,

צה"ל מודה: השתמשנו בפגזי זרחן במבצע "עופרת יצוקה"

היום פורסמו חלק מהתחקירים בנוגע למבצע ומהם עולה, כי צה"ל השתמש בפגזי הזרחן, במרגמות שהפעיל חיל הרגלים ובתותחים של חיל הים • עם זאת טוענים בצה"ל שהירי בוצע בשטחים פתוחים ולא נגד בני אדם בהתאם לחוק הבין-לאומי • מהתחקירים עולה עוד כי ירי פגזי הזרחן נמשך גם אחרי ה-7 בינואר אז הורה צה"ל להפסיק את השימוש בו

  • פורסם ב:
  • 22/04/2009 17:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/04/2009 18:00
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

(2:42 דק')

בצה"ל מודים היום (רביעי) כי נעשה שימוש בפגזי זרחן במהלך מבצע "עופרת יצוקה". עם זאת, טוענים בצה"ל כי הירי בוצע בשטחים פתוחים ולא נגד אנשים וכי צעד זה מותר על פי החוק הבין-לאומי.

על פי חלק מהתחקירים המבצעיים של צה"ל שפורסמו בצהריים בנוגע למבצע, עולה כי צה"ל ירה בשתי צורות זרחן - במרגמות שהפעילו חיילי רגלים ובתותחי 76 מילימטרים שירה חיל הים.

עוד עולה מהתחקירים כי ב-7 בינואר, תוך כדי המבצע הורה צה"ל לכוחות להפסיק את השימוש בזרחן בשל המחאה בתקשורת העולמית. אולם גם לאחר מתן הפקודה היו שני מקרים שבהם בוצע ירי זרחן ממרגמות. גם חיל הים המשיך לירות זרחן.

מהתחקירים עולה גם כי צה"ל לא ידע שבכיר חמאס, ניזאר ריאן, שחוסל במהלך המבצע היה בבית כאשר שהותקף ב-1 בינואר באירוע שבו נהרגו עוד 16 מבני משפחתו. באירוע אחר, בהפצצה בשכונת זייתון בשל טעות מודיעינית הופצץ בית לא נכון 20 מטרים מיעד התקיפה המקורי, שם מתו 21 פלסטינים.

סגן הרמטכ"ל, האלוף דן הראל, מבקש להבהיר כי "לא היה מקרה אחד שבו חייל ירה במכוון בחפים מפשע ובאזרחים". לדבריו, "מתקני האו"ם סומנו מראש על מפות הקרב של צה"ל וניתנו הוראות ברורות להימנע מפגיעה במתקנים ובכלי רכב אלה".

בצה"ל אומרים כי שיטת הפעולה של חמאס היא שסיכנה באופן ממשי את מתקני האו"ם והארגונים הבינלאומיים, כיוון שארגוני הטרור ביצעו באופן מכוון ירי רקטות ופצצות מרגמה בסמיכות למתקנים אלה.

"הפלסטינים צדקו בקשר למשאית שהובילה בלוני חמצן והופצצה"

בנוסף, נטען כי הפלסטינים צדקו כאשר טענו שמשאית שצה"ל הפציץ בג'בליה לאחר שסבר שהיא מובילה רקטות גראד - נשאה למעשה בלוני חמצן. בתקרית נהקרגו שמונה בני אדם, בהם ארבעה חמושים. במקרה אחד הוחלט בצה"ל להעמיד לדין משמעתי חייל שירה לעבר רכב של האו"ם בניגוד להוראות הפתיחה באש.

מתחקיר הפגיעה בבית הספר של אונר"א בג'בליה קובע צה"ל כי כל הפגזים שירה צה"ל בתגובה לאש המרגמות נפלו מחוץ לשטח בית הספר ועל פי התחקיר נהרגו באירוע 12 פלסטינים ובהם 5 חמושים ולא 42 הרוגים כפי שדיווח חמאס.

לפני כחודש פרסם ארגון זכויות האדם העולמי "Human Right Watch" דוח חמור בו הוא האשים את ישראל על כך שהשתמשה במהלך המבצע ברצועה בפצצות זרחן באיזורים מיושבים. בדוח נטען כי כוחות צה"ל היו מודעים לנזק הרב שעלול להיגרם משימוש בפצצות הללו באיזורים המיושבים, וכי בכל זאת נעשה השימוש בהן.

מממצאי הדוח עולה כי בימים האחרונים של הלחימה ברצועה פוצצו כוחות צה"ל באוויר פגזים ארטילריים בקוטר של 155 מ"מ של זרחן לבן, לעיתים מעל אזורים מיושבים או בסמוך להם. כל פגז כזה, לדברי חוקרים מטעם הארגון, משאיר אחריו שובל בוער של זרחן לבן על פני רדיוס של עד 125 מטרים מנקודת ההתפוצצות.

בדוח נטען כי בצה"ל היו מודעים לסכנה שנשקפת לאוכלוסייה האזרחית כתוצאה מהשימוש בפצצות זרחן, שכן לטענתם קצינים בחיל הבריאות הזהירו במסמך פנימי שהועבר בצבא במהלך הלחימה כי חשיפה לזרחן הלבן יכול "לגרום לתחלואה קשה, לכוויות ולפגיעה קשה ברקמות".