לוחם צה"ל יורה במחבל שלא מהווה סכנה בחברון, בצלם

"המחבל היה מסוכן לכוחותינו": התחדש משפטו של החייל היורה בחברון

על רקע הטענות החדשות מצד פרקליטיו כי החייל סבל מחוסר שינה ופוסט טראומה בעת הירי במחבל, התחדש הבוקר בבית הדין הצבאי ביפו שלב ההגנה במשפטו של אלאור אזריה, המואשם בהריגה. אמו לפני תחילת הדיון: "5 חודשים לא שמעתי מהצבא". קב"ט חברון: "אמרו לי שבוגי אמר שטענתי שהירי היה לא תקין - זה שקר וכזב"; "יכולנו לסיים את הארוע עם חייל שחוט והרוג"

אמו של אזריה, לפני תחילת הדיון:

 

בבית הדין הצבאי ביפו התחדש הבוקר (ראשון) משפטו של החייל אלאור אזריה, המואשם בהריגת המחבל בתקרית הירי שאירעה בחברון בחודש מארס האחרון.

 

לפני שהדיון התחיל הטיחה אושרה אזריה, אם החייל, ביקורת קשה בנוגע להתנהלות צה"ל בחקירת בנה. "שיפסיקו להפיץ שקרים, הם טענו שהם שלחו עו"ד מטעם הצבא - לא היה ולא נברא", היא אמרה, "חמישה חודשים לא שמעתי מהצבא, לא שמעתי מהפיקוד".

 

מדובר בשלב ההגנה של המשפט, כאשר ביום חמישי האחרון פורסם לראשונה בחדשות 10 כי פרקליטיו של החייל צפויים לטעון כי על פי חוות פסיכיאטרית שבידם, אזריה סבל מחוסר שינה בזמן האירוע ומפוסט טראומה אחריו, מה שמסביר לטענתם את שינויי הגרסאות בעדותו.

 

>> כתבות נוספות בנושא הירי במחבל בחברון:

בעקבות משפט אזריה: חיילים קוראים לסרב להתייצבות למילואים

ליברמן על פרשת אזריה: על השופטים להתעלם מרעשי הרקע שבחוץ

"מבטיח כי אזריה לא ירצה בכלא את התקופה שמדמיינים"

התובע: "למה אתה טוען שהמג"ד שיקר?" אזריה: "הבין שטעה ופחד מהעיתונות"

 

ראשון לעלות עד דוכן העדים מטעם ההגנה היה קב"ט חברון אליהו ליבמן, שתיאר תחילה את השתלשלות האירוע מנקודת מבטו. "קיבלנו דיווח שיש ארוע פח"ע, כנראה עם נפגעים, וקפצתי למקום", הוא סיפר, "לאחר מספר דקות הגעתי למקום וראיתי מחבל ראשון שוכב על הארץ. חלפתי על פניו והלכתי ללוחם הפצוע".

 

לטענת ליבמן, האווירה שיצרה הצמרת הביטחונית במדינה לאחר התקרית יצרה תחושה של "סתימת פיות" בקרב אלה התומכים בחייל: "הייתה אווירה מאוד לא נוחה של כלל המערכות להגיד מה שאתה חושב. זה שונה מהקו שניסו לייצר במערכת הביטחונית ובתקשורת. היתה אווירת עליהום של כל מי שחושב אחרת".

 

לאחר מכן הוסיף כי קיבל שיחת טלפון מעובד במשרד הביטחון, אז עמד בראשו משה יעלון, שסיפר לו כי השר טען כי ליבמן ציין בפניו שהירי לא בוצע על פי הנהלים. ליבמן סרב לציין את שם העובד, למרות בקשות השופטים שיעשה זאת.

 

"אותו אדם אמר לי שהייתה לו שיחה חשובה עם השר יעלון. בסיום השיחה אמר לו בוגי - 'אפילו קב"ט חברון חושב שהירי לא תקין'. אותו אדם שאל אותו אם הוא מתכוון אליי, ובוגי עונה לו שכן. אמרתי לו שזה לא נכון, ושזה שקר וכזב, וששר הביטחון היה יכול לפנות אליי אישית. עד לרגע זה לא קיבלתי ממנו פנייה".

 

 

"שיפסיקו להפיץ שקרים". אלאור אזריה ואמו אושרה בבית המשפט(חדשות 10)

קב"ט חברון טען כי עדיין הייתה תחושה של סכנה בזירה כשאזריה ביצע את הירי: "המחבל היה ביום חם עם מעיל שחור מנופח, שכל מי שמבין שיש חשש כבד שהמעיל לא מנופח בכיס אוויר, אלא חשש גדול שיש שם חגורת נפץ או מטענים. הוא היה מסוכן לכוחותינו. כל עוד לא בדקו אותו - הייתה סכנה לכוחות. כשהגעתי לזירה היא לא הייתה מבודדת. חשנו סכנה והרגשנו איום כי המחבל לא זוכה".

 

"יש חשש מירי מרחוק, ממחבלים של גל שני", המשיך ליבמן, "בזירה המחבל לא טופל והיה ברור שלא טופל כיוון שלא זוכה. היה חשש כי היה עליו מטען או חגורת נפץ.  להערכתי, אם צוותי רפואה היו מטפלים בו בזמן האירוע - אף אחד לא היה יורה לעברו".

 

ליבמן המשיך לטעון כי להתבטאויות יעלון לאחר התקרית הייתה השפעה על החקירה: "נכחתי בעשרות תחקירים קשים ומורכבים, שחלקם היו בדלתיים סגורות. הסיפור פה יצא מפרופורציות. תמוה בעיניי שאני ואף אחד מאנשיי לא זומנו לתחקיר המדובר. יש לי חשש שלא סתם לא זומנו, וזה בגלל התבטאויותיו של שר הביטחון".

 

בנוסף, מתח קב"ט חברון ביקורת על התנהלות מפקדיו על אזריה בזירה ובמהלך החקירה. "יריב בן עזרא המח"ט הוא איש עתיר זכויות שפועל רבות למען מדינת ישראל, אבל אני לא יכול לשתוק שמפקדים מפקירים חייל בשטח", טען ליבמן, "גם המג"ד, שהוא גיבור ישראל, הגיע באיחור ניכר לזירה. עם כל ההערכה שיש לי אל המ"פ - הוא כשל בניהול האירוע. יכולנו לסיים את הארוע עם חייל צה"ל שחוט והרוג".

 

ספג ביקורת מקב
 

ספג ביקורת מקב"ט חברון. אל"מ בן עזרא(חדשות 10)

"יש לי הרגשה שערורייתית שעושים הכול כאן כדי להרשיע ומתעלמים מהעובדות", הצהיר הקב"ט על דוכן העדים, ותקף את התובע נדב ויסמן: "מזעזע אותי שסא"ל במיל' עזב את האזרחות ועושה הכול כדי להרשיע חייל".

 

"זה חוסר אחריות מזעזע ללכת ולטפל במחבל שכבר הוכיח ששפך דם של חייל צה"ל והוא כרגע לא מזוכה על ידי חבלן, ומי שעשה את זה מסכן את חיילינו", המשיך ליבמן בביקורת, "איך אפשר לתת כזו הנחיה? איך אפשר לסכן ככה את חיילי צהל? הנחיה כזו היא פשוט שערוריה".

 

הקב"ט הצהיר כי לתפיסתו אזריה פעל על פי הנהלים: "אני חושב שאזריה פעל בצורה יוצאת מן הכלל. הוא מנע אסון גדול. יש אנשים שלוקחים את הסרטון של 'בצלם' להלקאה עצמית והופכים את היוצרות. עצוב לי שככה המצב ומקווה מאוד שהעוול יתוקן".

 

 

 

עדות קב"ט חברון - שלב החקירה הנגדית

לאחר שענה על שאלות ההגנה, השיב ליבמן לשאלות התביעה. הקב"ט ביקש לחזור בו מהסיפור עם עובד הביטחון שהעלה ומשה יעלון שהעלה קודם לכן, לטענתו מכיוון שהוא לא רוצה לחשוף אותו. בשלב זה הקשה התובע עו"ד נדב ויסמן על ליבמן בנושא.


התובע: "ייתכן שאתה לא רוצה למסור את השם בגלל שהסיפור לא היה?"; ליבמן: "לא מוכן, אני לא מבין את ההתעקשות שלך לפגוע באדם ללא צורך". לאחר מכן עימת התובע את ליבמן עם אחד הסרטונים מהזירה, בו הוא נראה מגיע אל המחבל ומסתכל עליו.

 

"לא התרעת בפני אף אחד שיש סכנת חיים מהמחבל נכון? ׁ(הקב"ט בתגובה: "נכון") לא התרעת בפני אף אחד שהזירה לא תקינה נכון? (הקב"ט: "נכון") לא עשית כלום כדי להסיר את סכנת החיים נכון? (הקב"ט: "נכון") אם היית מרגיש שיש סכנת חיים ברורה ומיידית שלא מטופלת נכון על ידי המ"פ, שמסכנת אותו, את החיילים, אותך ואת כולם לא היית מתריע? (הקב"ט: "הייתי מתריע").

 

כשעו"ד ויסמן ציין בפני ליבמן כי הוא אפילו לא התריע בפני המ"פ בנוגע לסכנה ששררה לדבריו בזירה, ענה לו קב"ט חברון: "אתה מזלזל במ"פ. הוא המפקד היחיד בשטח וחסר לאזרח שינסה לנהל לו את הארוע תוך כדי שיש פיגוע. ב-45 שניות הצלחתי להבין את מהות הארוע. אין משהו שאני ידעתי ואחרים לא ראו ולא שמעו. הנסיון שלך להטיל בי דופי היא מעניינת ולא נכונה".