מי יגיע קודם - הרכב או האוטובוס? מתוך תחקיר "אנליסט", חדשות 10

הפתרון הפשוט לפקקים בכביש 5 שמשרד התחבורה לא רוצה ליישם

במדינות רבות בעולם מצאו פתרון נוח וזול לפקקי התנועה הרבים – נתיב תחבורה ציבורית בצדו הימני של הכביש, המעודד נסיעה בתחבורה ציבורית וגורם לירידה בכמות כלי הרכב הנוסעים. אך בניגוד לנתיבים בכביש החוף או בנתיבי איילון, בכביש 5 מסרבים לפתוח נתיב דומה, כדי לבנות נתיב אגרה מהיר

כמעט ואין נהג במדינת ישראל שלא עמד שעות מיותרות בפקק התנועה העצום שמזדחל מידי יום בכביש 5, המחבר את צומת גלילות ממערב לאריאל במזרח. אך מסתבר שפתרון פשוט וזמין לבעיה קשה זו, שהחריפה בגלל העבודות לבניית הרכבת הקלה בת"א, נמצא על שולחן משרד התחבורה - שלא מקדם אותו.


הקמת נתיב ימני המיועד לתחבורה ציבורית בלבד הוא פתרון שיושם בערים רבות בעולם המתמודדות עם עומס רב בכבישים - כולל בכביש החוף, בו הנתיב קיצר את זמן התנועה בשליש.

אך העומד מול ההצעה להקים נתיב תחבורה ציבורית בצדו הימני של הכביש הוא רצונה של חברת נתיבי ישראל להקים בצדו השמאלי נתיב אגרה - כפי שיש כיום בכביש 1- שבזכותו ייגבה כסף רב על ידי זכיין אגרה פרטי, שיגיע כמובן גם לקופת הממשלה.

 

כדי לבדוק כיצד מועיל נתיב התחבורה הציבורית בכביש החוף, ביצענו ניסוי - בדקנו נסיעה ברכב פרטי בכביש החוף, מול נסיעה באוטובוס בנתיב התחבורה הציבורית. ומי הגיע ראשון?

תגובות:

מ"נתיבי ישראל" נמסר כי לדעתה המקצועית של החברה, הקמת הנתיב בצד ימין אינה יעילה מבחינה תחבורתית, עקב ריבוי מחלפים ופניות ימינה - שלא יאפשרו נסיעה רציפה של תחבורה ציבורית. עם זאת, אין מניעה להקים נתיב מהיר מצד שמאל.

תגובת משרד התחבורה
: "גורמי המקצוע ומומחים במשרד קבעו חד משמעית כי הקמת נתיב תחבורה ציבורית על השול הימני של הכביש תביא לבעיות תחבורתיות חמורות. בהתאם לכך, מאיץ המשרד בימים אלה הקמת נתיב תחבורה ציבורית על השול השמאלי של כביש 5 לצד הנתיב המהיר."