"הנמר האירי": איך אירלנד תפסה את מקומה של ישראל כאומת היי-טק?

מפעל אינטל היה אמור לקום בבית שאן ולהעסיק את צעירי הפריפריה, אך הוא לבסוף נבנה באירלנד. האירים חושבים שהחל עידן ה"מרוץ לתחתית", בו החברות הגדולות ינצחו את הממשלות בקרב על המסים

הפריפריה במדינת ישראל, כמו גם בבית שאן, סובלת מבעיה קשה בתחום התעסוקה. הבעיה היא לא אבטלה, אלא שכר נמוך במיוחד - השכר הממוצע בעיר הוא 7,500 ש"ח בלבד, פחות מאלפיים ש"ח מהממוצע בישראל.


לבית שאן דווקא הייתה הזדמנות לפתור את הבעיה, כשהמדינה הציעה לאינטל לפתוח מפעל ענק הצמוד לעיירה, והסכימה גם לחלק לה הקלות במס בשווי מיליארדים. אך את ההתלהבות הממשלתית אינטל הצליחה לנתב לטובת משא ומתן עם ממשלה אחרת, והודיעה כי המפעל לא ייבנה בישראל, אלא באירלנד.


כנראה שהסיבה לכך שתשעה מתוך עשרת המותגים המובילים בשוק הטכנולוגיה היום - גוגל, פייסבוק, טוויטר ו-IBM ביניהם - נמצאים דווקא באירלנד, היא מס החברות הנמוך להפליא, רק 12 אחוזים וחצי בלבד, נמוך משמעותית מבשאר העולם. בישראל המס יכול להיות נמוך יותר, אך מדיניות המס לא ישירה וברורה כמו באירלנד, אלא מבלבלת ומסובכת.

 

"גם בצנע, מס החברות נותר זהה". אלן בארט, ראש המכון הלאומי לחקר כלכלת אירלנד(חדשות 10)

דסק ישראל בטוויטר, לדוגמא, מנוהל על ידי שני ישראלים דווקא מאירלנד. לתשובה מדוע זה כך, עונה יניב דסה, מנהל בצוות הפיתוח: "כאן מרוכז המטה של טוויטר, חברה אמריקאית עם קבלת החלטות אירופאית. אני מניח שזה עושה טוב לכלכלה המקומית".


אך הציבור האירי לא מוחה נגד המס הנמוך אותו משלם חברות הענק הפועלות במדינה, בשעה שהוא משלם מס הכנסה גבוה והיטלים כבדים. "אני זוכר נאום בו שר האוצר העלה מס אחרי מס, בצעדי צנע קשים. אך באותו נאום הוא הדגיש כי מס החברות נותר זהה", אומר אלן בארט, ראש המכון הלאומי לחקר כלכלת אירלנד.


הדרישה שהופרחה לאוויר - תרתי משמע - ש"גוגל" תשלם מיסים בארץ למרות שמשפטית היא רשומה באירלנד, מדגימה את החשש הכבד במערב ממה שמכונה "המרוץ אל התחתית": בעידן הכלכלה הדיגיטלית, שבו אין בעיה לפעול בכל מקום גם בלי להימצא בו פיזית, התאגיד מלהק באודישן את הממשלה הנוחה מבחינתו - זו שתעניק לו את מירב ההקלות, ההטבות והפטורים.

 

בקרב בין המדינות, אירלנד כרגע עם ידה על העליונה. אך מחיר הניצחון שלה מסתכם במיליארדים של מסים, שיכלו לעזור למגזרים המוחלשים בחברה. מצד שני, בפריפריה של ישראל היו שמחים ליהנות גם מחוסר השוויון הזה.