דוח המבקר: ח"כ אורן חזן מסר לכאורה תצהיר שקרי, עבירה שדינה 3 שנות מאסר

מבקר המדינה יוסף שפירא חקר את הבחירות המקדימות במפלגות השונות, שהובילו לבחירות לכנסת מוקדם יותר השנה, ומצא בעיות בהתנהלותם של כמה מחברי הכנסת הנבחרים - כאשר מעל כולם אורן חזן מהליכוד, שלא דיווח על הוצאותיו בפריימריז. ההמלצות הועברו ליועץ המשפטי לממשלה. עוד מ"גיבורי" הדוח: השר נפתלי בנט שהוציא 1.2 מיליון שקלים כדי להתמודד מול עצמו, ובמידה פחותה יותר, גם השרים גילה גמליאל, מירי רגב וחיים כץ, וחברי המחנה הציוני אראל מרגלית ואיילת נחמיאס ורבין

  • פורסם ב:
  • 02/12/2015 16:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/12/2015 18:00
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

דוחות מבקר המדינה הם בדרך כלל סיבה לדאגה עבור פוליטיקאים; הדוח שהותר לפרסום היום (רביעי) ושכתב המבקר יוסף שפירא הוא הרבה מעבר לכך - בעיקר עבור הכנסת אורן חזן. ואפילו, לגביו, אלה לא עוד סקנדל או פרשה - אלא חשש ממשי מפני חקירה פלילית.

 

מצעד המבוקרים ממש לא מתחיל ומסתיים בחזן, אלא שבמקרה שלו, המבקר מגלה לכאורה כי הח"כ הצעיר פשוט מסר תצהיר שקר ביחס להוצאותיו בפריימריז. לפי התצהיר שקיבל שפירא, חזן לא הוציא ולא הכניס לטובת הקמפיין שלו שקל פרט לדמי אגרת הרישום. אלא שבדיקת אנשי המבקר מצאה שהיו גם היו הוצאות.

 

>> חזן הושעה ע"י ועדת האתיקה, יו"ר הכנסת מקווה שיתפטר

 

"הודעת המועמד אינה משקפת את המציאות"


וכך נכתב בדוח: "לטענת המועמד, הוא לא היה מודע לחובתו לדווח על ההוצאות וההכנסות שכן הייתה זו התמודדותו הראשונה בבחירות מקדימות... אין בידי לקבל טענות אלה. הודעת המועמד למבקר המדינה כמתואר, כי לא היו לו הכנסות והוצאות במסגרת מערכת הבחירות שניהל אינה משקפת את המציאות".


את הממצאים האלה מעביר השופט שפירא לעיון היועץ המשפטי לממשלה עם רמז עבה: "מבקר המדינה מוצא לנכון להדגיש, כי בסעיף 239 לחוק העונשין נקבע, כי המוסר ביודעין תצהיר שקר לפני מי שהוסמך לקבל את התצהיר, דינו מאסר שלוש שנים. הגשת תצהיר שאינו אמת, כדרך שעשה המועמד, היא איפוא גם עבירה פלילית על כל המשתמע מכך". מלבד החשש מפלילים, נקנס חזן ב-5,000 שקלים.

 

חזן הוא כאמור גיבור הדוח, אבל ממש לא היחיד שמככב בו. השר נפתלי בנט כבר בפעם השנייה מתנהל באופן שרחוק מלזכות אותו באות הצטיינות. המבקר בדק את ספריו של בנט ביחס להתמודדות שלו על ראשות הבית היהודי: 1.2 מיליון שקלים הוציא בנט בהתמודדות מול עצמו - זו גם חריגה מהתקרה המותרת וגם מעלה את החשש מפני ניסיון להתחכם, ולממן את קמפיין המפלגה באמצעות השקעות בבחירות הפנימיות.

 

על כך כותב המבקר: "המועמד נפתלי בנט חרג מתקרת ההוצאות וההכנסות המותרת בחוק וקיבל תרומות אסורות מחמת סכומן". הקנס: 30,000 שקלים.


הפריימריז בבית היהודי גם לרשימה לכנסת היוו בכלל גורם משיכה לאי סדרים לכאורה, כך על פי הדוח: חבר הכנסת ניסן סלומינאסקי יושב ועדת החוקה של הכנסת, חרג מתקרת ההוצאה המותרת ונקנס ב-1,800 שקלים; אבי וורצמן שעומד לשוב לכנסת במקום ינון מגל חרג בסכום יוצא דופן, לא פחות מ-200 אלף שקלים מהתקרה המותרת, והוא גם לא הקפיד לשמור אסמכתאות על תרומות שקיבל. הקנס: 12 אלף שקלים.

 

עובדי התעשייה האווירית שימשו כ"סדרנים"

גם השר חיים כץ והקלפיות הפזורות סביב מפעלי התעשייה האווירית זו סוגיה מוכרת שמקומה לא נפקד מהדו"ח:
"מהתצפיות, וכן משיחות שקיימו עובדי משרדי עם חלק ממצביעים אלה, הועלה כי הגעתם לקלפיות ממקום עבודתם הייתה מתוזמנת, וכי הסעתם לקלפיות והחזרתם לתע"א באמצעות כלי הרכב האמורים הוסדרו מראש. על חלק מכלי הרכב נתלו שלטים המציינים מספרים של 'קווי הסעה'", כותב המבקר, "עוד נצפו בקלפיות עובדים ששימשו 'סדרנים' והנחו את המצביעים לכיוון ההסעות. חלק מהעובדים שהגיעו לקלפיות נצפו מחזיקים בידיהם רשימה מודפסת של מועמדים מומלצים".


בסוף הפרק הזה המבקר קורא לכנסת להחיל להבא אחריות פלילית על מי שמנצל משאב ציבורי לטובת בחירות פנימיות.

 

שר הרווחה חיים כץ. עם קצת עזרה מחברים
 

שר הרווחה חיים כץ. עם קצת עזרה מחברים(אבי חיון)

עוד בליכוד: השרה גילה גמליאל חרגה מתקרת ההוצאה, ונקנסה ב-2,250 שקלים; כך גם חבר הכנסת ג'קי לוי שנקנס ב-1,000 שקלים. השרה מירי רגב קיבלה תרומות שוות כסף באופן כזה שלא ניתן לפקח על ערכן ולקבוע את חוקיותן. כאן המבקר מסתפק באזהרה.


במפלגת העובדה, מככב אראל מרגלית: הוא גם חרג מתקרת ההוצאה, וגם לא שיקף בדוחות שלו את מלוא ההוצאות.
הקנס: 7,500 שקלים. חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין חרגה גם היא מתקרת ההוצאה המותרת, ונקנסה ב-2,000 שקלים.

 

חזן ובנט: "נלמד את הדוח ונתקן את הדרוש"

 

מחבר הכנסת אורן חזן נמסר בתגובה: "כח"כ צעיר וחדש, שזו לו מערכת הבחירות הראשונה, אליה הצטרפתי ברגע האחרון, בכוונתי ללמוד את הדוח ולתקן את הדרוש".

 

מלשכת השר נפתלי בנט נמסר: "השר ילמד את הדוח בכובד ראש עם שובו ממסע ההסברה בחו״ל ויתקן את כל אשר טעון תיקון כדי שהדברים לא יישנו".