,

בית הדין הכריע: השביתה תימשך עד השעה 10:00

בית הדין הארצי לעבודה הודיע על החלטתו בנוגע לעתירות נגד השביתה הכללית במשק, שנכנסה לתוקפה בשעה 6:00. על פי החלטת השופטים, ההסתדרות תורשה להשבית את המשק עד 10:00 בלבד, ולאחר מכן הוא יחזור לתפקד כרגיל ויחל משא ומתן רצוף בין האוצר להסתדרות עד ליום חמישי. ההסתדרות לעובדים: "חזרו לעבודה ב-10:00"

בתום דיון מרתוני הלילה (שני) בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים בנוגע לעתירות נגד השביתה הכללית במשק, ולאחר שהשביתה כבר נכנסה לתוקף ב-6:00, מסרו השופטים את החלטתם. על פי ההחלטה, תורשה ההסתדרות להשבית את הגופים המשתתפים עד השעה 10:00. לאחר מכן, יידרשו לחזור להתנהלות שגרתית.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

בית הדין קבע כי לאחר סיום השביתה ב-10:00, יחל משא ומתן רצוף בין ההסתדרות לבין האוצר שיימשך עד ליום חמישי הקרוב, בניסיון להגיע לסיכום בנוגע להעסקת עובדי הקבלן. בעוד 72 שעות יחוייבו שני הצדדים לחזור לבית הדין ולדווח על המגעים. אם השופטת נילי ארד תהיה סבורה שאין התקדמות מספקת, ייתכן שתאפשר להסתדרות להשבית את המשק כבר בתחילת השבוע הבא.

 

מההסתדרות נמסר כי היא מקווה שאם המשא ומתן לא יצלח, בית הדין יאשר לה להשביתאת המשק. כמו כן, קראו בהסתדרות לעובדים להישמע להוראות בית הדין ולחזור לעבודתם לאחר השעה 10:00 מבלי לנסות ולארגן שביתות ספונטניות.

עיני: "האוכלוסייה החלשה צריכה פתרון"

העתירות לבית הדין נגד השביתה הוגשו בעיקר על ידי ארגונים עסקיים במשק בדרישה לקבוע שהשביתה לא חוקית. לאחר שנועד עם שר האוצר, יובל שטייניץ, בלשכת השופטת נילי ארד, הבהיר יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, כי לא חלה התקדמות במגעים. "לצערי האוצר נשאר בעמדתו, אין בשורה לעם ישראל. אני מקווה שבית הדין יאפשר לנו לשבות".

 

עיני הסביר את מה שעומד מאחורי החלטתו. "האוכלוסייה החלשה צריכה מענה ופתרון ואני מקווה שבית הדין יהיה קשוב גם לרחשי הלב של הציבור ולמה שקרה בקיץ 2011 ויאפשר לשביתה לצאת לדרך, במטרה ללחוץ על משרד האוצר לשנות את עמדותיו הקשות ביותר כלפי אותם עובדים, ולתת לאותם עובדים בשורה וישועה". מחוץ לאולם בית הדין התאספו עשרות פעילי המחאה החברתית כדי להביע תמיכה בעמדת ההסתדרות.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא אתמול לראשי ההסתדרות לא לפתוח בשביתה. "אני פונה אל ראשי ההסתדרות בקריאה לבטל את השביתה המתוכננת. אני מאמין שניתן למצוא פיתרון צודק ואחראי לשאלת עובדי הקבלן", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית. לדברי נתניהו, הוא ויתר הנהגת המדינה מודעים למצוקת עובדי הקבלן "אבל צריך להביא פיתרון שלא יפגע בכלכלת ישראל".

 

שביתה מקוצרת במתב"ג, בתחבורה הציבורית

במסגרת שביתה כללית במשק, כל הרשויות המקומיות, ובראשן שלוש הערים הגדולות - ירושלים, תל אביב וחיפה - שובתים ויעניקו לתושבים רק שירותי הצלה וחירום. בשביתה משתתפים גם ארגון המועצות הדתיות, החברה לאוטומציה בשלטון המקומי, איגוד ערים לביוב ואיכות הסביבה והוועדות לתכנון ובנייה, כשאיגוד ערים לכיבוי אש והצלה יעניקו רק שירותי חירום.

 

הכנסת וכל משרדי הממשלה מושבתים באופן מלא, מלבד משרד הרווחה שיפעיל מוסדות חריגים לילדים מהחינוך המיוחד במתכונת שבת. כמו כן, מושבתים מוסדות ממלכתיים כגון דואר ישראל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המוסד לביטוח לאומי, שירות התעסוקה, רשות המסים, בנק ישראל, מינהל מקרקעי ישראל, מכון התקנים, רשות שמורות הטבע והגנים, רשות העתיקות, משרד מבקר המדינה, נציב שירות המדינה, האפוטרופוס הכללי, מיפוי ישראל, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, רשות לניירות ערך והרשות לשיקום האסיר, שבה ההוסטלים פועלים במתכונת שבת.

 

בתי החולים הממשלתיים והעירוניים, בתי החולים של שירותי בריאות כללית, וכן בתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק בירושלים, עובדים במתכונת שבת. המרפאות של שירותי בריאות כללית שובתים. צוותי מגן דוד אדום יגיעו רק לקריאות חירום, ולשכות בריאות ותחנות לבריאות המשפחה עובדים גם הן במתכונת חירום.

 

המועצה להשכלה גבוהה נמצאת בשביתה מלאה, ויחד איתה כל האוניברסיטאות - האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה, הטכניון ומכון ויצמן, האוניברסיטה הפתוחה, המסלול האקדמי של המכללה למנהל ומכללת סמינר הקיבוצים. כמו כן מושבתים מוסדות ויצ"ו, אמונה ונעמת, ורשתות עמל ואורט. מוסדות חינוך חקלאיים ופנימיתיים פועלים במתכונת שבת.

 

חברות האוטובוסים אגד ודן ורכבת ישראל שובתות גם הן החל מהשעה 6:00, וישתקו את התחבורה הציבורית בישראל, מה שצפוי להביא לעומסים כבדים בכבישים. חברת נמלי ישראל שובתת גם היא, ונמלי חיפה, אשדוד ואילת אינם פועלים. רשות שדות התעופה תצטרף לשביתה בשעה 8:00 ובנמל התעופה בן גוריון לא יהיו המראות ונחיתות. כמו כן, כל הבנקים יסגרו את שעריהם.

 

(עדכון ראשון - 00:57)