,

הקרע באיראן מעמיק: "לא מכירים באחמדינג'אד כנשיא"

אייטולה מתלמידיו של חומייני הודיע כי שיתוף הפעולה עם ממשלת אחמדינג'אד אסור • מוסאווי ביקש לבטל את תוצאות הבחירות • בכרוז שהוציא מועמד אחר נכתב כי הוא ותומכיו "אינם מכירים באחמדינג'אד כנשיא" • הנשיא הנבחר יכול להתנחם בתמיכת חיזבאללה שמברכים אותו על ניצחונו ועל הבחירות ברפובליקה המוסלמית שהתנהלו "באווירה של חופש" - כלשונם

(2:57 דק')

המאבק בתוך איראן לאחר ניצחונו השנוי במחלוקת של מחמוד אחמידניג'אד בבחירות - מחריף. האייטולה צנאנעי, אחד מתלמידיו של חומייני הודיע היום (ראשון) כי אחמדינג'אד איננו נשיא ושיתוף הפעולה עם ממשלתו אסור.

מדובר בצעד יוצא דופן, מאחר והמנהיג הרוחני העליון של איראן ומי שמשמש הפוסק האחרון לכל מה שנעשה ברפובליקה המוסלמית, האייטולה עלי חמינאי, הביע אתמול שביעות רצון מבחירתו של אחמדינג'אד, וקרא ליריביו להתלכד מאחוריו.

אבל הקולות הקוראים נגד חוקיות בחירתו של אחמדינג'אד גוברים. המועמד הרפורמי, מיר חוסיין מוסאווי הגיש בקשה רשמית לבטל את תוצאות הבחירות דרך מועצת שומרי החוקה באיראן, ובכרוז שהוציא מתמודד אחר בבחירות, מהדי כרובי נכתב כי הוא ותומכיו "אינם מכירים באחמדינג'אד כנשיא".

מוסאווי הודיע על העתירה בהודעה רשמית שפירסם באתר האינטרנט שלו, שם ביקש מתומכיו לשמור על מחאה שקטה.

המהומות בטהרן פרצו אתמול לאחר לאחר שמשרד הפנים האיראני על תוצאות הבחירות. על פי הדיווחים של סוכנות הידיעות "רויטרס" נעצרו למעלה מ-100 מתומכיו של מוסאווי. אתמול דיווחה רשת אל ערביה על שלושה בני אדם שנהרגו בהתנגשויות האלימות עם המשטרה.

הבכיר הרפורמי, מוחמד עלי אבטאי אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי האזרחים שנעצרו הוצאו מביתם בחסות החשיכה. הוא הוסיף כי בין העצורים גם אחיו של נשיא איראן לשעבר, מוחמד חתאמי.

אמש דיווחו גורמים לא רשמיים כי מוסאווי נעצר בזמן שהיה בדרכו לביתו של האייטוללה עלי חמינאי.

אחמדינג'אד יכול להתנחם בתמיכתם של אנשי חיזבאללה. ארגון הטרור בראשותו של חסן נסראללה פרסם היום הודעה המברכת את הנשיא האיראני על ניצחונו בבחירות. בהצהרה שפרסם חיזבאללה היום נכתב כי ההצבעה של יום שישי התנהלה באווירה של חופש, וכי הבחירות תאמו את אלו המתנהלות בדמוקרטיות הוותיקות בעולם.