"אנליסט": מה באמת עומד מאחורי זינוק מחירי הפירות והירקות?

מדוע החקלאים בערבה מקבלים על קילו פלפל פחות משני שקלים והצרכנים משלמים ברשתות המזון פי שבעה? "אנליסט" גילה כי ממש לא מדובר במזג האוויר המשוגע כמו שסיפרו לנו, אלא באינספור מתכווחים שגוזרים קופון שמן על חשבוננו ומשאירים את המגדלים מתוסכלים. "מעדיפים לשרוף את הסחורה, רק לא להפסיד"

מאחורי המחירים המזנקים של הירקות והפירות בישראל לא עומד, כמו שסיפרו לנו, רק מזג האוויר המשוגע, אלא בעיקר אינספור מתווכחים שגוזרים קופון שמן על חשבוננו.

 

החקלאים בערבה מקבלים על קילו פלפל פחות משני שקלים, ואנחנו, משלמים ברשתות המזון פי שבעה. לכן המגדלים מנסים עכשיו למכור ישירות את הסחורה לצרכנים, אבל התופעה הזו נשארת בשוליים בזמן שאלפי טון של פרי בשל, מוטמנים במעמקי האדמה.

 

"עשיתי טלפון לאחי הקטן שגר בת"א, הוא נכנס לסופר ואמר לי '16 שקלים קילו'. אני מקבל 50, 80 אגורות לקילו, משלם הובלה, משלם על הארגזים, משלם עמלה, מקבל צ'ק דחוי ב-90 יום, אז אני מעדיף לשרוף את השדה, העיקר לא להפסיד", אומר אלעד, מגדל פלפלים.

 

הפלפלים שמתייבשים בערבה הם רק הסמל המרגיז לשיטה העקומה, שבה מתנהלים שנים היחסים בין חקלאים, רשתות שיווק וצרכנים כאן. באופן רשמי יש מחירון, שלפיו ב"שופרסל" ו"מגה" אמורים לשלם למגדל עבור כל פרי וירק אבל בעונות שבהן באירופה לא מזמינים סחורה מהארץ, רשתות השיווק מזהות שאין לחקלאים ברירה - ומפחיתות בעשרות אחוזים את התשלום שיקבלו, וזה כמובן מבלי להתייחס הצרכן הפשוט.

 

והנה התשובה הבועטת שהכינה קבוצה של מגדלים לסחטנות הרשתות: ירידי מכירות ישירות - מהחקלאים לצרכנים, בלי מתווכים ובלי גוזורי קופונים.

 

הם מציעים שם סחורה טרייה, כן גם פלפלים, במחירים של בין שליש לחצי מהעלות בסופר רגיל. "שמחתי לבוא לקנות כאן. גם תמיכה בחקלאים, גם טוב לנו - כולם נהנים", סיפרה אחת הקונות.

 

"אם אנחנו הולכים וקונים ברשתות שיווק אנחנו מטומטמים, הם חכמים והם עושים עלינו כסף. הלוואי שיהיו עוד יוזמות כאלה, זה מבורך. אין סיבה שנשלם כל כך הרבה", אמרו אחרים.

 

הרעיון אולי נשמע רומנטי וצודק, אבל החקלאים מהשדות בפריפריה לא יצליחו למלא לאורך זמן את התפקיד של סופר בשרשרת הקניות. לכן, גם אחרי ההפנינג הזה, לא ברור מי ישים סוף לפערי תיווך אדירים - שימשיכו להטמין אלפי טונות של פלפלים, אי-שם בחולות הערבה.

 

מחברת שופרסל נמסר כי "השיפור ברווחיות החברה בתחום הירקות והפירות נובע ממרכיבים שונים. המחירים ברשת, על כל סוגי סניפיה, הינם מחירים תחרותיים ומוזלים לצרכן, כך שהשיפור ברווחיות אינו משקף עליית מחירים לצרכן".