,

שגריר ישראל בארה"ב חושף: נשגר משלחת לסין כדי לשכנעה לפעול נגד איראן

בראיון לחדשות 10 חושף מייקל אורן כי במאמציה לבלום את התגרענות איראן, תשגר ישראל משלחת לסין. בנוסף, אורן מבהיר כי היחסים בין אובמה לנתניהו חמים, טוען כי הממשל האמריקני אינו מפריע לעסקת שליט ולא מתרגש מהסטודנטים הפלסטינים שהפריעו לנאומו בקליפורניה

(5:56 דק')

על רקע הדוחות הבינלאומיים המזהירים מהתחמשות גרעינית באיראן ועל רקע ההתפרצויות של סטודנטים אמריקנים לנאומי הבכירים הישראלים בארצות הברית, תפסנו את האיש שלנו בוושינגטון, מייקל אורן, לשיחה בארבע עיניים. בעצם בשש עיניים, יחד עם אשתו.

בראיון, חשף אורן כי במאמציה לבלום את התגרענות איראן, תשגר ישראל משלחת שכנוע לסין. "לא איחרנו את המועד", הוא אומר. "אנחנו בעיצומו של תהליך, הן במועצת הביטחון והן במגרש הבינלאומי. בקרוב תצא משלחת ישראלית לסין, אך השאלה הגדולה היא האם הסינים יקחו חלק במאבק הזה ובמהלך של הסנקציות".

לאחר שאורן מספר לנו על הפעילות הדיפלומטית הישראלית בסין, במטרה לעצור את הגרעין האיראני, אנו שואלים אותו על גלעד שליט ועל הטענות שמשמיע אביו נועם כי הממשל האמריקני מעכב את עסקת האסירים לשחרור בנו. "כשגריר פה לא הרגשתי שהאמריקנים מעכבים את העסקה", אומר אורן.

"החלטתי להישאר על הבמה כי אסור לנו להיכנע"

אורן מציין עכשיו שבעה חודשים בתפקיד - כהונה שהחלה בצרימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארצות הברית ברק אובמה. "העיתונות טוענת כי משהו חורק ביחסים", אומר אורן, אך מבהיר: "האמת היא שמאחורי הקלעים ישנו שיתוף פעולה מאוד טוב עם הממשל הזה".

"אין לנו אויבים שם, יש אנשים שאוהבים אותנו", אומר אורן. לדברי השגריר, ישנם יחסים טובים מאוד בין אובמה לנתניהו. "יש קשר אישי והבנה עמוקה בין השניים".

בהתייחסו להתפרצות הסטודנטים כלפיו בעת נאומו באוניברסיטת ארווין בקליפורניה, אומר אורן: "לא הגבתי בכעס, אבל באמת באכזבה. החלטתי להישאר על הבמה כי אסור לנו להיכנע". לדבריו, הקמפוס האמריקני, המקום ממנו יצמחו המנהיגים העתידיים של ארצות הברית, הוא שדה קרב של ממש במאבק ההסברתי.