,

אסף רמון נהרג בהתרסקות מטוס קרב מסוג F - 16 בדרום

בנו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן ז"ל, שנהרג בהתרסקות מעבורת החלל לפני 6 שנים, נהרג בהתרסקות מטוסו • רמון, סיים את קורס הטיס לפני כחודשיים וחצי בלבד • סיבות התאונה עדיין אינן ברורות • הודעה נמסרה למשפחתו • שר הביטחון: מדובר בטרגדיה קשה

(2:53 דקות)

סרן אסף רמון, בנו של אילן רמון ז"ל, האסטרונאוט הישראלי הראשון, נהרג בצהריים (ראשון) בהתרסקות מטוס הקרב מסוג F-16 בו טס במהלך טיסת אימונים בדרום. הודעה נמסרה למשפחתו של רמון, שזהו לה האסון השני בשש השנים האחרונות. אסף, בן 20 במותו, הותיר אחריו אם - רונה ושלושה אחים - טל, חייל בן 19 המשרת בחיל האוויר, יפתח בן 17 ונועה - בת 12.

בדרכו של אבא: אסף סיים את קורס הטייס>>
במהלך הקורס נחת נחיתת אונס בעקבות תקלה>>
אילן רמון ז"ל - סיפורו של האסטרונאוט הישראלי הראשון>>


סמוך לשעה 14:00 התקבל דיווח מאזרחים על כלי טיס שנראה צולל לכיוון הקרקע. במקביל במרכז השליטה של חיל האוויר, אבד הקשר עם מטוס קרב שהיה בטיסת אימונים.

הנסיונות לחדש את הקשר עם המטוס ועם רמון עצמו כשלו. עד מהרה הבינו כי ככל הנראה הטייס נקלע למצוקה ומסיבה שאינה ברורה התרסק. מפקד חיל האוויר הקים ועדת חקירה שבראשה יעמוד אל"מ במטרה לבדוק את נסיבות התאונה הקשה.

מדובר במטוס חד מושבי, וותיק בחיל האוויר - לפחות כ - 25 עד 30 שנה. מדובר באותו דגם של מטוס בו עשו שימוש בהפצצת הכור הגרעיני בעיראק בשנת 1981 - בה לקח חלק אביו של רמון - אילן.

עדי ראייה סיפרו כי ראו פטריית עשן באזור ההתרסקות, ככל הנראה בעקבות התפוצצת המטוס. לזירה הוזעקו כוחות גדולים, ונפתחו חדרי פיקוד בחיל האוויר וביחידות הקרקעיות. צוותים שהגיעו למקום הצליחו לאתר את שרידי המטוס ואת שרידי גופתו של הטייס.

נבדקת האפשרות שרמון ניסה לנטוש את המטוס, אבל לא הצליח. מדובר בטיסה בסיסית ופשוטה של אימון בקרב אווירי. זו הייתה הטיסה מספר 47 של רמון הצעיר והוא סיים את הקורס כחניך מצטיין בקורס הטיס.

בשלב זה עדיין לא ברורה סיבת ההתרסקות והסיבה לכך שהטייס לא הצליח לנטוש את המטוס לפני ההתרסקות. קצין בכיר בחיל האוויר אמר לחדשות nana10 כי תוואי השטח בו אירעה ההתרסקות הוא שטח בעייתי.

מפקד חיל האוויר הגיע לבית המשפחה לנחם את האם האבלה והאחים. הרמטכ"ל, גבי אשכנזי הגיע גם הוא ובערב צפוי להגיע שר הביטחון אהוד ברק, שכבר התייחס לטרגדיה ואמר "זהו יום קשה, במיוחד כאשר השכול מכה פעמיים".

ראש מטה חיל האוויר, תת-אלוף יוחנן לוקר, אמר "כל תאונה כזו בה נהרגים אנשים הוא יום קשה לחיל האוויר".