"משהו קטן וטוב": 200 האימהות שאימצו את אליאב בן ה-15 שחלה בסרטן

לאחר שאליאב אבישר בן ה-15 חלה בסרטן בגזע המוח, החליטה המורה המחנכת שלו לשעבר, טלי גבע, שהיא וחברותיה ל"מאמאנט", ליגת האימהות לכדורשת, יכינו לו ארוחת שישי בכל שבוע. לא פחות מ-200 אימהות התנדבו לעזור לאליאב, ואפילו גייסו עבורו כספים בערב התרמה מיוחד

  • פורסם ב:
  • 09/04/2016 01:20
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/04/2016 01:52
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

מעל ל-200 אימהות מליגת "מאמאנט", ליגת האימהות לכדורשת, התגייסו כדי לעזור לאליאב אבישר בן ה-15 שמתמודד עם סרטן בגזע המוח. הן מבשלות ומביאות לו ארוחת שישי חמה בכל שבוע, ובחנוכה האחרון הן אפילו ערכו עבורו ערב התרמה שהכנסותיו ילכו לטובת טיפולים ורכישת חדר חדש המותאם לטיפול באליאב.

 

הכל התחיל מטלי גבע, שחקנית "מאמאנט" וסגנית מנהלת בבית הספר היסודי "אהבת ציון" בתל אביב, שאליאב היה תלמיד שלה מכיתה ד' ועד כיתה ו' ושסיפורו המשפחתי נכנסה לה ללב: אמו של אליאב לא נמצאת בתמונה, ואביו איתן, שחלה בעצמו בסרטן לפני כמה שנים, מגדל אותו לבדו ושניהם גרים בבית הסבתא. "אמו לא מסוגלת לעמוד במה שקרה, היא לא הייתה יכולה להחזיק מעמד", מספר איתן, אביו של אליאב, "היא גרה בבאר שבע ומצב הפיזי והנפשי לא טוב".

 

המחנכת לשעבר נרתמה למענו. אליאב אבישר
 

המחנכת לשעבר נרתמה למענו. אליאב אבישר(אלמוג בוקר)

כשנה אחרי שאליאב סיים את לימודי בבית הספר, שמעה דפנה שאליאב חלה בסרטן ובאותו היום היא החליטה לבקרו בבית החולים "איכילוב", שם מצאה אותו שוכב מבלי כמעט יכולת לתקשר מלבד מצמוץ בעפעפיים. במשך חודשים ארוכים היה אליאב מאושפז בבית החולים, עד שחברתה של טלי לקבוצה, דפנה רביד, הציעה לגייס את כל הנשים מתל אביב שמשחקות ב-28 קבוצות הליגה, ויחד הן יבשלו ויביאו לו בכל יום שישי ארוחה ביתי, חמה ומזינה, וזאת כדי להקל עליו אפילו במעט את שהותו במחלקה.

 

"זה ילד שבא לך לחבק", מספרת טלי על החיבור הייחודי שלה לאליאב, "אני המורה שלו מהיסודי אבל נשארתי בקשר עם המשפחה המהממת הזאת. זה ילד הכי מרגש שיכול להיות". דפנה אומרת שאצלה הרצון לעזור לאליאב הגיע מסיפורה האישי לאחר שבתה חלתה בסרטן כשהייתה תינוקת: "החברות שלי היו מארגנות לי בכל שישי ארוחה הביתה, מפה הרעיון התחיל. היום היא כבר החלימה, אבל גם אצלי עוד לא עבר מספיק זמן מהסיפור שלי כדי שאוכל להיכנס לסיפור של אנשים, קשה לי בעצמי".

 

 

"הילד הכי מרגש שיכול להיות". טלי גבע(אלמוג בוקר)

"טלי מיד הכניסה את עצמה אחרי ששמעה את תוצאות ה-MRI. תוך כדי שהוא היה מאושפז היא התחילה לעודד ולשאול אותנו מה אנחנו צריכים, תמכה וניסתה לעזור", אומר אליאב על ניצני התמיכה של טלי, "כשהעבירו את אליאב ל'בית לוינשטיין' היינו מגיעים הביתה בסופי שבוע, ופה היא הצילה אותנו. היא נתנה לי תמיכה נפשית והיא תמיד דאגה שיהיה לנו בבית אוכל וכל מה שחסר".

 

אליאב עדיין מחלים ונמצא בתהליך שיקומי ארוך. הוא מגיע שלוש פעמים בשבוע ל"בית לוינשטיין" ובמשך שלושה ימים בשבוע הוא לומד בבית הספר בעזרת סייעת צמודה. נכון, אמו של אליאב לא נמצאת בתמונה אך הוא קיבל מעל כ-200 אימהות שדואגות לו ומבשלות עבורו, כל אחת בתורה. טלי ודפנה אוספות את האוכל ומביאות אותו לבית סבתו של אליאב, כשבנוסף לביקורן אצלו הן מביאות לו, בין היתר, משחקי הרכבה ובנייה לשיפור המוטוריקה העדינה. "אני לא יודע אם היינו שורדים בלעדיהן, הן הפכו להיות האמא השנייה של אליאב, כל אחת בתורה", מספר איתן.

 

 

"טלי הצילה אותנו". איתן אבישר, אביו של אליאב אבישר(אלמוג בוקר)

כיום מצבו שאליאב משתפר והוא מתקדם יפה. אביו מספר כי הוא מתקשה בהליכה, שיש לו בעיות משקל ושמנסים להחזיר לו את שיווי המשקל וכל מה שקשור להליכה, אבל שהוא מתחזק. "גמרנו עם כל טיפולי הסרטן, הוא משקיע המון כוח רצון ואמביציה ואפילו חזר לבית הספר לפני כחודשיים. הן לא פספסו אפילו פעם אחת ואפילו ארגנו לו קופה שמתנהלת על ידי תרומות של הקהילה", מספר איתן.

 

רוצים גם אתם לעשות טוב? ניתן לפנות לעמותת "רוח טובה", שמחברת בין מתנדבים לבין עמותות באתר - www.ruachtova.org.il