,

המשא ומתן התפוצץ פעם נוספת: העובדים הסוציאליים דחו את ההסכם שגובש עם האוצר

15 ימים אחרי שפתחו בשביתה ולאור התנגדות פעילי השטח, דחו העובדים הסוציאליים את ההסכם שהושג עם האוצר לפיו תוספת השכר תוענק בארבע פעימות. שר הרווחה קרא לאיגוד העובדים הסוציאליים "לגלות את האחריות הנדרשת כדי לסיים את השביתה" אבל העובדים לא מוותרים: "ההסכם גרוע"

  • פורסם ב:
  • 20/03/2011 19:43
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/03/2011 20:08
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

(1:55 דקות)

נציגי משרד האוצר והעובדים הסוציאליים התכוונו היום (ראשון) לחתום על הסכם שיעניק להם תוספת שכר ויביא לסיום השביתה שנמשכת 15 ימים. עם זאת, בעקבות לחץ שהפעילו הפעילים בשטח, נמנע המהלך ונכון לעכשיו, השביתה נמשכת.

 

נציגי שני הצדדים היו אמורים לחתום היום בשעה 16:00 על ההסכם החדש שיעניק לעובדים הסוציאליים תוספת של 25% לשכרם, כלומר, תוספת 1,100 שקלים בכל חודש. עם זאת, האוצר הציע שהתוספת תוענק בארבע פעימות והמהלך הזה גרף התנגדות נחרצת מטעם אנשי השטח של העובדים הסוציאליים. על פי ההצעה, בשלב הראשון יקבלו העובדים הסוציאליים תוספת של כ-300 שקלים בלבד למשכורתם בתמורה לחזרתם לעבודה והדבר אינו מקובל על הפעילים. 

 

שר הרווחה, משה כחלון, התייחס לשביתה וקרא לעובדים הסוציאליים לסיים אותה לאלתר. בהודעה שפרסמה לשכתו נכתב כי כחלון קורא לאיגוד העובדים הסוציאליים "לגלות את האחריות הנדרשת כדי לסיים את השביתה". לדברי השר, צריך לזכור שהנפגעים הם כ-1.5 מיליון אזרחים הזקוקים לשירותי הרווחה. "ההסכם שגובש בשיתוף פעולה עם משרדי האוצר, הרווחה וההסתדרות, משפר את מצבם של העובדים לאין שיעור ומקדם את מעמדה של העבודה הסוציאלית בישראל", נכתב.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

"ההסכם גרוע, האוצר משתמש בטקטיקות מבישות"

הבוקר התכנסו נציגי העובדים כדי להחליט האם לאשר את ההסכם שגובש מול האוצר אולם עשרות עובדים סוציאליים התאספו מחוץ לבית ההסתדרות בתל אביב, שם נערך המשא ומתן, כדי להביע את התנגדותם. עוד לפני שהתקבלה ההחלטה, שלבסוף דחתה את ההסכם, אמרה אחת המפגינות במקום: "ההסכם הזה הוא גרוע, התקשורת מקבלת דיס-אינפורמציה. לפי ההסכם נקבל תוספת של 400 שקלים בלבד לעובד במשרה מלאה. האוצר משתמש בטקטיקות מבישות, לוחץ אותנו ומכריח אותנו לעבוד ימים נוספים כדי לקבל את מה שמגיע לנו".

 

עד דחיית ההסכם אחר הצהריים, הגיעו הצדדים להסכמה על העלאת שכר העובדים הסוציאליים במגזר הציבורי ב-25%, וכי שכרם של עובדי עמותות הרווחה לא יפחת מ- 7,100 שקל. עוד הוחלט שכל הסכמי השכר העתידיים של העובדים הסוציאליים ושל עובדי המדינה יחולו גם על עובדי העמותות.

 

אחרי ימים של חילוקי דעות בנושא הקמת מנגנון אכיפה ממשלתי לפיקוח על שכר העובדים בעמותות הרווחה, הסכימו באוצר להקים את המנגנון אולם עדיין קיימת מחלוקת לגבי אפיון מנגנון האכיפה ווידוא שהתקציב לצורך העלאת שכרם של עובדי העמותות יגיע לעובדים, הן בהווה והן בעת עדכון השכר בצמוד להסכמי המגזר הציבורי.