הנחקר כחלון סיפר למלכה: "אמרו לי שיצילו אותי תמורת כ-100 אלף דולר"

במהדורה המרכזית של חדשות 10 נחשף תמליל החקירה של קובי כחלון, אחיו של שר האוצר, מול החוקר ערן מלכה שעשוי להפוך לעד מדינה בפרשת רונאל פישר. בחקירה, שנערכה ב-2012, תיאר כחלון בפני מלכה את הפנייה שנעשתה אליו מטעם "מישהי מפרקליטות המדינה" שניסתה לשחדו. לפי כתב האישום, פישר שלח את הקבלן יאיר ביטון כדי לסחוט את כחלון, על מנת שישכור את שירותיו של עורך הדין

בין שלל האישומים והפרשיות העומדים נגד עורך הדין רונאל פישר, נחקרת בימים אלה גם פרשה שבמרכזה סגן ראש עיריית ירושלים, קובי כחלון. האישום נוגע לסחיטה של כחלון שביצע פישר באמצעות איש העסקים יאיר ביטון, על מנת לכפות עליו לשכור את שירותיו. בספטמבר 2012 הגיע אחיו של שר האוצר למשרדי יחידת להב 433 של המשטרה לחקירה תחת אחת מהדמויות המרכזיות ביותר בפרשת פישר - החוקר הבכיר ערן מלכה, וגולל את אותו ניסיון סחיטה.

 

בתמלול החקירה, שפורסם לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 10, תיאר כחלון את ההצעה המפתיעה שקיבל אז מאיש העסקים יאיר ביטון, מקורבו של פישר ונאשם מרכזי בעצמו בפרשה. "קראה לי מישהו שהייתה בפרקליטות המדינה 30 שנה", סיפר כחלון לחוקר מלכה. "היא אמרה שהיא ופרקליט נוסף מתל אביב מוכנים להציל אותי תמורת סכום של בין 50 ל-100 אלף דולר. אמרתי - אני לא רוצה".

 

יש לציין כי בתקופה בה נערכה אותה החקירה, כך על פי כתב האישום, מלכה כבר נהג לשתף פעולה עם פישר ולהדליף סודות מתוך חדר החקירות. לאחר שכחלון סיפר בפניו על ההצעה שקיבל, התעקש מלכה בנחישות לברר באיזה אדם מדובר. "אני לא יכול לפרט", הפציר כחלון, עד שלבסוף השתכנע והודה: "זה יאיר ביטון, אבל תתחייבו לי שלא תאמרו את זה".

 

רונאל פישר בדיון על הארכת מעצרו. הפרשה מסתבכת
 

רונאל פישר בדיון על הארכת מעצרו. הפרשה מסתבכת(חדשות 10)

לפני כשלושה שבועות נשאל רפ"ק ערן מלכה על אותה החקירה של קובי כחלון - הפעם מכיסא הנחקר במח"ש. לדבריו, לא ידע אז שפישר שלח את מקורבו לסחוט את סגן ראש העיר. שם נוסף שעלה בחקירת כחלון הוא זה של ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, אז מפקד מחוז ירושלים. כחלון אמר שראש העיר הפנה אותו ליצחקי, אותו תיאר כ"ידיד טוב".

 

יצחקי עצמו זומן להעיד במח"ש בנושא, אך בניגוד לטענות של כחלון על היכרות קרובה בין השניים, טען כי כלל איננו מכיר אותו באופן אישי. חשוב להדגיש כי יצחקי עצמו לא קשור לפרשה כלל. כיום, תיק החקירה נגד כחלון הועבר לטיפול הפרקליטות והוא ייסגר, כנראה, בלי כתב אישום. מנגד, מלכה עדיין עצור ונמצא במו"מ לקראת הפיכתו לעד מדינה.