,

תפילה יקרה: בית כנסת בתל אביב גבה תשלום כניסה רק ממתפללות

בית הכנסת "רקנאטי" בתל אביב גבה ממתפללות תשלום כניסה וסרב להכניס נשים אפילו לחצר המתחם. הגברים נכנסו בחופשיות באין מפריע. בית הכנסת בתגובה: יש לנו עומס

דווקא ביום בו העם היהודי אמור לבקש מחילה, נדמה כי תאוות הבצע והאפלייה מתפשטים על כל חלקה טובה - כולל על בתי התפילה. בית הכנסת "רקנאטי" בתל אביב סירב ביום כיפור, היום הקדוש במועדי ישראל, להכניס נשים שהגיעו להתפלל כיוון שהן לא רכשו מבעוד מועד כרטיס שהבטיח את כניסתן למתחם. הגברים, יש לציין, נכנסו בלא מפריע למתחם ולא נזקקו להציג כרטיס.

 

בית הכנסת הציב מאבטחים בפתח החצר ומנע מנשים להיכנס למתחם ולהקשיב לתפילת "כל נדרי". האנשים שהוצבו בשער, כולל איש של חברת שמירה, מנוע אפילו מאישה כבת 80 שהגיעה להתפלל מלהיכנס ולא חסו עליה. יש לציין כי לא מדובר ברכישת מושב בתוך בית הכנסת, עניין נפוץ למדי, אלא בכניסה למתחם כולו, כולל לחצר. המאבטחים סרבו לאפשר לנשים להיכנס לחצר ולהקשיב לתפילה מרחוק.

 

"אם לבן אדם אין כסף, הוא לא יכול להיכנס לבית כנסת? זה מוזר. רק נשים צריכות לשלם", אמרו נשים שעמדו מחוץ למתחם לאחר שסורבו להיכנס. כל אותו הזמן, הגברים נכנסו בחופשיות לבית הכנסת.

 

רבנים רבים מזועזעים מהתופעה אך מרביתם לא מוכנים לגנות אותה בפומבי. הרב דוד סתיו, יו"ר רבני צהר, אומר: "לצערי התופעה מוכרת, בלי להיכנס לפרטי המקרה, שיהודי שחפץ להתפלל בבית כנסת לא יוכל להיכנס אליו בגלל שהוא לא שילם לבית הכנסת. הוא יכול להתפלל בעמידה, הוא לא חייב לקבל מושב אבל לא ייתכן שיימנע ממישהו או ממישהי האפשרות להיכנס לבית הכנסת ביום כיפור".

 

לבית הכנסת יש הסבר למעשיהם ושם אומרים כי ישנם אילוצים ועומס של מתפללים. לדבריהם, אי אפשר לאפשר לכולם להיכנס וישנה עדיפות למתפללים הקבועים המגיעים לבית הכנסת. הם אישרו כי רק נשים נאלצו לשלם.