"אנליסט": עורך הדין של הבנק ירוויח יותר מפינוי הדיירים מאשר מהסדר איתם

עול המשכנתא מכביד עליכם? סביר להניח שעד שתפנו לבנק בבקשה להסדר חוב, תגלו שעורך הדין שלהם כבר פנה לטפל בעניין מול ההוצאה לפועל. כך הדברים עובדים, כשמדיניות העמלות של עורכי הדין מעניקה להם אחוזים גבוהים יותר על פינוי מאשר על הסדר. זאת, גם על חשבון משפחות אשר בנסיבות אחרות יכלו לשלם את חובן

לא שילמת? סולקת. כשריקי סבג מעפולה לא הצליחה לשלם בזמן את המשכנתא, היא ביקשה לדחות את ההחזר לבנק זאת, כדי לא לאבד את הדירה שעבורה חסכה שנים רבות. במשך חודשים היא פנתה לוועדות והתכתבה עם עורך דין מטעם הבנק. למרבה הפתעתה ובטרם קיבלה תשובה, היא גילתה שהוא כבר פנה להוצאה לפועל, על מנת להתחיל במכירת ביתה.

 

עבור אותו עורך דין, שכאמור עובד ומייצג את הבנק, ההבדל בין היענות לבקשתה של סבג ובין פנייה ישירה להוצאה לפועל הוא העמלה שתשתלשל לכיסו.

 

מרגע שפנה לבית המשפט עבור פינוי המשפחה מביתה, עורך הדין (שייקרא מעתה "כונס") זכאי לשישה עד שמונה אחוזים מההכנסות על מכירת הבית. זהו הסדר שבכל מקרה משתלם יותר מאשר הגעה להסדר עם הדייר - אפילו אם הדבר עדיין כדאי לשני הצדדים.


המשמעות של הנוסחה הזו קשה ומעוותת: כל עוד עורכי הדין מרוויחים מפינוי יותר מאשר מהסכם, מאות משפחות שמבחינה תיאורטית היו מסוגלות לשלם את חובות המשכנתא, ימשיכו לאבד בכל זאת את דירותיהן מדי שנה. סבג בינתיים עדיין בבית, לאחרים יש פחות מזל.