קרי ונתניהו. ראש הממשלה לא צפוי להתגמש, רויטרס

לפני כישלון: קרי בניסיון אחרון להשיג פשרה בין ישראל לפלסטינים

רגע לפני שימריא בחזרה לארצות הברית, מנסה שר החוץ האמריקני להפעיל לחץ על הצדדים כדי להגיע לפשרה שתאפשר הכרזה רשמית על חזרה לשולחן המשא ומתן. בירושלים לא הביעו אופטימיות על רקע התעקשותו על אבו מאזן להתבסס על קווי 67'. השר אריאל: "בשום אופן לא מסכימים לתנאי הזה"

זה נראה היה קרוב, אולם על פי הסימנים הבוקר (שישי) צפוי שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, לשוב בהמשך היום לארצות הברית מבלי לשחרר הצהרה רשמית בנוגע לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים כפי שקיווה לעשות. הניסיונות להשיג הסכמה בין ירושלים לרמאללה נקלעו למבוי סתום, כשעל פי גורמים בשני הצדדים, סלע המחלוקת נותר התנאי המוקדם לנהל משא ומתן על בסיס גבולות 1967.

 

יושב ראש הרשות אבו מאזן לא מסכים נכון לעכשיו לסגת מדרישתו להתחייבות ישראלית לקווי 67' כתנאי לחידוש השיחות. מנגד, גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דבק בעמדתו הווא מסרב בתוקף לתנאי זה. עוד לפני שימריא לארצות הברית, ישקיע קרי מאמצים קדחתניים אחרונים בניסיון להביא את הצדדים להתפשר ולהגיע לפשרה שתאפשר הכרזה כלשהי על התקדמות לקראת משא ומתן.

 

במסגרת מאמציו צפוי קרי להיפגש בהמשך היום עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת. השניים ייפגשו בירדן וישוחחו על התנאים לחזרה למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. נכון לעכשיו לא צפויות פגישות שלו עם גורמים ישראלים.

 

בירושלים לא הביעו אופטימיות בנוגע לסיכויים לחדש את המגעים עם הפלסטינים. ההערכות הן שנתניהו לא יתגמש בנושא הגבולות, זאת לאחר שכבר אתמול יצא דוברו בהכחשה גורפת לדיווח לפיו הצדדים נמצאים על סף הסכמה לנוסחה כזו. בלילה ניסה גם הנשיא האמריקני, ברק אובמה, להפעיל לחצים ובשיחה שקיים עם ראש הממשלה קרא לו לשוב למשא ומתן.

 

במידה וראש הממשלה כן ייענה לבקשות ויבוא לקראת האמריקנים, צפויים לו לא מעט קשיים מצד גורמי בתוך הקואליציה. השר אורי אריאל מהבית היהודי התייחס לנושא, ובראיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" הבהיר: "אפשר לדבר, אבל בשום אופן לא על קווי 67'. אין ישראלי שיכול להסכים לזה, זה לא ריאלי. אולי אם הפלסטינים יסכימו להרבה דברים אחרים יהיה על מה לדבר".

 

למרות זאת, שר השיכון טען כי מפלגתו לא מתכוונת לנטוש את הממשלה במידה ואכן תבשיל פשרה כזו. "אמרנו ואני אומר שוב, אם הצדדים רק מדברים - זו לא עילה לעזוב את הממשלה. השאלה היא מה יהיו התוצאות בשטח של הדיבורים האלה".

 

דווקא מנהיג מפלגתו של אריאל, נפתלי בנט, נשמע אתמול נחרץ יותר בסטטוס שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו. "שיהיה ברור", כתב בנט, "מפלגת הבית היהודי בראשותי לא תהיה שותפה, אפילו שנייה אחת, בממשלה שמסכימה לשאת ולתת על בסיס קווי 67'. ירושלים בירתנו אינה עומדת, ולעולם לא תעמוד למשא ומתן".