תקציר מנהלים: פרשת הולילנד מגיעה לקו הסיום, והפעם באמת

בכמה פרשות מסובך אהוד אולמרט? את מי כוללת גלריית המורשעים? מה קרה בפרשה הזו בכלל? איזה בכיר עשוי לקבל בשורות טובות מחר? אחרי שנים של דיונים, פסיקות וערעורים, יגיע בבוקר לסיומו תיק "הולילנד" - ואיתו השאלה, האם ראש ממשלה ישראלי ייכנס לראשונה לכלא

  • פורסם ב:
  • 28/12/2015 23:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/12/2015 23:41
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

מחר בבוקר - השלב האחרון בתיק הולילנד: בית המשפט העליון צפוי להכריע בערעורו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ושל הבכירים האחרים המעורבים בפרשה, ולקבוע מי יילך לכלא, ולכמה זמן. בחדשות 10 נלווה את ההכרעה במשדר מיוחד, החל מהשעה 9:00.

 

ומה כל זה אומר? שהגיע הזמן שוב למורה נבוכים בתיק הולילנד.

 

ראשית, בואו נמקם את תיק הולילנד בין שלל תיקי אולמרט: בחודש מרץ 2014 הורשע אהוד אולמרט בקבלת שוחד בתיק הולילנד ולאחר מכן, נשלח לשש שנות מאסר. אולמרט ערער גם על הרשעתו וגם על העונש.

 

>> עשרת המורשעים: תקציר הכרעת הדין


תיק טלנסקי, כזכור, עבר תהפוכות בעקבות הקלטות שולה זקן. בית המשפט המחוזי בירושלים שינה את הכרעתו והרשיע את אולמרט במרץ 2015 בפרשת טלנסקי ומעטפות הכסף. בתיק הזה הוא נידון ל-11 חודשי מאסר. אולמרט ערער על ההרשעה ועל העונש. הדיון מתוכנן לינואר.

 

אולמרט, כזכור, זוכה ביולי 2012 בתיק ראשונטורס, הפרקליטות ערערה ובית המשפט העליון עדיין לא אמר את דברו. ממש באותו תיק אולמרט הורשע בפרשת מרכז ההשקעות וְנידון למאסר על תנאי. הפרקליטות ערערה על העונש.

 

ויש גם את התיק שעדיין לא הוחלט לגביו - החשד שעלה מהקלטות שולה לשיבוש חמור של הליכי משפט, הקלטות שבהן נשמעים אולמרט וזקן משוחחים על כסף בכפיפה אחת עם דרך ניהול המשפט.

 

ובחזרה להולילנד.

 

מרוב עיסוק באולמרט, אנחנו שוכחים שהתיק הזה חסר תקדים מבחינת גלריית המורשעים שבו. ואלה שאר המורשעים שבית המשפט העליון יכריע בעניינם מחר:

 

אז אולמרט כבר אמרנו. אורי לופוליאנסקי, לשעבר ראש העירייה, על אף מצבו הרפואי הקשה ועל אף שכספּי השוחד הלכו לעמותת יד שרה, קיבל גזר דין קשה ושנוי במחלוקת של שש שנות מאסר. סיכוי טוב שבית המשפט העליון יתערב מחר בעונש. אורי שטרית, מהנדס העיר, הורשע בקבלת שוחד במאות אלפי שקלים וקיבל עונש קשה של שבע שנות מאסר.

 

אורי לופוליאנסקי בבית המשפט. השופטים יתערבו?
 

אורי לופוליאנסקי בבית המשפט. השופטים יתערבו?(חדשות 10)

מאיר רבין, הידוע בשם התואר "המאכער" בפרשה הזאת, לשעבר יד ימינו של עד המדינה שמואל דכנר, הורשע בשוחד ונידון ל-5 שנות מאסר. אלי שמחיוף היה סגן ראש עיריית ירושלים בתקופה הרלוונטית, גם הוא הורשע ונידון לשלוש וחצי שנות מאסר. מי שלכאורה היה המשחד כמעט של כולם הוא הלל צ'רני, בעל מתחם הולילנד שהיה לו אינטרס להכשיר את הקרקע לנדל"ן. הוא הורשע וקיבל 3.5 שנות מאסר. אביגדור קלנר, איש העסקים, היה ממקימי חברת הולילנד פארק, הוא הורשע ונידון לשלוש שנות מאסר.

 

בפרשה נלווית לפרשת הולילנד - פרשת תעשיות המלח - הורשע גם יושב הראש לשעבר של בנק הפועלים, דני דנקנר, שכבר נושא מאסר על פרשה אחרת. עונשו הוא שלוש שנות מאסר.

 

ושולה כבר יצאה

 

מי שכבר נשאה את עונשה בתיק הולילנד היא שולה זקן, שבמסגרת הסדר הטיעון שבו הפלילה את אולמרט בתיק השיבוש ובתיק טלנסקי, עונשה הופחת ל-11 חודשי מאסר.

 

עד כאן. אם זה נשמע לכם מסובך אל תרגישו לא נוח. לשופטים נדרשה יותר משנה לכתוב את פסק הדין הזה. מחר, סוף סוף, תיק הולילנד יגיע אל קצו המשפטי.