האם ההודעה הדרמטית של מצרים תרוקן את מתווה הגז מתוכן?

בעוד יומיים צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להתייצב בתפקידו כשר הכלכלה מול ועדת הכלכלה כדי להגן על מתווה הגז השנוי במחלוקת. אבל ההתפתחויות לא מחכות לנתניהו: המצרים מודיעים כי לא ייבאו גז בגלל סכסוך משפטי עם חברת החשמל הישראלית - ייבוא גז שהיה חלק מהטיעון המרכזי בעד אישור מהיר של המתווה

שוב הטיעון המדיני בטחוני המהווה את אחד מהיסודות למתווה הגז סופג מכה, שוב מכיוון מצרים. שר הנפט המצרי הודיע היום (שני) על הקפאת המגעים עם ישראל לייבוא גז - התקשרות שעליה מתבסס במידה רבה המתווה.

 

הפצצה שהטילו המצרים מגיעה בעקבות פסק בוררות בינלאומי, שחייב את חברות הגז המצריות לפצות את ישראל ב-1.76 מיליארד דולר עקב פיצוץ בצינור המצרי ב-2011. שר האנרגיה יובל שטייניץ מיהר להגיב ולהביע תקווה שאפשר יהיה בכל זאת להאיץ את המשא ומתן מול המצרים, והכל מגיע בתזמון מקרי אבל בעל משמעות רבה: יומיים לפני שראש הממשלה בנימין נתניהו יתייצב מול ועדת הכלכלה.

 

היום העיד שם ראש המל"ל יוסי כהן. "ככל שנקדים את הוצאת הגז מן המים, כן ייטב", אמר בוועדה. הוא סיפק עוד ועוד טיעונים בטחוניים לטובת אישור המתווה: "כבר בצוק איתן נורו רקטות על ידי חמאס כדי לפגוע באסדה שלנו. למזלנו הנשק שלהם אינו מתוחכם דיו". גם סעיף 52 קיבל ממנו רוח גבית - אבל לא כל חברי הוועדה השתכנעו. "אפשר היה לקבל יותר, אבל זה משא ומתן רגיל, תמיד אפשר לקבל יותר", הוסיף הערב שר האוצר משה כחלון.

 

ההודעה של השר המצרי והתסבוכת החדשה צפויה לספק למתנגדי המתווה טיעונים נוספים להעלות מול ראש הממשלה. "גופי ההערכה צריכים לבדוק את עצמם, איך הם פקששו בהתפתחויות כאלה דרמטיות", אומר נעם סגל מהפורום הישראלי לאנרגיה. ייתכן שהתסבוכת האחרונה גם תטרוף את הקלפים שוב, בדרך לאישור המתווה.

 

מרטין וולף, בכיר הפרשנים לענייני כלכלה בעולם, התראיין ללילה כלכלי ונענה לשאלת חדשות 10 לגבי מתווה הגז: "אי אפשר להשאיר מונופול טבעי שיכול לקבוע מחירים בעצמו, מן ההיגיון שזה יוביל לעליית מחירים. עקרונות הכלכלה הבסיסיים ביותר מראים לנו זאת - או שיש פיקוח או שיש תחרות. אני לא חושב שמונופול לא מפוקח הוא מודל רצוי".