,

יורם קראשי נידון ל-7 חודשי מאסר בגין סיוע במתן שוחד לג'קי מצא

אחיה של שולה זקן, שכיהן בעבר כחבר מועצת העיר ירושלים הורשע לפני כחצי שנה במסגרת עסקת טיעון סיוע למתן שוחד ושידול עובדי ציבור להפרת אמונים. "הנאשם הפליג הרבה מעבר לסיוע תמים מתוך אינטרסים אישיים ורצון להקנות לו כוח", כתב השופט זכריה כספי בהחלטתו

  • פורסם ב:
  • 10/10/2011 04:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/10/2011 13:11
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

(2:20 דקות)

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה גזר עונש מאסר של 7 חודשים בפועל על יורם קארשי במסגרת פרשת רשות המסים. בנוסף נגזרה עליו שנה נוספת של מאסר על תנאי, שיהיה בתוקף במשך שלוש השנים הבאות. קארשי, אחיה של שולה זקן, הודה כי סייע לתת שוחד לראש הרשות לשעבר ג'קי מצא והורשע בעבירות של מתן שוחד, סיוע למתן שוחד ושידול עובדי ציבור להפרת אמונים. 

 

מה דעתכם על גזר הדין? חוו אותה בעמוד חדשות 10 בפייסבוק »

 

"הנאשם הפליג הרבה מעבר לסיוע תמים למי שפנה אליו וחטא, כך נראה, גם בחטא היוהרה, כאשר עשה מה שעשה בעבור אינטרסים אישיים ומתוך רצון להקנות לו כוח, באמצעותו יוכל לבסס את השפעתו ברשות ציבורית מרכזית, כמו רשות המסים", כתב השופט זכריה כספי.

 

"אם אגזור על הנאשם מאסר בפועל לנשיאה בעבודות שירות, סבורני כי אחטיא את המטרה ואפגע בתכלית הענישה", הוסיף השופט ואמר כי לא יוכל להמנע מגזירת מאסר בפועל. "הסתפקות במתן עבודות שירות תשגר מסר בלתי ראוי לציבור ולא תרתיע אזרחים, כולל בעלי אינטרסים כאלה או אחרים, מלפעול בדרכים בלתי חוקיות ופסולות, הפוגעות בשירות הציבורי בכללו ומשחיתות עובדי ציבור, הצריכים לפעול בידיים נקיות", נכתב עוד.

הודה בסיוע לקידום עובדים בתמורה למחויבותם כלפיו

לפני חצי שנה הורשע קארשי, במסגרת הסדר טיעון, בעבירה של מתן שוחד, סיוע למתן שוחד, בשתי עבירות של שידול עובדי ציבור לעשות במילוי תפקידם מעשה של הפרת אמונים הפוגע בציבור ובעבירה של ביצוע בצוותא של הפרת אמונים. קארשי היה בכך הרביעי שמורשע בפרשה הסבוכה הזו יחד עם ג'קי מצא, קובי בן גור ושמואל בוברוב שהורשעו לפניו. כבר אז המדינה הצהירה כי תבקש מבית המשפט לגזור על קארשי עונש של מאסר בפועל, שיהלום את חומרת המעשים בהם הודה. 

 

קארשי הודה כי סייע רבות לקידום עובדי רשות המסים, על מנת ליצור את מחוייבותם כלפיו. הוא הודה כי פעל מתוך ציפייה שהללו יפעלו עבורו במסגרת מילוי תפקידם, יקנו לו השפעה ברשות המסים ויקדמו את האינטרסים האישיים שלו. "קארשי פעל כגורם בעל אינטרסים ברשות המסים על מנת לבסס את השפעתו על הנעשה ברשות, להשיג בה דריסת רגל ולהשפיע על ההחלטות המתקבלות בה", כתבו בפרקליטות.

 

על פי כתב האישום המתוקן הודה קארשי כי סייע לאיש העסקים בן גור לתת שוחד למצא, שהורשע אף הוא בעבירות של הפרת אמונים וסיוע למתן שוחד ונשלח לשנת מאסר. עוד הוא הודה כי סייע לבן גור, שהורשע בעצמו בשתי עבירות שוחד, בקידום מינויו של מצא לתפקיד מנהל רשות המסים וזאת מתוך ציפייה שלכשימונה מצא לתפקיד, יקנה לקארשי הדבר השפעה ברשות המסים בכל הנוגע לקידום עובדים ברשות שיטיבו עמו. בהמשך אף פנה קארשי למצא ותבע ממנו למנות או לקדם עובדים שבקידומם חפץ ולפעול למען האינטרסים שלו. 

כשלא הצליח בהשגת מטרותיו - ביקש עזרה משולה זקן

אחד מבין המקרים בהם הודה קארשי היה קידומו של יגאל סער ברשות. הוא הודה במתן שוחד לסער, שחפץ להתמנות לתפקיד סמנכ"ל למנהל ברשות המסים ושבנאמנותו אליו הוא היה מעוניין. על פי כתב האישום, קארשי פעל מול מצא לסייע למינוי סער לתפקיד אולם כשזה חזר בו מכוונתו להוציא לפועל את המינוי, הביא קראשי לכך שמצא לא יוכל להיפגש עם שר האוצר לשם קבלת אשרור מינויו של שמואל בוברוב לתפקיד. זאת הוא עשה כשתיאם עם אחותו, שולה זקן שהייתה אז יועצת בכירה לשר האוצר, שתימנע מלהיענות לפניותיו של מצא. כך, הגביר קארשי את הלחץ על מצא. לבסוף הוסכם בין הצדדים שסער ימונה לתפקיד בכיר אחר ברשות.

 

עוד הודה קארשי בשידול עובד ברשות לבצע עבירה של הפרת אמונים ובביצוע עבירה שכזו בעצמו על מנת לבסס את מעמדו ברשות ולהשיג בה דריסת רגל. בהסדר לא צוין העונש שייגזר על קארשי והמדינה הצהירה כי תבקש מבית המשפט לגזור על יורם קארשי "עונש של מאסר בפועל לריצוי מאחורי סורג ובריח שיהלום את חומרת המעשים בהם הודה".