תמונות מביקור הרמטכ"ל (ארכיון), דובר צה"ל

גדי אייזנקוט: "בלי נורמות, אנחנו לא ננצח את המלחמה בטרור"

הרמטכ"ל נפגש עם קציני צה"ל בהשתלמות מפקדים בצאלים וסיפר על השתלשלות אירוע הירי בחברון: "יש אמירה פיקודית שאני סומך עליה ב-100% שהירי היה בניגוד לנורמה המקצועית והערכית שנדרשת מחייל צה"ל"

  • פורסם ב:
  • 06/04/2016 10:13
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/04/2016 10:13
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

הרמטכ"ל, רב אלוף גדי אייזנקוט, נפגש עם קציני צה"ל בהשתלמות מפקדים בצאלים וסיפר על השתלשלות אירוע הירי בחברון.

 

"האירוע בחברון הוא אירוע שיש סביבו מעט מאוד אינפורמציה והרבה דיסאינפורמציה ולא מעט מניפולציות", אמר אייזנקוט, "אם היינו עושים את זה כתחקיר חיילים, היינו יכולים לעשות את זה בניחותא, בצורה מקצועית, עניינית ולא מתלהמת. זה גלש מגבולות הצבא ובכל זאת, מדובר באירוע של שני מחבלים שמסתערים על שלושה חיילי גדוד 92 - מ"מ ושני חיילים שנמצאים בעמדה ופעלו בעמדה".

 

לכתבות נוספות >>

יעלון על פרשת החייל: "לא להשאיר את הוראות הפתיחה באש לראשי כנופיות"

התביעה הצבאית: "גרסת החייל מתפתלת, לא ניתן לתת בה אמון"

 

בהמשך דבריו, התייחס בצורה ישירה לאירוע הירי שהתרחש לאחר הפיגוע: "היו כמה גרסאות ובסופו של דבר הוא פתח באש, נתן את הקסדה לחבר שלו, דרך את הרובה ב-45 מעלות וירה לראשו של המחבל. מכאן התבצע תחקיר פיקודי של המ"פ, המג"ד והמח"ט. מי שהוביל אותו הוא מח"ט 900 שלאחר מכן החליט ביוזמתו להרים טלפון לפרקליט הצבאי הראשי. הוא אמר לו שהיה אירוע חומר שנוגד את הנורמה המקצועית והערכית והוא יצא מתחום המרחב הפיקודי. הוא אף המליץ שתהיה חקירת מצ"ח".

הרמטכ"ל המשיך לתאר את מה שהתרחש לאחר אירוע הירי. "הפצ"ר הורה למצ"ח לחקור את האירוע, מגיעים חוקרי מצ"ח ומכאן יש תחקיר שהוא חיצוני לשדרת הפיקוד. השיח הפיקודי נגמר אצל המח"ט ואני מקבל את דבריי המח"ט. מכאן יש אמירה פיקודית שאני סומך עליה ב-100% שהירי היה בניגוד לנורמה המקצועית והערכית שנדרשת מחייל צה"ל. החייל הוא חייל שלי, המפקדים חיילים שלי וגם התובע הצבאי. יש את חזקת החפות לחייל. יש גם אמירה פיקודית שמקבלת את הגיבוי שלי".

 

לגבי אינתיפאדת היחידים הוסיף כי "לנו יש ניסיון ארוך מאוד בלחימה בטרור. אנחנו צריכים, גם באירוע הזה וגם באירועים אחרים, להבין שיש לנו ייעוד להגן על המדינה. עכשיו יש לנו הסלמה בטרור ביהודה ושומרון, שאנחנו צריכים לנצח אותו. יש לנו את מיטב המפקדים והאמצעים בכדי לנצח את הטרור ומצד שני, ההבנה שאם לא נציב נורמות שלנו כצבא - אנחנו נפסיד את הלחימה הזאת".

 

החייל היורה במעצר
 

החייל היורה במעצר(חדשות 10)

עוד הוסיף אייזנקוט ש"אנחנו כצה"ל יכולים להיות גאים מאוד באופן שבו אנו נלחמים בטרור. מצד שני צריך לזכור שיש 34 הרוגים, כל אחד עולם ומלואו והלחץ הגדול מובן. יש שיח של מפקדים ושל חיילים ויש שיח שהוא חיצוני לצבא. יש שיח חדש שאני לומד אותו, זה השיח הרשתי שמתקיים מתחת לשדרת הפיקוד. זה משפיע מאוד על החיילים שלנו. זה לא מובן מאליו שחיילים צעירים חווים אירועים לא פשוטים. כל אחד יודע כמה עוצמה יש למפקד, בתנאי שאינו מפחד לפקד ומכתיב רמת דרישות ונורמות ומובילים את החיילים שלו גם ללחימה נחושה וגם להתנהגות ראויה".

 

בית הדין הצבאי לערעורים דחה אתמול את ערעור הפרקליטות על ההחלטה להעביר את החייל ממעצר בכלא צבאי, למעצר פתוח בבסיסו. המשנה לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים, תת אלוף השופט דורון פייליס, בעצם קיבל את עמדת ההגנה כי ייתכן והחייל ירה בפלסטיני מכיוון שחשב שיש מטען על גופו. "מעשה כזה הוא אסור ומנוגד לערכי המדינה. צה"ל הוא צבאה של מדינת חוק דמוקרטית", הוא כתב בהחלטתו, "העייפות הדחק ותחושות הכעס והאיבה הם כר פורה לשחרור רסן".

 

בתוך כך, לחדשות 10 נודע הערב כי בפרקליטות הצבאית עובדים בימים אלה על הכנת כתב אישום בגין הריגה כנגד החייל, אשר ככל הנראה יוגש בשבוע הבא.