נתניהו, אובמה ואבו מאזן. "להמשיך לעבוד עם קרי", רויטרס

אובמה שוחח עם נתניהו: "פעל למען חזרה למשא ומתן"

הנשיא האמריקני התקשר לראש הממשלה וקרא לו לחדש את תהליך השלום בהקדם האפשרי. השניים שוחחו גם על ההתפתחויות במצרים, סוריה ואיראן. קרי יחזור היום לארה"ב לאחר שהפלסטינים דחו את קבלת ההחלטה וטענו כי על ישראל להסכים תחילה לתנאים המוקדמים בנושא הגבולות

  • פורסם ב:
  • 19/07/2013 04:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/07/2013 04:54
  • |
  • כתבים:
  • רויטרס

מתחזק הלחץ האמריקני: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, התקשר אמש (חמישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ודחק בו לחדש את תהליך השלום עם הפלסטינים. "הנשיא עודד את ראש הממשלה נתניהו להמשיך לעבוד עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, על מנת לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים בהקדם האפשרי", נמסר בהודעת הבית הלבן.

 

השיחה בין השניים הייתה חלק מהתייעצויות רגילות ביניהם, אך קיבלה משנה תוקף בעקבות ביקורו החוזר של קרי באזור. מלבד חידוש המגעים עם הפלסטינים, שוחחו אובמה ונתניהו גם על ההתפתחויות במזרח התיכון תוך שימת דגש על מצרים, סוריה ואיראן.  

 

מוקדם יותר התברר כי שר החוץ האמריקני יסיים את ביקורו במזרח תיכון ויחזור היום לארצות הברית. זאת בעקבות העובדה שההנהגה הפלסטינית החליטה לדחות את ההחלטה על חזרה לשולחן הדיונים.

 

יושב ראש הרשות, אבו מאזן, כינס אמש את בכירי אש"ף ברמאללה להתייעצות בעקבות פגישתו עם קרי. אולם, ההנהגה הפלסטינית החליטה לא לשוב באופן מידי למשא ומתן עם ישראל, מתוך דרישה שירושלים תכיר תחילה בתנאים המוקדמים שהרשות מציבה. המכשול העיקרי על פי הפלסטינים הוא הדרישה מישראל לדון בגבולות המדינה הפלסטינית העתידית - על בסיס גבולות 1967.

 

גורם שהשתתף בפגישה ברמאללה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי אבו מאזן הקים ועדה שתגיש היום לקרי תגובה רשמית ליוזמה האמריקנית לחידוש המשא ומתן. "רוב אנשי אש"ף חושבים כי ההצעה של קרי אינה מספיקה כדי לחזור לדבר עם ישראל", אמר הגורם, קייס עבדל-קרים.

בימין לוחצים על נתניהו: "חדש את הבנייה בהתנחלויות"

אמש נחשף כי הקולות על חידוש התהליך המדיני עם הפלסטינים הגיעו גם לימין, והביטוי הראשון ללחץ הוא מכתב עליו חתומים 31 סגני שרים וחברי כנסת, חברי השדולה למען ארץ ישראל, שנשלח לראש הממשלה בנושא. "בימים האחרונים אנו עדים לניסיון נוסף של האיחוד האירופי להלך אימים על מדינת ישראל, ולכן אנחנו דורשים לחדש מיד את הבנייה ביהודה ושומרון", כתבו סגני השרים וחברי הכנסת.

 

בימין מבינים שהזירה הפעם היא לא בהפגנות אלא בכנסת, ולשם הם יכוונו את מירב המאמצים שלהם. מעבר לכך, בימין מבינים שזו רק הסנונית הראשונה ואפשר רק לדמיין מה מחכה לנתניהו אם באמת יחודש התהליך המדיני, שיכלול פינוי התנחלויות.

 

שר הכלכלה, נפתלי בנט, התייחס גם הוא לאפשרות חידוש תהליך השלום. "מפלגת הבית היהודי לא תהיה שותפה אפילו לשנייה אחת לממשלה שמסכימה לשאת ולתת על גבולות 67. ירושלים בירתנו אינה עומדת ולעולם לא תעמוד למשא ומתן", הוא כתב בדף הפייסבוק שלו.