נתניהו על המו"מ: "למנוע מדינה דו-לאומית, המסכנת את עתיד המדינה היהודית"

בהתייחסות ראשונה לחידוש התהליך המדיני פירט ראש הממשלה את מניעיו. "אני רואה בחידוש התהליך המדיני בעת הזאת אינטרס אסטרטגי חיוני של מדינת ישראל", הבהיר נתניהו. "הוא חשוב בפני עצמו, כדי לנסות ולהביא לסיום הסכסוך בינינו לפלסטינים, והוא חשוב לנוכח האתגרים שיש מולנו, בעיקר מאיראן ומסוריה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אמש (שבת) לראשונה לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים. "עומדים לנגד עיניי שני יעדים מרכזיים: מניעת היווצרותה של מדינה דו לאומית בין הים לירדן, המסכנת את עתיד המדינה היהודית, ומניעת הקמתה של מדינת טרור נוספת בחסות איראן בגבולותיה של ישראל, שעלולה לסכן אותנו לא פחות", אמר נתניהו.

 

"אני רואה בחידוש התהליך המדיני בעת הזאת אינטרס אסטרטגי חיוני של מדינת ישראל - הוא חשוב בפני עצמו, כדי לנסות ולהביא לסיום הסכסוך בינינו לפלסטינים, והוא חשוב לנוכח האתגרים שיש מולנו, בעיקר מאיראן ומסוריה", הסביר ראש הממשלה.

 

(6:32 דקות)

 

בממשלה התגאו היום כי הצליחו לחדש את התהליך המדיני ללא תנאים מוקדמים והם אכן צודקים - אין תנאים מוקדמים לחידוש השיחות, אך יש הבנות. על פי ההסכמה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, ישראל תמשיך בהקפאת הבנייה בהתנחלויות, שכן כבר היום אין מכרזים חדשים.

 

ישראל לא תכריז על כך, אולם ההקפאה בהתנחלויות תימשך כל עוד יימשך המשא ומתן. הבנה נוספת שהושגה היא שחרור אסירים. הפלסטינים טוענים שישוחררו אסירים עוד לפני פתיחת השיחות, ישראל אומרת שתשחרר רק במהלכן.

 

בנוסף, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, קיבל התחייבות אמריקנית כי עמדתם הרשמית היא שהמדינה הפלסטינית תהיה על בסיס גבולות 67'. בישראל פעם לא היו נותנים לוושינגטון לשחרר הצהרה כזו, אולם למרות הכול, בירושלים מורגשת כיום אופטימיות זהירה.

קרי איים על אבו מאזן

מקורות פלסטינים מדווחים כי קרי איים מפורשות על אבו מאזן, כי אם לא יסכים לחידוש התהליך המדיני הוא יוכרז כסרבן שלום. זו הסיבה, לדבריהם, שקרי הגיע לרמאללה אתמול. אבו מאזן הסכים, בלית ברירה, אולם בשיחות סגורות הוא אומר כי הוא מצפה לשחרור מהיר ומאסיבי של אסירים. מעבר לכך, התהליך המדיני לא ממש מעניין את הרחוב הפלסטיני.

 

בזירה הפוליטית, המשא ומתן נותן לנתניהו שקט פנימי ולגיטימיות בין לאומית. השרים יאיר לפיד וציפי לבני שקטים. המחיר היה סביר. אלא שנתניהו במשך ארבע שנים לא הצהיר על עמדתו בעניין הגבולות וירושלים. האם עכשיו הוא יגיד את זה? התקווה הפלסטינית היא להראות שנתניהו הוא סרבן השלום.