,

האבטלה בשפל, הזעם הציבורי בשיא: לאן הולך הכסף?

שר האוצר מתגאה בנתונים המראים כי האבטלה רק יורדת. אם עם ישראל עובד, אז מדוע בכל זאת מתקשים לגמור את החודש ולרכוש מוצרים בסיסיים? הסיבות המרכזיות הם המסים העקיפים שהולכים ועולים והריכוזיות במשק.

(1:40 דקות)

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר החליט להשאיר את הריבית במשק כפי שהיא והאבטלה בישראל נמצאת בשפל. יש פער גדול מאוד בין נתוני המאקרו הללו לבי התחושה הסובייקטיבית של הציבור הישראלי, שהכסף שלנו קונה פחות. הבעיה היא לא תעסוקה, עם ישראל עובד, אך בכל זאת כוח הקנייה של הציבור נשחק.

 

אז כיצד זה ייתכן? התשובה לכך היא כפולה. מצד אחד, המסים העקיפים שגובה הממשלה ומעלה מתחילת כהונתה. התחום השני הוא הריכוזיות הגדולה במשק, העובדה שיש מעט מדי תחרות על הכיס שלנו בין חברות שונות על אותם מוצרים ממש.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

המצב היום הוא של עליית מחירי נדל"ן, ונשאלת השאלה אם צריך להעצים או להוריד את מעורבות הממשלה בשוק הנדל"ן. נתניהו תומך בפתרונות מינימליסטיים - פחות בירוקרטיה ופחות הליכים ממשלתיים. עם זאת, במאהל המחאה לא יהיו מרוצים מחר עם פחות מצעד אקטיבי בהרבה, כמו בנייה ביוזמה ציבורית, סבסוד ממשלתי ואולי אפילו פיקוח על שכר הדירה.

 

בתוך כך, מעמדו הציבורי של שר האוצר, יובל שטייניץ, נמצא בשפל גדול. הוא נשלח על ידי נתניהו להסביר את עמדת הממשלה ולא כל כך הצליח. הוא מתגאה בנתוני המאקרו החיוביים, אך מתמודד מול זעם ציבורי גדול.