פרשנות: הוועידה בשוייץ לא תעצור את הטבח בסוריה

המערב מאמין שההידברות יכולה להביא לסיום מלחמת האזרחים המדממת, שמוגדרת כבר כאסון ההומניטרי הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה – אבל הנאיביות והאופטימיות של מזכ"ל האו"ם וג'ון קרי עלולות להתנפץ אל מול המציאות. התוצאה החיובית היחידה שיכולה להיות לשיחות, בטווח הזמן הקרוב, היא חילופי שבויים

האם אחרי יותר מ-100 אלף הרוגים - למעשה, האו"ם כבר הפסיק לספור לפני כשבועיים בגלל חוסר במקורות אמינים בשטח - יכולה להביא ועידת השלום בשוייץ לסיום הסכסוך בסוריה? ממש לא בטוח.

 

 

למלחמה הזו יכול לבוא סוף, אבל ספק אם זה יקרה בדרך הזו. המערב הציע פיתרון דיפלומטי וסבור שאפשר לפתור את הסכסוך בעצם זה שהצדדים מדברים. ג'ון קרי, שר החוץ האמריקני, טוען שזהו אחד ממעשי הטבח הנוראיים והאסונות ההומניטריים החמורים ביותר בעידן המודרני - אולי הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, ובסטנדרטים של סדאם חוסיין. לא בטוח שגם האופטימיות של מזכ"ל האו"ם באן קי מון, או הנאיביות המערבית של קרי, יביאו לפיתרון.

 

בטווח הקצר מה שכן יכול להשתנות, זה שתתקיים הידברות בין המורדים לבין ממשלו של הנשיא בשאר אל-אסד על חילופי שבויים. אבל הסכסוך הזה שטובח את עצמו לדעת, בין הסונים והעלאווים, לא ייעצר בגלל ועידה כזו או אחרת, או בגלל אוויר פסגות - אפילו הפסגות הציוריות של שוייץ.