,

ההסתדרות הרפואית נגד ההתנהלות בפרשת התינוקת החרדית שמתה מוות מוחי

המקרה בו ליצמן דרש מבית החולים "שניידר" להשאיר תינוקת חרדית בת 10 חודשים בחיים, למרות שעל פי החוק וההגדרה הרפואית היא מתה, הביא לקרע חסר תקדים בין הסתדרות הרופאים לסגן השר. כל יושבי ראש האיגודים הרפואיים כתבו מכתב חריף לסגן שר הבריאות: "אנו מוחים נגד התערבותך הבוטה בהליכים רפואיים אשר תוצאתה תוביל לפגיעה במטופלים"

(1:17 דקות)

פעוטה חרדית עדיין מאושפזת בבית החולים שניידר במצב של מוות מוחי ומוחזקת בחיים בניגוד לחוק רק בגלל הוראתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן.

המקרה הביא לקרע חסר תקדים בין הסתדרות הרופאים לסגן השר. כל יושבי ראש האיגודים הרפואיים כתבו מכתב חריף לסגן שר הבריאות, ובו הם כותבים בין היתר: "אנחנו הרופאים מצפים ממי שעומד בראש המערכת לתת לנו גיבוי מלא ולחזק את ידינו במלאכה שאנו מבצעים. איננו יכולים להשלים עם מצב שבו בעל תפקיד בכיר ככל שיהיה יתערב באוטונומיה הרפואית שלנו וינצל את תפקידו הרם להטלת מורא ופחד על רופאי המחלקה ומתמחיה".

עוד הם כותבים: "אנו מוחים נגד התערבותך הבוטה בהליכים רפואיים אשר תוצאתה תוביל לפגיעה במטופלים". סגן השר ליצמן מסר לחדשות 10 בתגובה: "כאשר נקבל את המכתב נגיב עניינית. חבל שמארגני הפנייה מצאו לנכון להעביר את המכתב קודם לערוץ 10 לפני שהתקבל בלשכת השר".

סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, הורה כאמור לבית החולים שניידר להמשיך ולטפל בתינוקת שנקבע שמתה מוות מוחי כאילו מדובר בחולה מן המניין. זאת, למרות שעל פי החוק וההגדרה הרפואית היא מתה.

הפרשה החלה לאחר שבתחילת החודש שעבר קיבל מנהל בית החולים "שניידר" שיחה מסגן שר הבריאות שביקש להשאיר בחיים ולא להוציא תעודת פטירה לתינוקת בת 10 חודשים, בת למשפחה חרדית שמתה מוות מוחי.

רופא בכיר המעורה בפרטי המקרה סיפר ל"חדשות 10": "המשפחה סירבה בכל תוקף לקבל את ההודעה הזאת ודרשה שימשיכו לטפל בתינוקת כאילו היא תינוקת חיה. הצוות לא הסכים לכך - כמובן לפי ההנחיות. ברגע שמישהו מת, אז לא מטפלים בו כאילו הוא חי. לאחר פרק זמן קיבלו טלפון בעקבות שיחת טלפון שהיתה בין סגן שר הבריאות למנהל בית החולים שעליהם אכן להמשיך ולטפל בתינוקת, כאילו היא תינוקת בחיים".

בישראל יש חוק ברור בנושא, ולפיו ברגע שנקבע מוות מוחי יש להוציא תעודת פטירה ולנתק את החולה ממכונת ההנשמה. החוק ברור מאד גם כאשר הניתוק ממכונת ההנשמה נוגד את דתו של החולה, אז יש להמשיך רק בהנשמה עד שליבו מפסיק לפעום.

ליצמן הורה כאמור להמשיך לטפל בתינוקת. הצוות הרפואי נאלץ להזין את התינוקת ולהעניק לה טיפול רפואי אינטנסיבי בעלות של עשרות אלפי שקלים ביום. "הילדה הזו למרבה הצער נפטרה ומאותו רגע בית החולים מטפל בגוויה", אומר פרופ' אבינועם רכס, יו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית. על פי מקורות בבית החולים, סגן השר ליצמן לא הסתפק בשיחת הטלפון ואף הגיע לפחות פעמיים לבית החולים כדי לבדוק בעצמו שהצוות הרפואי ממלא אחר הוראותיו.

התנהלותו של סגן השר מעוררת כאמור סערה לא רק בבית החולים אלא בקהילה הרפואית כולה. "זוהי התערבות שלא תעלה על הדעת", מציין פרופ' רכס. "לא יכול להיות שהשר הממונה יתייצב, יכניס את הפוליטיקה, יכניס את הדת לתוך יחידה לטיפול נמרץ ויכתיב לרופאים כיצד לטפל, במיוחד כשהוא פוגע באופן מודע וודאי בחוק שהוא אמור לשמור עליו".

ליצמן מסר בתגובה כי הוא נסמך על הסעיף בחוק שקובע שאם מוות מוחי נקבע בניגוד לדתה של המשפחה, לא ינותקו מכשירי ההנשמה ויימשך הטיפול התומך בהנשמה. לגבי הביקור בבית החולים, ציין ליצמן כי מותר לו לבקר חולים בבית חולים. מבית החולים שניידר נמסר בתגובה: "בשל חסיון רפואי לא נוכל למסור פרטים על מקרה פרטני זה".