"הטרור בו ישראל נוקטת לא יעצור את עמנו". יו"ר הרשות אבו מאזן, רויטרס

למרות ההצהרות: חמאס קורא "להמשיך באינתיפאדה", אבו מאזן מאוכזב

בישראל הביעו שביעות רצון מהתגובות להצבת המצלמות על הר הבית, אך בשטח הרגיעה עדיין לא מורגשת. חמאס הודיע כי הוא מתנגד להסכם, ואילו אבו מאזן מאוכזב מההתעלמות ממנו ומסרב לשחרר הצהרה בנושא. השאלה המרכזית: האם "דור הפייסבוק" של הצעירים הפלסטינים ייענה לקריאות ההרגעה מעמאן ומרמאללה?

למרות ההצהרות האופטימיות, נראה כי הרגיעה במצב הביטחוני עדיין לא בפתח. בישראל אמנם נרשמה היום (ראשון) שביעות רצון מההצהרות של ארצות הברית ושל ירדן סביב הר הבית והקריאה להרגעת הרוחות, אלא שבגל הפיגועים הנוכחי, שמתודלק בעיקר ע"י ההסתה ברשתות החברתיות, מי שיקבע כיצד ייראו הדברים הם בעיקר צעירי "דור הפייסבוק".

 

בינתיים, כשברקע ההצהרות הפייסניות של ג'ון קרי והמלך עבדאללה, בחמאס הודיעו כי הם מתנגדים להסכם בנוגע להצבת המצלמות במתחם הר הבית וקראו "להמשיך באינתיפאדה". מנגד, אבו מאזן מאוכזב מכך שכלל איננו נספר במשוואה והדרישות השונות שהציב מישראל זכו להתעלמות אמריקנית. עד כה, נמנע יו"ר הרשות הפלסטינית מקריאה פומבית להרגעת הרוחות.

 

בירושלים מבינים כי גם אם הצבת המצלמות תוכיח את אי רצונה של ישראל בשינוי הסטטוס-קוו על הר הבית, הרי ש"דור הפייסבוק" ממשיך להיחשף להסתה הולכת וגוברת ברשתות החברתיות ואף מקבל השראה גם מדאע"ש. לכן, ספק אם הצהרות כמו אלה שסיפק מלך ירדן יוכלו להשפיע כבעבר על הרחוב הפלסטיני ועד כה לא מורגשת עדיין רגיעה בשטח.

 

המלך הירדני, אגב, סירב לבקשה ישראלית להצהיר מפורשות כי אין הפרה של הסטטוס-קוו בהר הבית. במקום זאת, הסתפק עבדאללה באמירה מעורפלת יותר על הצורך בהפסקת האלימות, ואף קרא לישראל להוכיח קודם כל שהיא אכן אוכפת את איסור התפילה ליהודים במתחם ההר. בעמאן וברמאללה לא מעוניינים לספק לישראל את הגושפנקה בה היא מעוניינת לסטטוס-קוו, אך עשויים לשנות את הטון לאחר שהמצלמות תיכנסנה לפעולה.

 

מוקדם יותר יצא ח"כ אחמד טיבי מהרשימה הערבית המשותפת נגד דבריו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כך שלא היה שינוי בסטטוס-קוו. "היו שינויים בהר הבית. מי שאומר שזה לא נכון - שקרן", הכריז טיבי.

 

גם בכיר הרשות, סאיב עריקאת, תקף את הממשלה בירושלים: "מטרתו האסטרטגית של נתניהו כרגע היא להרוס את פתרון שתי המדינות. הוא רוצה להשאיר את המצב הקיים ולעשות מדינה אחת עם שתי משטרים- מדינת אפרטהייד והשארת המצב הקיים. זה דבר שאי אפשר שימשיך ואסור להסכים לו", טען הנציג הפלסטיני.