית החולים מאיר, קוראת לחייב במקרה של מוות פתאומי של תינוק לפתוח בחקירה שתתבצע על ידי המשטרה, בליווי רופא ילדים בכיר ופתולוג של ילדים שיגיעו לבית המשפחה, יתאשלו את המשפחה, יראו את זירת המוות.

 

"גם אם הנושא אינו נכון פוליטית, אין להתחמק בצורך של נתיחה לאחר המוות", קבעה הוועדה ואף המליצה למשרד הבריאות לפרסם הנחיות ונהלים מחמירים בנושא. בין היתר, הוועדה אף ממליצה שלא יונפק רישיון קבורה עד שייערך בירור מקיף של נסיבות המוות. "מוות בעריסה אי אפשר לקבוע בלי נתיחה לאחר המוות ששוללת את כל הסיבות האפשריות האחרות", קבעה הוועדה. "אין לי ספק שתינוקות נרצחים בישראל ואנחנו לא יודעם מזה בכלל", טען אחד מחברי הוועדה בשיחה עם חדשות 10.